TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 09. 2020   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Púť v Topoľčanoch s požehnaním obnoveného organu v Mariánskej svätyni
P:3, 09. 09. 2019 14:25, DOMTopoľčany 9. septembra (TK KBS) V Topoľčanoch sa v dňoch 5. – 8. septembra 2019 uskutočnila tradičná Mariánska púť. Súčasťou pestrého duchovného programu púte boli liturgické slávenia, adorácie, spoločné modlitby posvätného ruženca, Korunky k Božiemu milosrdenstvu, litánií k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, pobožnosť krížovej cesty pri cintoríne, vysluhovanie sviatosti pomazania chorých, modlitby za nové kňazské povolania a za rodiny Slovenska, mariánske večeradlo či obnovená tradícia sviečkového sprievodu so sochou Panny Márie po Námestí Milana Rastislava Štefánika, na ktorej sa zúčastnilo veľké množstvo pútnikov. Sväté omše celebrovali kňazi - rodáci z Topoľčian, miestny dekan a farár Mons. Dušan Argaláš, farár farnosti sv. Gorazda P. Robert Tomasz Kurowidzki, OSPPE, emeritný rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Mons. Jozef Jarab, Peter J.P. Bako, P. Frank Vandegehuchte, MSC a Jozef Hlavina.

Púť vyvrcholila v nedeľu 8. septembra 2019 pred Lurdskou jaskyňou slávnostnou svätou omšou, ktorú spolu s prítomnými kňazmi celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák za hojnej účasti pútnikov z Topoľčian i blízkeho okolia. V jej úvode Mons. Judák požehnal obnovený vzácny 100-ročný organ miestneho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie, aby aj v ďalších rokoch povznášal liturgiu v tomto chráme.

Mons. Argaláš poďakoval za odbornú prácu organárovi, ale aj dobrodincom za ich finančnú podporu náročnej generálnej opravy organa. Biskup Judák počas svätej omše vo svojej homílii upriamil pozornosť prítomných veriacich na význam rodiny a zvlášť matky v rodine, ktorej úlohe venoval mimoriadnu pozornosť, podobne ako Panne Márii Božej Matke. Súčasne sa kriticky vyjadril k aktuálnym postojom v dnešnej spoločnosti, ktoré rodinu, materstvo, či úlohu ženy - matky rôznymi spôsobmi znevažujú. Ako okrem iného veriacim povedal: "Nedajme sa zmýliť, rodina patrí k najcennejším darom ľudstva, nemá z hľadiska spoločenského poznania žiadnu alternatívu. Rodina ktorú tvorí otec matka a deti nie je ničím a nikým nahraditeľná. Rodina je cesta, ktorú si vybral Boh pre uskutočnenie vykúpenia ľudského pokolenia", uzavrel svoje zamyslenie Mons. Judák.

Tohtoročná Mariánska púť v Topoľčanoch priniesla zúčastneným pútnikom množstvo duchovných zážitkov a v tomto roku už naviac aj to, že na základe duchovných zväzkov Mariánskej svätyne – Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme mohli počas púte pri návšteve topoľčianskeho farského chrámu za obvyklých podmienok získať úplné odpustky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20190909046   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020