pozvali biskupi veriacich v pastierskom liste, ktorý sa číta túto nedeľu počas svätých omší vo všetkých kostoloch."> pozvali biskupi veriacich v pastierskom liste, ktorý sa číta túto nedeľu počas svätých omší vo všetkých kostoloch." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi v pastierskom liste pozývajú na Národný pochod za život
P:3, 07. 09. 2019 15:00, PRE

Bratislava 7. septembra (TK KBS) Slovenskí katolícki biskupi pozývajú  na Národný pochod za život, ktorý bude v nedeľu 22. septembra o 14:30 na Námestí slobody v Bratislave. „Chceme vykročiť v Božej prítomnosti s múdrosťou srdca, s rozvahou a neúnavnosťou staviteľa novej civilizácie lásky, s dôverou bojovníka za Božiu vec pre dobro každého človeka. Vytvoríme solidárne spoločenstvo ľudí dobrej vôle, pripravených vydať svedectvo o zmysle ľudského života. 


Vykročme teda do ulíc Bratislavy  – ako ľudia vďační za život  – svoj i tých druhých. Poďme spolu – ako ľudia dotknutí Ježišom, ktorého svetlo je ponukou pre všetkých, vrátane ľudí znechutených, unavených, vzdialených,“ pozvali slovenskí biskupi veriacich v pastierskom liste, ktorý sa číta túto nedeľu počas svätých omší vo všetkých kostoloch na Slovensku.

Heslo tohtoročného Národného pochodu za život znie „Za najmenších z nás“. Nenarodené deti sú podľa biskupov najmenšími v tom najhlbšom význame slova – sú fyzicky najmenší, sú tiež najbezbrannejší, najnevinnejší, úplne závislí od druhých. „Kto iný má chrániť najslabších, ak nie my kresťania,“ pýtajú sa biskupi v pastierskom liste. Zároveň ďakujú všetkým, ktorí pomáhajú matkám v núdzi;  ktorí realizujú programy na podporu manželstiev a rodín. Všetkým, ktorí formujú svedomie spoločnosti na hodnotu dôstojnosti každého ľudského života. Tiež pozývajú každého angažovať sa v hnutí za život podľa svojich možností,  a to zvlášť v prípadoch záchrany detí, ktoré sú už počaté. „Úcta k najmenšiemu a najbezbrannejšiemu človeku v sebe zahŕňa úctu ku každému človeku v každom veku. Obrana najmenších z nás je zároveň aj obranou každého človeka bez výnimky,“ zdôrazňujú biskupi v liste.

Biskupi v pastierskom liste pripomínajú aj slová Svätého Otca Františka, ktorý označil likvidáciu počatého dieťaťa za najhoršiu formu korupcie, pričom potrat nazval „nájomnou vraždou“. 


Najhoršia forma korupcie je zaplatiť likvidáciu ľudskej osoby –  dať peniaze človeku, aby zabil iného človeka. Ak niet Boha, všetko je dovolené: aj siahnuť na bezbranného a nedovoliť mu narodiť sa. „Stačia dve vety, dve otázky, aby sme to dobre pochopili“ – povedal pápež a pokračoval: „Je dovolené vyhasiť ľudský život na vyriešenie nejakého problému? Druhá otázka: či je dovolené najať vraha na vyriešenie problému...  Nie je to dovolené. Nikdy, nikdy neslobodno vyhasiť ľudský život ani najať vraha, aby sa vyriešil určitý problém. Potrat nikdy nie je odpoveďou, ktorú ženy a rodiny hľadajú.“

Národný pochod za život sa uskutoční v nedeľu 22. septembra 2019 v Bratislave. Účastníkom sa na pochod oplatí prísť už o deň skôr v sobotu 21. septembra, kedy sa bude konať bohatý sprievodný program. Na Hlavnom námestí bude počas celého dňa znieť hudobná produkcia. Pre deti príde dopoludnia zahrať Zahrajko zo Spievankova, poobede vystúpia skupiny Timothy, PiarMusic či Lamačské chvály. Paralelne bude v blízkosti Hlavného námestia prebiehať Veľtrh života, kde si budú môcť účastníci vyskúšať tradičné slovenské remeslá a cez umeleckú atmosféru zažiť jedinečnosť, originalitu a vzácnosť každého človeka.


Na Malej scéne budú počas celej soboty prebiehať inšpirujúce prednášky a diskusie. Jednu z hlavných prednášok spojenú s diskusiou bude mať Sue Thayer, ktorá bola manažérkou potratovej kliniky Spoločnosti pre plánované rodičovstvo (Planned Parenthood) v USA. Sue prešla na pro-life stranu a stala sa jedinou bývalou zamestnankyňou Planned Parenthood, ktorá neskôr viedla pro-life kampaň 40 dní za život. Potratovú kliniku, kde pracovala, zrušili. Slovensko navštívi po prvýkrát.

Okrem nej sa môžu účastníci tešiť na ďalších exkluzívnych zahraničných a domácich hostí i extra program v štýle prednášok TEDx. V Divadle P.O. Hviezdoslava zasa uvedú tematické divadelné predstavenie tanečného divadla ATak.

 Sobotný program vyvrcholí večernou bohoslužbou v Dóme Svätého Martina a následnedne hudobno-slovnou dramaturgickou kompozíciou “Život ma chytá za srdce” v Incheba Expo Bratislava.Tretí Národný pochod za život sa uskutoční v nedeľu 22. septembra 2019 v Bratislave. Predchádzajúce dva sa konali v Bratislave (2015) a v Košiciach (2013) za účasti desiatok tisíc ľudí z celého Slovenska.

- -

PLNÉ ZNENIE pastierskeho listu

( TK KBS, kbs; rp, ml ) 20190907005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]