TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košice zažijú slávnosti 400. výročia smrti svätých Košických mučeníkov
P:3, 04. 09. 2019 09:25, DOMKošice 4. septembra (TK KBS) V sobotu 7. septembra 2019 sa zavŕši Jubilejný rok svätých košických mučeníkov Marka Križina, Štefana Pongráca a Melichara Grodeckého. Hlavným duchovným vyvrcholením osláv bude presne 400 rokov od ich smrti slávnostná svätá omša, ktorej bude predsedať košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober v Katedrále sv. Alžbety o 10:00. Slávnosť začne Fatimskou sobotou pod vedením pomocného biskupa Mons. Mareka Forgáča o 9:00.

V pastierskom liste vydanom ešte v rámci prípravy na 400. výročie mučeníckej smrti svätých Košických mučeníkov Mons. Bober vyjadruje túžbu po duchovnom ovocí týmito slovami: „Veľké jubileum Košických mučeníkov sa zavŕši v sobotu 7. septembra 2019 v košickej katedrále. Kiežby nám orodovanie našich mučeníkov napomohlo k obnove, očisteniu Cirkvi, pevným rodinám i novým a veľmi potrebným duchovným a kňazským povolaniam.“

V košickom premonštrátskom Kostole Najsvätejšej Trojice, niekdajšom jezuitskom univerzitnom kostole, ktorý stojí na historickom mieste umučenia sv. Marka, Melichara a Štefana bude slávnosť doznievať aj na druhý deň, v nedeľu 8. septembra. Eucharistii o 8.30 bude predsedať provinciálny predstavený Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej páter Rudolf Uher za účasti jezuitských provinciálov z Chorvátska, Maďarska a Poľska.

Nedeľnej svätej omši o 10.00  v Kostole Najsvätejšej Trojice bude predsedať kardinál Péter Erdő, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup metropolita. Popoludní na tomto mieste  vystúpi s koncertom chrámový spevácky zbor Chorus Salvatoris, pôsobiaci pri jezuitskom kostole v Bratislave. Zbor Chorus Salvatoris vystúpi aj v Hertníku neďaleko Bardejova, na mieste, kde boli uložené pozostatky troch mučeníkov pred ich prenesením do Trnavy v r. 1635. Koncert je naplánovaný na sobotu 7. septembra o 16.30.

Traja mučeníci, ktorých kanonizoval 2. júla 1995 v Košiciach sv. Jána Pavol II., sú spolupatrónmi Košickej arcidiecézy a hlavnými patrónmi Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej. Svätí Štefan Pongrác a Melichar Grodecký boli členmi rehole a ich lebky sa uchovávajú v jezuitskom kostole v Trnave.

Košická arcidiecéza je diecézou mučeníkov

Počas jubilejného roka putovali po všetkých farnostiach arcidiecézy dva relikviáre s ostatkami Košických mučeníkov. „Košická arcidiecéza je diecézou mučeníkov,“ pripomenul arcibiskup Bernard Bober v pastierskom liste k príprave na 400. výročie mučeníckej smrti sv. Marka, Melichara a Štefana, čítanom v kostoloch 11. novembra 2018. V tejto súvislosti upozornil aj na ďalších svedkov kresťanskej viery spojených s Košicami:

„Okrem Anky Kolesárovej bola iba pred niekoľkými rokmi blahorečená košická rodáčka Sára Šalkaháziová, panna a mučeníčka zo Spoločnosti sociálnych sestier, ktorú v Budapešti zavraždili nacisti kvôli tomu, že chránila a ukrývala členov židovského národa počas vojnových rokov. V minulom dvadsiatom storočí pribudli do mozaiky našich mučeníkov ďalší prenasledovaní laici a kňazi, ktorí sa vzopreli novej diktatúre komunizmu. Niektorí za to zaplatili vlastným životom, iní boli celé roky väznení a ďalším bola zakázaná verejná činnosť.“

Mesto Košice bolo aj svedkom umeleckého zvečnenia pamiatky svojich mučeníkov formou scénického oratória. Dielo hudobného skladateľa Pavla Kršku na námet Františka Balúna v réžii Pavla Smolíka malo svoju premiéru v Roku kresťanskej kultúry 2010, pri 15. výročí svätorečenia. 

Košická arcidiecéza má ako svojho hlavného patróna svätého apoštola Ondreja, ktorého kríž v tvare písmena X je aj súčasťou jej erbu. Medzi nebeskými patrónmi arcidiecézy sú aj dve ženy: svätá Alžbeta Uhorská (Durínska) ako vzor milosrdnej lásky a blahoslavená Anna Kolesárová, slovenská mučeníčka čistoty, ktorej prvé výročie blahorečenia oslávili uplynulý víkend v jej rodisku vo Vysokej nad Uhom.

PLAGÁT

Zdroje: Vatikánsky rozhlas SK / Košická arcidiecéza / Peter Ján Budzák, O.Praem.( TK KBS, RV, ke, pjb; ml ) 20190904011   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020