stránke farnosti. "> stránke farnosti. " />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V skalickej farnosti sa začiatkom septembra opäť konajú Loretánske dni
P:3, 04. 09. 2019 08:02, DOM

Skalica 4. septembra (TK KBS/Rádio LUMEN) V skalickej farnosti sa už tradične začiatkom septembra konajú Loretánske dni. Tak ako v minulosti sú to dni úcty, modlitby a rozjímania o tajomstvách života Panny Márie.

Milostivú sochu Loretánskej panny Márie veriaci v procesii preniesli v pondelok 2. septembra z Nazaretského domčeka do farského kostola, kde bola za účasti kňazov z okolitých farností i veriacich svätá omša. Pred ňou sa veriaci zo spoločenstiev matiek a otcov modlili slávnostný ruženec. Hlavný celebrant a nový správca skalickej farnosti Róbert Urland v pondelkovej homílii hovoril na tému Mária, kráľovná počatá bez poškvrny dedičného hriechu.

Modlitbu radostného ruženca v kostole milosrdných bratov viedli zástupcovia modlitieb otcov a modlitieb matiek. Po spievaných loretánskych litániách bola socha prenesená v slávnostnej procesií do farského kostola sv. Michala kde bol hlavným celebrantom sv. omše, ktorú koncelebrovali viacerí prítomní kňazi aj kazateľom skalický farár Mons. Róbert Urland, ktorý rozvinul tému: Kráľovná počatá bez poškvrny dedičného hriechu. V utorok bol hlavným celebrantom Mons. Tibor Hajdu kancelár kúrie a riaditeľ Arcibiskupského úradu v Bratislave a kázal na tému Mária – útočište hriešnikov. Modlitby pred sv. omšou viedli farníci z filiálnej obce Prietržka.

Loretánske dni budú pokračovať každý deň rannou svätou omšou, poludňajšou modlitbou Anjel Pána, modlitbou svätého ruženca, Loretánskych litánií večernou svätou omšou s tematickou kázňou. Vždy ráno a večer je príležitosť k sviatosti zmierenia. Dni budú zakončené v nedeľu 8. septembra svätou omšou ktorej hlavným celebrantom bude generálny vikár bratislavskej arcidiecézy Mons. Daniel Ižold a slávnostnou procesiou so sochou mestom a uložením v Loretánskej kaplnke, kde si ju niekoľko verných uctieva modlitbou každodenne počas celého roka.

Viac informácií je možné nájsť na stránke farnosti.

V Skalici bola loretánska kaplnka vybudovaná po príchode rehole karmelitánov pravdepodobne v roku 1702 pri kostole Najsv. Trojice a od vtedy bola Loretánska Panna Mária veľmi uctievaná o čom svedčia mnohé dary, ktoré jej boli venované, tiež sem prichádzali mnohí pútnici zo Slovenska i Moravy. Sochu Panny Márie z hruškového dreva vysokú 102 cm, od viedenského rezbára Jána Bendla daroval skalickým karmelitánom kardinál Kolonič. Po odchode karmelitánov zo Skalice počas reforiem cisára Jozefa II. v roku 1786 prevzali starostlivosť o kostol i loretánsku kaplnku Milosrdní bratia. Po roku 2000 boli vo farnosti usporiadané Loretánske dni, ktoré sa konajú každoročne na začiatku septembra.

Podľa záznamov historika Antonína Konečného existuje povesť ktorú mu rozprávala jeho stará matka Barbora Hránková rod. Michalovičová, že keď si Turecké vojsko na mieste lokality dnešného Tureckého stola rozložilo tábor a chystali sa k útoku na mesto, zjavila si im čierna pani a varovala ich, aby od útoku upustili, lebo všetci zahynú. Ako to dopovedala nastala veľká tma a znovu sa vyjasnilo. Turci vraj boli týmto astronomickým javom natoľko vydesení, že od útoku upustili, rozhodli sa nechať mesto tak a odísť. Pred odchodom si zavolali deputáciu mestskej rady s tým, že patrónke čo tak mesto chráni by radi venovali dar. Boli to vraj viac než pol metra vysoké voskovice a Turci chceli aby ich na jej počesť zapálili vo farskom kostole. Deputácia vraj počkala až Turci odišli a sviece zapálila na Tureckom stole. Sviece vraj začali s veľkým rachotom vybuchovať, pretože boli naplnené strelným prachom. Ak by boli zapálené v kostole tak by ho zničili. Až potom dali zhotoviť sochu Panny Márie v čiernej farbe, keď bolo mesto znovu v nebezpečenstve.

Zdroje: Rádio LUMEN, Anna Bošková / Ľudovít Košík / Aktualizované

( TK KBS, rl, abo, lko; ml ) 20190904007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]