www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska. "> www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska. " />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS prináša dokument o ideológii gender "Ako muža a ženu ich stvoril"
P:3, 03. 09. 2019 08:00, DOM

Bratislava 3. septembra (TK KBS) "Ako muža a ženu ich stvoril" - je názov dokumentu o postoji rodičov, vychovávateľov a učiteľov voči ideológii gender. Vytvorila ho Kongregácia pre katolícku výchovu (a štúdijné inštitúty). V oficiálnom slovenskom preklade ho prináša na svojej internetovej stránke www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska (KBS). K dispozícii je jeho textová verzia, ako aj pdf- verzia a pre elektronické čítačky (pub).

"Kongregácia pre katolícku výchovu venuje tento text tým, ktorým leží na srdci výchova a ktorí sa stretajú s otázkou gender. Je určený výchovným spoločenstvám na katolíckych školách i všetkým tým, ktorí sa inšpirujú kresťanským pohľadom na život, no pôsobia na iných typoch škôl. Môžu ho využiť aj rodičia, študenti, riaditelia a personál škôl, ako aj biskupi, kňazi, rehoľníci a rehoľníčky, cirkevné hnutia, združenia veriacich a iné organizácie venujúce sa výchove," píše v dokumente kongregácia.

Nový dokument vyšiel v júni vo Vatikáne. Stimulom k vypracovaniu textu boli návštevy ad limina biskupov z celého sveta a tiež cesty na školy a univerzity. „Vskutku sa šíri ideológia gender a učenie Cirkvi je nálepkované ako spiatočnícke. Preto bolo nevyhnutné úsilie o nastavenie edukatívneho dialógu k tejto téme," uviedol v tejto súvislosti prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, kardinál Giuseppe Versaldi.

„Usilovali sme sa urobiť to na rovine rozumu, s racionálnymi argumentmi, a nie sloganmi ani spôsobom fideistickým. Pre nás rozum je osvecovaný vierou a viera sa neprotiví rozumu. Na tému genderu je skrátka možné nastoliť dialóg na základe argumentov, ktoré si nevyžadujú príslušnosť ku katolíckej viere, prostredníctvom troch postojov: počúvania, argumentovania a navrhovania. Sú tu racionálne argumenty, ktoré objasňujú ústredný význam tela ako subjektivity, ktorá komunikuje identitu bytosti. V tomto svetle sa chápu biologické dáta o pohlavnej rozdielnosti medzi mužom a ženou. Formovanie identity sa zakladá na odlišnosti (alterite) a v rodine konfrontovanie sa s matkou a s otcom pomáha dieťaťu vypracovať si svoju pohlavnú identitu-odlišnosť. „Neutrálny“ rod alebo „tretí rod“ sa naopak ukazuje ako fiktívna konštrukcia," dodal predseda jedného z vatikánskych dikastérii.( TK KBS, kbs; ml ) 20190903022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]