[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na konferenciu "Pastorácia Rómov a jej prínos pre spoločnosť"
P:3, 03. 09. 2019 10:20, DOM

Bratislava 3. septembra (TK KBS) Pastorácia Rómov a jej prínos pre spoločnosť. Tejto téme sa bude venovať konferencia, ktorú chystajú 20. septembra v Bratislave. Na podujatí predstavia výsledky práce s Rómami prostredníctvom vybraných pastoračných projektov a diskutovať budú aj tom, aký prínos má pastoračná práca s Rómami. Osobitnou časťou bude pohľad odborníkov na formáciu Rómov.

Konferencia sa uskutoční v piatok 20. septembra 2019 v Hoteli Devín v Bratislave. Hlavným organizátorom je Konferencia biskupov Slovenska. Chystá ju v spolupráci s neformálnou rómsko-slovenskou platformou ľudí angažujúcich sa v rómskych komunitách v rôznych spoločenských oblastiach a profesiách SAVORE, neziskovou organizáciou Kanet a Spoločnosťou Úsmev ako dar. Podujatie finančne podporila Nadácia Renovabis.

 

Konferencia sa začne o 8:00 registráciou, počas ktorej sa bude premietať fotodokumentácia z pastoračnej práce z celého Slovenska. Približne o 8:45 sa premietnu krátke videosvedectvá obrátených Rómov. Konferenciu otvorí o 9:00 predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny košický arcibiskup Mons. Bernard Bober.

Po pozdravných príhovoroch hostí budú nasledovať prednášky o konkrétnych projektoch. O práci na Luníku IX bude hovoriť Pavol Degro, v Bardejove (časť Poštárka) Peter Varga, o Jarovniciach sr. Silvia Zábavová, o práci s Rómami v Čičave, Hlinnom, Jastrabí a Soli Martin Mekel a o projektoch v Lomničke, Krížovej Vsi a Letanovciach farár z Letanoviec Marián Sivoň.

V druhej časti konferencie budú hovoriť o formácii Rómov odborníci. O tom, či má pastorácia Rómov na Slovensku potenciál pre sociálnu zmenu, bude hovoriť Tomáš Hrustič a o etnokultúrnom vývoji Rómov Arne Mann. Obaja pôsobia na Ústave etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied.

Na tému "Vzdelanie a budovanie charakteru" vystúpia Ivan Pružinec a Mária Mydliarová z Teach for Slovakia. Pastoráciu Rómov v Maďarsku predstaví riaditeľ Domu Ceferino v meste Szátok v Maďarsku Dul Géza a tému "Pastorácia rómskych detí v Centrách pre deti a rodinu" Jozef Mikloško zo Spoločnosti Úsmev ako dar.

Konferencia je určená odbornej i laickej verejnosti, učiteľom, sociálnym pracovníkom, misionárom, laickým dobrovoľníkom, zástupcom verejnej správy i mimovládnych organizácií. Po konferencii bude pokračovať odborné kolokvium určené pre pozvaných hostí zamerané na tvorbu stratégie a koncepcie pastoračnej práce na Slovensku.

Bližšie informácie o konferencii poskytne Renáta Ocilková, koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov na e-mailovej adrese (ocilkova@kbs.sk).

REGISTRÁCIA

( TK KBS, ren; ml ) 20190903016 .   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]