[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na konferenciu "Pastorácia Rómov a jej prínos pre spoločnosť"
P:3, 03. 09. 2019 10:20, DOM

Bratislava 3. septembra (TK KBS) Pastorácia Rómov a jej prínos pre spoločnosť. Tejto téme sa bude venovať konferencia, ktorú chystajú 20. septembra v Bratislave. Na podujatí predstavia výsledky práce s Rómami prostredníctvom vybraných pastoračných projektov a diskutovať budú aj tom, aký prínos má pastoračná práca s Rómami. Osobitnou časťou bude pohľad odborníkov na formáciu Rómov.

Konferencia sa uskutoční v piatok 20. septembra 2019 v Hoteli Devín v Bratislave. Hlavným organizátorom je Konferencia biskupov Slovenska. Chystá ju v spolupráci s neformálnou rómsko-slovenskou platformou ľudí angažujúcich sa v rómskych komunitách v rôznych spoločenských oblastiach a profesiách SAVORE, neziskovou organizáciou Kanet a Spoločnosťou Úsmev ako dar. Podujatie finančne podporila Nadácia Renovabis.

 

Konferencia sa začne o 8:00 registráciou, počas ktorej sa bude premietať fotodokumentácia z pastoračnej práce z celého Slovenska. Približne o 8:45 sa premietnu krátke videosvedectvá obrátených Rómov. Konferenciu otvorí o 9:00 predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny košický arcibiskup Mons. Bernard Bober.

Po pozdravných príhovoroch hostí budú nasledovať prednášky o konkrétnych projektoch. O práci na Luníku IX bude hovoriť Pavol Degro, v Bardejove (časť Poštárka) Peter Varga, o Jarovniciach sr. Silvia Zábavová, o práci s Rómami v Čičave, Hlinnom, Jastrabí a Soli Martin Mekel a o projektoch v Lomničke, Krížovej Vsi a Letanovciach farár z Letanoviec Marián Sivoň.

V druhej časti konferencie budú hovoriť o formácii Rómov odborníci. O tom, či má pastorácia Rómov na Slovensku potenciál pre sociálnu zmenu, bude hovoriť Tomáš Hrustič a o etnokultúrnom vývoji Rómov Arne Mann. Obaja pôsobia na Ústave etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied.

Na tému "Vzdelanie a budovanie charakteru" vystúpia Ivan Pružinec a Mária Mydliarová z Teach for Slovakia. Pastoráciu Rómov v Maďarsku predstaví riaditeľ Domu Ceferino v meste Szátok v Maďarsku Dul Géza a tému "Pastorácia rómskych detí v Centrách pre deti a rodinu" Jozef Mikloško zo Spoločnosti Úsmev ako dar.

Konferencia je určená odbornej i laickej verejnosti, učiteľom, sociálnym pracovníkom, misionárom, laickým dobrovoľníkom, zástupcom verejnej správy i mimovládnych organizácií. Po konferencii bude pokračovať odborné kolokvium určené pre pozvaných hostí zamerané na tvorbu stratégie a koncepcie pastoračnej práce na Slovensku.

Bližšie informácie o konferencii poskytne Renáta Ocilková, koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov na e-mailovej adrese (ocilkova@kbs.sk).

REGISTRÁCIA

( TK KBS, ren; ml ) 20190903016 .   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]