TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 09. 2020   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemeckí a poľskí biskupi pri 80. výročí začatia vojny: Spoločná pamäť
P:3, 02. 09. 2019 11:10, ZAHPoľsko/Nemecko 2. septembra (RV) Poľskí a nemeckí biskupi podpísali k 1. septembru 2019 pri príležitosti 80. výročia vypuknutia Druhej svetovej vojny dokument s názvom „Spoločná pamäť je zdrojom inšpirácie pre spoločnú prítomnosť a budúcnosť“.

Spoločný dokument pripomína „šesť miliónov Poliakov, z toho tri milióny židovského pôvodu, ktorí sa stali obeťami nacistického zločineckého systému“. „Milióny Poliakov a neskôr Nemcov museli opustiť svoje domovy a hľadať novú vlasť“, píšu biskupi a vyzývajú k prekonaniu utrpenia a bolestných spomienok prostredníctvom úprimnej účasti na procese zmierenia medzi oboma národmi.

Signatármi dokumentu s názvom „Spoločná pamäť je zdrojom inšpirácie pre spoločnú prítomnosť a budúcnosť“ sú predsedovia biskupských konferencií kardinál Reinhard Marx a arcibiskup Stanisław Gądecki, ako aj dvaja biskupi v čele Kontaktnej skupiny poľského a nemeckého episkopátu Ludwig Schick a Jan Kopiec.

„Čerpáme z odvahy poľských biskupov, ktorí v roku 1965 vyzvali Nemecko a Poľsko, aby s odhodlaním hľadali pravdu a nasledovali cesty zmierenia. Ich posolstvo, známe najmä zo slov „odpúšťame a prosíme o odpustenie“, otvorilo novú kapitolu vo vzťahoch medzi našimi národmi, zatiaľ čo nemeckí biskupi s vďačnosťou prijali natiahnutú ruku. Dnes vyjadrujeme všetkým, ktorí začali tento úprimný dialóg našu najhlbšiu úctu“ – píše sa v dokumente biskupov, ktorý poľská konferencia biskupov uverejnila na svojej stránke v anglickom a nemeckom jazyku.

Biskupi ďalej pripomínajú, že posilnenie jednoty Európy je na nás všetkých, napriek historickým rozdielom jednotlivých národov a štátov, avšak založených na kresťanských základoch: „Vyzývame všetkých, aby z kolektívnej pamäte minulosti, zaťaženej násilím a nespravodlivosťou, ale aj z pamäte povzbudivých svedectiev ľudskosti, čerpali inšpiráciu pre ďalšie spoločné činy za pokoj a jednotu“.

Biskupi zverujú Bohu národy a Európu, ako aj celý svet, pozývajú k modlitbe za pokoj vo svete počas všetkých omší slávených 1. septembra. Prosia veriacich, aby vo svojich osobných modlitbách prosili za zastavenie všetkých konfliktov a vojen, teroristických útokov a násilia. Spoločnú výzvu pri 80. výročí vypuknutia Druhej svetovej vojny uzatvárajú poľskí a nemeckí biskupi prosbou o pomoc zhora:

„Nech nás Panna Mária, Kráľovná pokoja, podporuje v našich modlitbách a prosbách príhovorom u svojho Syna Ježiša Krista.“( TK KBS, RV mh; ml ) 20190902023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020