TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovák sa dostal na čelo Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu
P:3, 31. 08. 2019 13:05, DOMBratislava 31. augusta (TK KBS) V Bratislave sa dnes skončil teologický kongres o nádeji. Až 240 účastníkov sa počas uplynulých štyroch dní venovalo téme nádeje: Má nádej starnúca Európa? Existuje nádej na vzájomné spolužitie príslušníkov viacerých náboženstiev? Majú nádej prenasledovaní kresťania či migranti, ktorí veria v lepšiu budúcnosť? Boli to len jedny z mnohých otázok, ktoré na podujatie priniesli 9 hlavní prednášajúci a viac ako 70 vedcov v sprievodnom programe.
Kongres sa zavŕšil zasadnutím prezídia Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu (ESCT), na ktorom sa jej novým prezidentom stal dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave profesor Miloš Lichner. Profesor Miloš Lichner vo funkcii nahradí Marie-Jo Thiel zo Štrasburgu.

S viac ako 800 členmi ide o najpočetnejšiu asociáciu teológov v Európe. Nový prezident chce posilniť kvalitný teologický výskum, sieťovať vedcov a vytvárať vzťahy aj tam, kde ešte neexistujú – napríklad s Bieloruskom či Ruskom. Okrem návštev lokálnych sekcií ESCT na prof. Lichnera čaká aj pravidelná návšteva všetkých dikastérií a kongregácií Rímskej kúrie. „Na Slovensku máme ešte stále pozitívnu skúsenosť s Cirkvou, čo sa budem usilovať priniesť do výkonu môjho predsedníctva na najbližšie dva roky,“ vysvetľuje Lichner.

Nový prezident európskych teológov chce taktiež upriamiť pozornosť na zodpovednosť Cirkvi k životnému prostrediu. „Kniha Genezis hovorí, že Boh dal človeku na starosti Zem, aby sa o ňu staral a aby ju stvárňoval. My na Slovensku alebo v Európe akoby sme si ani nevážili, že keď otočíme kohútik, máme čistú pitnú vodu. Ekológia je súčasťou kresťanského života. Kresťan musí mať zodpovednosť za svet, ktorý je stvorený Bohom a Boh nám ho dal, aby sme sa oň starali. Ekologické správanie je súčasťou zdravej katolíckej spirituality,“ približuje Lichner.

Európska spoločnosť pre katolícku teológiu (ESCT) oslávila slávnostným koncertom vbratislavskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa tridsať rokov svojej existencie. Nechýbalo ani vyhlásenie najlepších teologických publikácií. V kategórii senior vedec zvíťazila monografia profesorky na Univerzite v Lorraine Marie-Anne Vannier o nemeckom filozofovi a mystikovi majstrovi Eckhartovi s názvom Maître Eckhart Prédicateur, ktorá vyšla vlani v Paríži. V kategórii mladý vedec uspel Kevin Schembri z Maltskej univerzity s knihou Oikonomia, rozvod a ďalší sobáš vo východnej ortodoxnej tradícii.

TK KBS informoval Matúš Demko

-
Aktualizované( TK KBS, mde; ml ) 20190831004   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020