TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme sa rozlúčili so zosnulým kardinálom Achillem Silvestrinim
P:3, 30. 08. 2019 17:01, ZAHVatikán 30. augusta (RV) So zosnulým kardinálom Achillem Silvestrinim, emeritným prefektom Kongregácie pre východné cirkvi a dlhoročným diplomatom Svätej stolice, ktorý zomrel v Ríme vo veku 95 rokov, sa Cirkev rozlúčila v piatok 30. augusta vo Vatikánskej bazilike. Príkladné svedectvo života tejto veľkej osobnosti pripomenul pápež František aj v telegrame príbuzným a rodnej diecéze zosnulého.

Pri pohrebnej svätej omši pri Oltári katedry odporúčali kardinála Achilleho Silvestriniho do Božieho milosrdenstva členovia kardinálskeho zboru a Rímskej kúrie. Pápež František na záver predniesol nad rakvou modlitbu posledného odporúčania a slová rozlúčky. Eucharistii predsedal kardinál Giovanni Battista Re, vicedekan Kardinálskeho kolégia, ktorý sa prihovoril aj v homílii.

„Zanecháva za sebou pamiatku života stráveného vo vernosti osobnému povolaniu ako kňaz pozorný na potreby druhých, schopný a svižný diplomat, duchovný pastier verný Evanjeliu a Cirkvi,“ napísal o zosnulom kardinálovi Silvestrinim v sústrastnom telegrame Svätý Otec František.

Kardinál Achille Silvestrini bol ako vatikánsky diplomat v službe piatich pápežov počnúc Piom XII. až po sv. Jána Pavla II. Plnil viaceré významné úlohy vo vzťahu Svätej stolice s viacerými krajinami vrátane Číny a Vietnamu.

Ako vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi navštívil vtedy ešte arcibiskup Silvestrini koncom 80. rokov aj Slovensko. Viedol vatikánsku delegáciu na pohrebe arcibiskupa Júliusa Gábriša 18. novembra 1987 v Trnave a angažoval sa v rokovaniach o otázke menovania biskupov pre desaťročia neobsadené diecézy.

Kard. Silvestrini neskôr v rámci Rímskej kúrie viedol Najvyšší súd Apoštolskej signatúry a až do roku 2000 bol prefektom Kongregácie pre východné cirkvi. V tejto funkcii kardinál Achille Silvestrini opäť zavítal na Slovensko a jeho cesta do Prešova 8. septembra 1993 bola historicky prvou návštevou prefekta Kongregácie pre východné cirkvi v tejto eparchii.

Svätý Otec František po správe o úmrtí kardinála Silvestriniho v telegrame adresovanom dvom neteriam zosnulého kondoloval príbuzným a tiež spoločenstvu jeho rodnej diecézy Faenza-Modigliana. S vďačnosťou pripomína jeho dlhoročnú službu Svätej stolici vo významných úlohách. Ako dôležitú črtu zosnulého kardinála Silvestriniho pripomína jeho kňazskú starostlivosť o duše a zvlášť sprevádzanie mládeže.

Kardinál Achille Silvestrini bol dlhoročným podporovateľom a duchovným otcom Vily Nazaret v Ríme, kolégia pre nadaných študentov z nemajetných rodín.

Na zosnulého kardinála Silvestriniho si pre Vatikánsky rozhlas zaspomínal jeho niekdajší asistent na oddelení pre vzťahy so štátmi vatikánskeho Štátneho sekretariátu arcibiskup Claudio Maria Celli:

„Zaujímam sa o Čínu a v tejto chvíli nemôžem nepripomenúť, že dialóg s vládou v Pekingu sa začal práve za pápeža Jána Pavla II., za štátneho sekretára Casaroliho, keď bol Mons. Silvestrini sekretárom pre vzťahy so štátmi. Bol to človek, ktorý veľa bojoval v tejto veci. Naozaj rád to pripomínam, lebo sa ma to zblízka týka vzhľadom na moju prácu v rámci Svätej stolice. Mohol by som povedať, že dialóg s Pekingom sa začal práve v dobe Mons. Silvestriniho.“( TK KBS, RV jb; ml ) 20190830029   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020