TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový film o biskupovi Vojtaššákovi premietli na festivale v Benátkach
P:3, 30. 08. 2019 13:43, ZAHBenátky 30. augusta (TK KBS) Vojtaššák gli anni barbari (Vojtaššák barbarské roky) - je názov nového dokofilmu talianskych režisérov Alberta di Giglia a Luigiho Boneschiho, ktorý premietli 29. augusta 2019 na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Prezentácia dokofilmu, ktorá sa uskutočnila v priestoroch hotela Excelsior, vyvolala nesmierny záujem účastníkov festivalu nielen z Talianska, ale aj z okolitých krajín.

Benatky, festival, film, Vojtassak

Prezentáciu uviedol Andrea Fagioli, televízny kritik z Avvenire. Priblížil základné autobiografické údaje Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Potom oslovil Petra Jurčagu, postulátora Kauzy blahorečenia Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka, aby predstavil osobnosť biskupa Jána Vojtaššáka. Postulátor na úvod pozdravil všetkých prítomných v mene kardinála Jozefa Tomka a tiež v mene spišského diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku. Tlmočil biskupovo poďakovanie režisérom a všetkým, ktorí sa pričinili o vznik tohto nového filmového dokumentu. Ďakoval aj tým, ktorí umožnili prezentáciu dokofilmu na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Postulátor poukázal na veľmi živú povesť svätosti Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka nielen medzi veriacimi Spišskej diecézy, ale aj na celom Slovensku, ba dokonca aj v zahraničí a predstavil ho ako vzor svätosti pre ľudí dnešnej doby. Vyzdvihol jeho vernosť Bohu, pravde a Cirkvi za každú cenu. Vyjadril želanie, aby nový dokofilm pomohol spoznať pravdivý životný príbeh biskupa Jána Vojtaššáka a priniesol ovocie v kauze blahorečenia. Zároveň priblížil aktuálny stav Kauzy blahorečenia Božieho sluhu biskupa Jána Vojatššáka.

Režisér Alberto di Giglio predstavil okolnosti vzniku tohto dokofilmu o biskupovi Vojtaššákovi. Nasledovala filmová premierá 31 minút dokofilmu. Po odvysielaní pokračovala diskusia ku dokofilmu, ktorú viedol Andrea Fagioli. Oslovil historika Gianpaola Romanata, ktorý opísal dobu, v ktorej žil Boží sluha biskup Ján Vojtaššák. Vyjadril veľké uznanie a spokojnosť s novým dokofilmom. Spomenul, že pre talianskych divákov to doteraz bola neznáma osobnosť a vďaka novému filmovému dokumentu jeho život a hrdinské mučeníctvo môžu spoznať ľudia na celom svete. Spomenul aj medzinárodnú konferenciu z Benátok z roku 2017, kde sa hovorilo o umlčanej Cirkvi a o mučeníkoch strednej a východnej Európy. Biskupa Vojtaššáka zaradil medzi osobnosti umlčanej Cirkvi krajín Strednej a východnej Európy. Režisér Alberto di Giglio potom upresnil, že celý dokofilm bude mať približne. 60 minút a dokončený by mal byť do 15. septembra 2019. Koncom septembra a začiatkom októbra 2019 sa plánuje premiéra celého filmového dokumentu opäť v Benátkach a vo Vatikánskej kinosále v Ríme.

Na záver prezentácie sa prítomným prihovoril Mons. Daniele Milani, prezident Fondácie Ente dello Spettacolo pri Talianskej biskupskej konferencii. Opísal svoje prvé dojmy z filmu. Aj jeho veľmi oslovila osobnosť Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka, ktorého predtým nepoznal a ani o ňom nič nevedel, ale z filmu vycítil veľmi veľkú a živú povesť svätosti Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Keď videl film o jeho živote, o trpezlivom a hrdinskom znášaní príkoria pre vieru, vyznal, že sa sám seba ako kňaz pýtal, či by to aj on dokázal tak, ako biskup Ján Vojtaššák - vždy ostať verný Bohu a dokázať trpieť pre svoju vieru. Priblížil tiež prácu samotnej Fondácie pri Talianskej biskupskej konferencii, ktorá má za cieľ prezentovať osobnosti, akou je aj biskup Ján Vojtaššák, aby sa nezabudlo na ich život a príklad, ktorý nám zanechali.

Vojtassak, film( TK KBS, pju; ml ) 20190830020   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020