TK KBS

Dnes je streda 23. 09. 2020   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Číne vysvätili prvého biskupa od podpisu predbežnej dohody so Svätou stolicou
P:3, 27. 08. 2019 21:44, ZAHČína 27. augusta (RV) Diecéza Jining na severe Číny slávila v pondelok 26. augusta vysviacku svojho nového biskupa. Mons. Anton Jao Šun (Antonio Yao Shun) je prvým biskupom vysväteným v Číne od podpísania predbežnej dohody medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou o menovaní biskupov (22. septembra 2018).

Ako biskup si 54-ročný Anton Jao Šun vybral za svoje heslo slová Misericordes sicut Pater (Milosrdní ako Otec), ktoré korešpondujú s mottom Jubilejného roka milosrdenstva vyhláseného pápežom Františkom. Nový diecézny biskup bol vysvätený so súhlasom Svätej stolice, potvrdil vatikánsky hovorca Matteo Bruni:

„Môžem potvrdiť, že J. E. Mons. Anton Jao Šun, vysvätený za biskupa Jiningu-Wulanchabu, vo Vnútornom Mongolsku v Číne, dostal pápežský mandát, ako to uviedol aj svätiaci biskup počas slávnosti včera 26. augusta 2019“.

Hlavným svätiteľom bol Mons. Pavol Meng Qinglu z diecézy Hohhot. Spolusvätiteľmi boli traja biskupi ďalších čínskych diecéz. Na obrade sa zúčastnili stovky kňazov a rehoľníkov z priľahlých oblastí.

Diecéza Jining v severočínskej provincii Vnútorné Mongolsko má 70 tisíc veriacich. Jej nový biskup sa na kňazstvo pripravoval v Národnom seminári v Pekingu, pri ďalšej špecializácii na liturgiu študoval aj v zahraničí, v USA na St. John´s University v New Yorku a na Filipínach na Liturgickom inštitúte Pavla VI. v Malaybalay. Po návrate do Číny vyučoval liturgiku v Národnom seminári v Pekingu, kde bol aj spirituálom, a mal funkciu v Národnom liturgickom výbore. V roku 2010 sa vrátil do diecézy Jining, aby bol na pomoci svojmu predchodcovi Jánovi Liu Šigongovi (Giovanni Liu Shigong), ktorý zomrel 90-ročný v roku 2017.

Meno Antona Jao Šuna ako kandidáta na biskupa diecézy Jining bolo vybrané reprezentantmi diecézy v jednomyseľnosti v apríli tohto roka, pri stretnutí vedenom biskupom Mengom Quingluom, jeho neskorším svätiteľom. Medzi reprezentantmi prevažujúcu zložku tvorili kňazi, sprevádzaní niekoľkými zástupcami laikov a rehoľníčok. Po pozornom posúdení dostal Jao Šun apoštolský mandát a menovanie zo strany pápeža.

O udalosti vysviacky nového biskupa informovala cirkevná agentúra Asia News, ako aj čínsky denník Global Times, vychádzajúci v angličtine a určený pre zahraničie. Jeho článok s komentármi v pozitívnych tónoch cituje aj slová svätiaceho biskupa, že pri obrade „bol spomenutý mandát pápeža Františka“.

*

Dva dni po konsekrácii biskupa Jiningu bola v Číne ďalšia biskupská vysviacka. Za biskupa kadjútora Diecézy Hanzhong bol v stredu 28. augusta vysvätený Mons. Štefan Xu Hongwei. Pochádza zo spomenutej diecézy Hanzhong ležiacej v severozápadnej provincii Shaanxi. Na slávnosti jeho vysviacky boli prítomní všetci biskupi z oblasti čínskej provincie Shaanxi.

Hovorca Svätej stolice Matteo Bruni potvrdil, že aj v tomto prípade išlo o vysviacku spĺňajúcu cirkevné kritériá. Ako uviedol, biskup koadjútor diecézy Hanzhong Mons. Štefan Xu Hongwei „dostal pápežský mandát a jeho vysviacka prebehla v rámci Predbežnej dohody medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou, podpísanej v Pekingu 22. septembra 2018“.( TK KBS, RV jb; pz ) 20190827014   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020