TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vietnam už 8. raz rokoval s Vatikánom o posilnení diplomatických vzťahov
P:3, 23. 08. 2019 16:35, ZAHVatikán 23. augusta (RV) Rokovania medzi Svätou stolicou a Vietnamom ohľadom diplomatických vzťahov ďalej pokračujú. Najbližším cieľom bude uviesť do chodu úrad rezidentného pápežského zastupiteľa vo Vietname, ktorým je arcibiskup Marek Zalewski.

V dňoch 21. – 22. augusta sa na pôde Vatikánu uskutočnilo v poradí ôsme stretnutie Spoločnej pracovnej skupiny medzi Vietnamom a Svätou stolicou, tentoraz na úrovni viceministrov. Siedme stretnutie sa konalo v Hanoji v decembri 2018.

Vietnamskú delegáciu prijal aj pápež František. Jej členovia okrem toho absolvovali zdvorilostné návštevy u štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina a u sekretára pre vzťahy so štátmi Mons. Paula Richarda Gallaghera.

Delegáciu Vietnamskej socialistickej republiky na rokovaní viedol zástupca ministra zahraničných vecí Anh Dung, z vatikánskej strany to bol podsekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Antoine Camilleri.

O obsahu pracovných rokovaní informuje oficiálny komunikát. Konštatuje sa v ňom spokojnosť s pozitívnym vývojom v bilaterálnych vzťahoch, zvlášť sa spomínajú časté kontakty a konzultácie pracovnej skupiny s arcibiskupom Marekom Zalewskim, ešte ako nerezidentným pápežským reprezentantom.

Ako sa uvádza v komuniké, vietnamská strana pripomenula, že „Vietnamský štát dosahuje systematické zlepšenie uplatňovania konzistentnej politiky v prospech rešpektovania a zaručenia slobody vyznania a náboženstva, vytvárajúc tak priaznivé prostredie pre činnosť a rozvoj katolíckej komunity vo Vietname.“

Svätá stolica „ocenila pomoc prejavenú zo strany štátu voči Katolíckej cirkvi a pripomenula túžbu katolíckych veriacich napĺňať svoje povolanie byť dobrými katolíkmi a dobrými občanmi, aby účinne prispeli k rozvoju a blahobytu Vietnamu, vo vernosti učeniu Cirkvi a s patričným rešpektom voči príslušným zákonom krajiny.“

Účastníci rokovaní „prediskutovali otázky týkajúce sa cirkevnej situácie vo Vietname“. Pri stretnutí, ktoré sa podľa komuniké nieslo „v srdečnej atmosfére dobre vôle a vzájomnej úcty“, obe strany „dospeli k dohode o spôsobe, ako ďalej rozvíjať vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou, zvlášť ohľadom základných princípov predstavujúcich základ normatívy statusu rezidentného pápežského zastupiteľa a jeho úradu“. S praktickým zrealizovaním jeho úradu sa počíta „v čo najskoršom termíne“.

Obe strany napokon „vyjadrili záväzok pokračovať v dialógu založenom na dôvere a rešpektovaní vzájomne odsúhlasených princípov, ktorými sa bilaterálne vzťahy riadia. Zdôraznili význam rozvíjania ďalších kontaktov, vrátane tých na najvyššej úrovni.“( TK KBS, RV jb; pz ) 20190823016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020