TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rektori európskych mariánskych pútnických centier sa stretnú v Levoči
P:3, 19. 08. 2019 15:10, DOMLevoča 19. augusta (TK KBS) Mesto Levoča bude hostiť od 17. do 20. septembra 2019 rektorov zo združenia európskych mariánskych svätýň (European Marian Network). Na Slovensko ich pozval minulý rok Mons. František Dlugoš, dekan a rektor dvoch levočských bazilík, ktorý podujatie chystá spolu s tímom zo Spišskej diecézy.

Stretnutie sa začne v utorok 17. septembra loretánskymi litániami s modlitbou a Salve Regina v Bazilika sv. Jakuba v Levoči. Po nich bude nasledovať úvodný pozdrav. Ďalšie dva dni budú tvoriť pracovný program v jednej z kongresových sál v meste Levoča, chvály a sväté omše v Bazilike sv. Jakuba a exkurzia so svätou omšou na Mariánskej hore v Levoči. Súčasťou programu bude aj návšteva Spišskej Kapituly a Žehry.

Miesto dejiska tohtoročného celoeurópskeho stretnutia odsúhlasili delegáti minuloročného summitu v slovinskom Brezje. O Levoči sa uvažovalo už skôr, no termín sa odsúval kvôli výročitým sviatkom, napríklad storočnici Fatimy. Predstavitelia jednotlivých centier však jednomyseľne podporovali stretnutie v Levoči. Uzávierka akreditácií rektorov je stanovená na 22. augusta, už dnes sa prihlásila nadpolovičná väčšina – 14 členských pútnických miest starého kontinentu. 

„Prípravy prebiehajú podľa harmonogramu. Primátor Levoče Miroslav Vilkovský a viceprimátor Miroslav Čurilla nám maximálne vychádzajú v ústrety a cenným členom organizačného tímu je kancelár Biskupského úradu v Spišskej Kapitule Peter Majcher. Veľkou plusovou devízou celoeurópskeho stretnutia rektorov mariánskych svätýň je vzájomná blízkosť Baziliky sv. Jakuba, kongresovej sály a hotelov v centre mesta na Námestí Majstra Pavla," avizuje dekan Mons. František Dlugoš.

Združenie European Marian Network (Európska Mariánska Sieť) spája dvadsať svätýň: Lurdy, Fatima, Czenstochowa, Levoča, Mariazzel, Altötting, Banneux, Brezje, Csíksomlyó, Einsiedeln, Gibraltar, Knock, Lorette, Máriapócs, Maria Bistrica, Mellieha, Vilnius, Walsingham, Zaragoza a Zarvanyzia. Symbolizuje to dvadsať tajomstiev svätého ruženca.

Božia Matka je na každom pútnickom mieste uctievaná pod iným titulom, ako aj rozdielnym spôsobom. Zástupcovia dvadsiatich Európskych svätýň sa každoročne schádzajú na inom mieste, aby sa navzájom lepšie poznali, delili so svojimi skúsenosťami, a predovšetkým, aby lepšie pochopili nevypovedanú túžbu dnešného človeka po duchovnej obnove. Na Spiši budú spoznávať osobitý historický fundament úctyt k Panne Márii na Slovensku.

Tohtoročné miesto stretnutia (Levoča) je známe dvomi bazilikami - Bazilikou sv. Jakuba a Bazilikou Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore. Ide o jedno z najstarších a najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Obe navštívia každoročne tisícky pútnikov, aby tu načerpali duchovnej sily. V roku 1995 bola jedným s cieľov návštevy dnes už sv. Jána Pavla II. na Slovensku.( TK KBS, fdl, jla; ml ) 20190819037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020