[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 01. 05. 2024   Meniny má Sviatok práce      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kláštor Katarínka oslavoval 25 rokov záchrany aj počas Noci hradov

P:3, 19. 08. 2019 10:31, DOM

Bratislava 19. augusta (TK KBS) V sobotu 17. augusta sa konalo jedno z podujatí, ktoré návštevníkom predstavuje atmosféru voľakedy rozsiahleho pútnického areálu, Noc hradov a zrúcanín. V noci zo soboty na nedeľu sa v areáli ruín kláštora a kostola sv. Kataríny Alexandrijskej rozozvučali hudobné nástroje, zapálili sviece a areál sa naplnil vyše 400 návštevníkmi.

Celý program začal svätou omšou, ktorú celebroval Branislav Popelka za účasti kňaza z farnosti Dechtice Miroslava Kováča. V rámci programu vystúpil s pásmom klasickej hudby komorný orchester ZOE. Po svätej omši si návštevníci mohli vychutnať nočné sprevádzanie ruinami Katarínky, kedy mladí dobrovoľníci predstavili nielen históriu a múry kláštora, ale aj práce dobrovoľníkov a ich spôsob života na táboroch dnes. Prekvapením pre návštevníkov bolo sprístupnenie jednej zo zrekonštruovaných krýpt priamo v ruinách kostola.

Projekt záchrany kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej oslavuje tento rok 25 rokov od založenia. Pred štvrťstoročím ruiny objavili mladí študenti a pod vedením Petra Hercega sa pustili do realizácie projektu. Spolu s odborníkmi pripravili prvé kroky ku záchrane a od leta 1995 je možné na Katarínke každoročne stretnúť desiatky dobrovoľníkov, ktorí murujú, čistia a krešú trámy a vykonávajú ďalšie práce potrebné na záchranu kláštora. Dobrovoľníci zo všetkých kútov Slovenska sa na dva týždne prenášajú do 17. storočia a tradičným spôsobom zachraňujú múry Katarínky, pričom žijú bez výdobytkov civilizácie - bez elektriny, mobilov, počítačov či hodiniek.

Jedným z najzaujímavejších výsledkov prác dobrovoľníkov je zachránená zrekonštruovaná kostolná veža, vysoká 30 metrov. Dnes slúži ako expozícia aj ako vyhliadková veža pre návštevníkov. Veža je sprístupnená až do 1. septembra v prípade priaznivého počasia denne od 10.00 do 17.00, avšak je určená len pre zdatnejších návštevníkov, pretože na jej vrchol vedú strmé schody. Záchrana veže bola ocenená cenou Ministerstva kultúry SR Fénix - Pamiatka roka 2017 a občianske združenie Katarínka si odnieslo aj cenu ICOMOS za dlhodobú systematickú prácu za záchranu kultúrneho dedičstva.

Projekt Katarínka pokračuje aj tento rok svojou 25. sezónou. Práve prebieha piaty turnus dobrovoľníkov, na ktorom takmer štyridsiatka prevažne mladých ľudí pracuje na konzervácii južného krídla kláštora, ohradového múra kláštornej záhrady a na archeologickom výskume predovšetkým v lodi kostola. Zároveň sa dokončuje obnova  zničenej krypty rodu Erdődyovcov v lodi kostola, ktorú v uplynulých sezónach dobrovoľníci spolu s odborníkmi objavili a archeologicky preskúmali a bolo ju možné vzhliadnuť aj na podujatí.

Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí, snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach. Počas 25 rokov dobrovoľníckych prác sa takmer 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

Združenie Zachráňme hrady zastupuje 28 dobrovoľníckych združení, ktoré zachraňujú pamiatkové objekty - predovšetkým ruiny po celom Slovensku už 17 rokov. Okrem vytvárania spoločnej platformy sa snaží o zdieľanie skúseností, podporu tradičných technológií obnovy pamiatok, o pozitívnu zmenu vo vnímaní pamiatok a kultúrneho dedičstva na Slovensku a zlepšovanie ich  finančnej i legislatívnej podpory, či organizovanie spoločných podujatí.  

TK KBS informovala občianske združenire Katarínka

( TK KBS, ozk; ml ) 20190819021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]