TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na mariánskej púti v Nitre na Kalvárii bol aj kríž s relikviami svätcov
P:3, 19. 08. 2019 10:10, DOMNitra 19. augusta (TK KBS) Na tradičnú púť k Matke Božej na Kalvárii v Nitre pri príležitosti slávnosti Nanebovzatia Panny Márie, doputovali 17. – 18. augusta 2019 katolícki veriaci z Nitry a nitrianskeho regiónu slovenskej i maďarskej národnosti, aby položili k nohám Matky Božej Nitrianskej svoje prosby, či úmysly a vyprosovali si na jej príhovory pomoc a Božie požehnanie. Púť sa začala v deň slávnosti 15. augusta, a vyvrcholila počas víkendu.

Liturgické slávenia v slovenskom i maďarskom jazyku doplnil bohatý duchovný program tvorený Eucharistickými pobožnosťami, vysluhovaním sviatosti zmierenia, aktivitami pre deti v pastoračnom centre „Skalka“, či interaktívny workshop s hudobným programom nitrianskeho Centra pre rodinu pod názvom DUET tour „7 pilierov dobrého manželstva“. V sobotu po uvítaní Misijného kríža s relikviami svätcov sa ako hlavný celebrant v maďarskom jazyku predstavil generálny sekretár Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti 2020 Dr. Kornél Fábry, ktorý po jej skončení v aule Misijného domu prednášal o úcte k Eucharistii a o eucharistických kongresoch.

Po slovenskej svätej omši, ktorú celebroval kapitulný kanonik Mons. Marián Šuráb, pokračoval večerný program modlitbou posvätného ruženca,  sviečkovou procesiou k Lurdskej jaskyni, duchovným pásmom o Božom milosrdenstve a svätou omšou celebrovanou novokňazmi Spoločnosti Božieho Slova a Nitrianskej diecézy. Nedeľný program začal pobožnosťou krížovej cesty a vyvrcholil slávnostnými svätými omšami. Pre veriacich v maďarskom jazyku ju celebroval bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Slávnostnú svätú omšu celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s Mons. Jozefom Haľkom a prítomnými kňazmi.

Vo svojej homílii sa biskup Judák zameral na skutočné hodnoty a zmysel života človeka vedúce k šťastiu, ktoré ako povedal, možno nájsť jedine v Bohu, vo viere v Boha, v plnení Božej vôle, či objavovaní Boha a jeho zámerov. Spomenul vyjadrenie jedného človeka, že „nie je možné byť bohatším, ako byť nebesky bohatým.“, k čomu ako príklad takéhoto životného postoja predostrel veriacim Pannu Máriu, ktorá si za to vyslúžila otvorené nebo. Poukázal aj na relikvie svätcov nachádzajúce sa na misijnom kríži a na ich životy, ktoré boli poznačené tým, že sa v nich rozhodli pre Boha a pre plnenie Božej vôle. Preto vyzval aj prítomných veriacich, aby šli touto cestou živej komunikácie s Bohom a načúvaniu Jeho hlasu, aby sa stali skutočne šťastnými a nebesky bohatými a bohatšími už na zemi, a aby tak za to tiež získali otvorené nebo.

Liturgické slávenia za účasti množstva pútnikov sprevádzali chrámové zbory z Kalvárie a Nitry, ktoré tiež prispeli k úspešnému duchovnému podujatiu, ktoré obyvatelia Nitry vnímajú aj ako Nitrianske hody. Mariánska púť na Kalvárii v Nitre je už niekoľko storočí vyjadrením Mariánskej úcty obyvateľov mesta. V histórii sa spomínajú ďakovné púte za skončenie morovej epidémie v roku 1739, či za záchranu úrody po prírodných katastrofách akou bola pohroma kobyliek v roku 1748. Veľkú úctu k tomuto miestu mal nitriansky biskup Ján Gustíny – mariánsky ctiteľ, ktorý zaviazal mešťanov k sľubu listinou z 20. decembra 1765, že každoročne 15. augusta sa uskutoční procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. V Kostole Nanebovzatia Panny Márie sa nad hlavným oltárom nachádza vzácna drevorezba Piety, ktorá bola nesená na čele kajúceho sprievodu mešťanov.

Na tieto skutočnosti nadviazal aj spoločenský program organizovaný mestom Nitra na pešej zóne a Svätoplukovom námestí. Nitra sa tak v snahe prinavrátiť mestu jeho pôvodné zvyklosti po dlhom čase vrátila k oslavám staromestských hodov, na ktoré si pamätníci spomínajú aj ako na kombináciu hodov a celoslovenských dožiniek.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20190819020   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 182 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020