TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Brazília: Pápež požehnal lodnej nemocnici na Amazonke s jeho menom
P:3, 19. 08. 2019 09:28, ZAHBrazília 19. augusta (RV) Po najväčšej rieke sveta už mesiac pláva lodná nemocnica nesúca meno pápeža Františka. V nedeľu ju privítali v prístavnom meste Belém, na severovýchode Brazílie, v hlavnom meste štátu Pará. Je to v súčasnosti najkompletnejšie zdravotnícke zariadenie tohto druhu v celej Brazílii. Ponúka ambulantné ošetrenia, hospitalizáciu i preventívnu starostlivosť 700 tisíc obyvateľom oblasti pri brehoch Amazonky - Río Amazonas - v dĺžke 1000 km.

Svätý Otec František zaslal pozdravný list do brazílskeho Belému, kde sa v prístave konalo slávnostné privítanie bielej lode s červenými krížmi a nápisom „Barco Hospital Papa Fancisco“. Loď s moderným vybavením pre diagnostiku i lôžkovou časťou spustili na vodu v júli z prístave Óbidos, ktorý sa nachádza tiež na území štátu Pará. Práve biskup diecézy Óbidos Mons. Bernardo Bahlmann, františkán narodený v Nemecku, bol iniciátorom tohto projektu spolu s Fraternitou sv. Františka z Assisi, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Riu de Janeiro.

Prinášať Božie slovo a uzdravenie

Vo svojom liste pápež vyjadruje radosť a vďačnosť voči Bohu za úspešné rozbehnutie činnosti lodnej nemocnice, ktorá – ako píše – „bude prinášať Božie slovo a umožní prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti pre najnúdznejšie obyvateľstvo, osobitne pre pôvodné domorodé populácie spojené s riekou, ktoré žijú na tomto tisíc kilometrov dlhom úseku Amazonky.“

Pápež František, ktorý silne podporil túto iniciatívu a pozorne sledoval jej realizáciu, zdôrazňuje v liste jej význam z pohľadu blížiacej sa synody biskupov venovanej Amazónii. Ako píše, „je to predovšetkým odpoveď na príkaz Pána, ktorý naďalej pokračuje vo vysielaní svojich učeníkov ohlasovať Božie kráľovstvo a uzdravovať chorých“. Misiou lode Hospital Papa Fancisco bude podpora života v Amazónii, a to podpora dobrého života, čo pre indiánov tohto regiónu znamená „žiť v harmónii so sebou samými, s prírodou, s inými ľudskými bytosťami a s Najvyšším Bytím“.

Cirkev - „nemocnica na vode“

Pápež František pripomína, že Cirkev je povolaná byť „poľnou nemocnicou, prijímajúcou všetkých, bez rozdielov či kladenia podmienok“. Poznamenáva, že s touto iniciatívou sa Cirkev predstavuje aj ako „nemocnica na vode“. A takto, „ako Ježiš, ktorý sa zjavil kráčajúc po vodách, utíšil búrku a posilnil vieru učeníkov, táto loď bude prinášať duchovnú posilu a upokojenie ako odpoveď na obavy mužov a žien, ktorí sú v núdzi, ponechaní svojmu osudu“.

Svätý Otec napokon ďakuje biskupovi diecézy Óbidos a františkánom za tento „krásny znak viery a kresťanskej solidárnosti“ a udeľuje požehnanie lekárom, dobrovoľníkom, dobrodincom i všetkým, ktorým sa na nemocničnej lodi dostane starostlivosť. Zveruje ich Nazaretskej Matke Božej a pozýva ich k modlitbe za neho a za dobré ovocie blížiacej sa synody pre Amazóniu.

Prvý podnet v Riu 2013

Po nedeľnej svätej omši sa na lodi začali vyšetrenia prvých pacientov z mesta Belém. Loď dlhá 32 metrov má kapacity na diagnostiku, liečbu, hospitalizáciu a prevenciu. Má laboratórium pre analýzy, chirurgickú sálu, osobitné ambulancie očkovaciu, zubnú a očnú a prístroje pre rádiografiu, echografiu, mammografiu a EKG.

Myšlienka zriadiť plávajúcu nemocnicu sa zrodila roku 2013, keď sa pápež František pri svojej návšteve Ria de Janeiro pri Svetových dňoch mládeže stretol s františkánskym bratom Franciscom Belottim, zakladateľom nemocnice a s rozhodnosťou ho povzbudil, aby ako františkáni niečo podnikli aj priamo pre Amazóniu.

Stavbu lode umožnila dohoda s brazílskym štátom Pará, ktorý na projekt uvoľnil fondy z pokút zaplatených firmami Shell a BASF za chemické znečistenie oblasti koncom minulého storočia. To sa podpísalo aj na 60 obetiach na ľudských životoch.( TK KBS, RV jb; ml ) 20190819018   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 188 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020