TK KBS

Dnes je pondelok 23. 09. 2019   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Top témy
Všetky
Pápež František v Afrike

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Riaditeľ ACN Taliansko: Na Sýriu sa za posledný rok doslova zabudlo
P:3, 17. 08. 2019 20:10, ZAHTaliansko 17. augusta (RV) Na Sýriu sa za posledný rok doslova zabudlo, o to významnejšia je podpora pápeža Františka pre dobročinný projekt „Uteš môj ľud“, keď pred dvoma dňami požehnal 6000 ružencov pre sýrske kresťanské rodiny. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas to zdôraznil Alessandro Monteduro z Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi.

Kampaň „Uteš môj ľud“ dáva dôraz na duchovný a vzťahový rozmer východiska z krízy, ktorej obete znášajú okrem biedy aj upadnutie do zabudnutia. V rozhovore s redaktorom Vatican News Eugeniom Murralim vysvetlil súvislosti Alessandro Monteduro, riaditeľ talianskej pobočky ACN - Pomoc trpiacej cirkvi (ACS-Italia, Aiuto alla Chiesa che Soffre).

- Aké dôvody vás viedli k podpore tejto iniciatívy?

A. Monteduro: „Predovšetkým to, že už vyše 12 mesiacov z úrovne veľkej svetovej informovanosti Sýria akoby bola doslova zmizla. Odrazu, potom ako zhruba šesť a pol roka veľké denníky rozprávali o vojnovej a humanitárnej tragédii tohto národa, s ktorým sme všetci spätí, odrazu už nebola žiadna vôľa niečo hovoriť. Pomoc trpiacej Cirkvi, ale ešte viac pápež František, sa angažujú, aby sa nezhasínali reflektory pozornosti voči tejto nesmiernej kríze, predovšetkým humanitárnej.
Celkovo 13 miliónov Sýrčanov muselo opustiť vlastné domovy, čo zahŕňa vysídlených jednak vo vnútri krajiny ako i do zahraničia. Dva milióny 800 tisíc detí bolo prinútených zanechať svoje citové väzby a svoje rodisko. Zoči-voči tejto tragédii žiaľ naďalej nivočí situáciu terorizmus, aj v tých mestách, ktoré nám sú tak srdcu blízke, ako je Aleppo.
ACN financovalo projekty pre Sýriu počas týchto osem rokov vo výške viac ako 35 miliónov eur. Hovoríme o približne 850 projektoch. Práve v týchto týždňoch pracujeme na prísune potravín rodinám v Aleppe a Damasku, aby sme zaistili zdravotnícku starostlivosť a lieky. Žiaľ, cítime, ako pozornosť klesá a tak spolu s pápežom nástojíme na tom, že ešte viac musíme vynaložiť naše úsilie o pomoc tomuto úžasnému národu a kresťanskej komunite zvlášť.“

- Na aké aktuálne krízy sa v tejto chvíli zameriavate a aké činnosti máte rozbehnuté za podpory modlitby?

A. Monteduro: „Sú tu dve činnosti. Zapájame aj veľkodušnosť našich dobrodincov s cieľom umožnenia návratu kresťanom do tých oblastí Sýrie, ktoré sa upokojili. Myslím na mestá Homs i na samotný Damask. Takže venujeme sily napríklad rekonštrukcii ich domov.
Hovorím „my“, pretože žiaľ ekonomické sankcie, ktoré predstavujú obrovský problém pre sýrsky národ, neumožňujú iným angažovať sa z tohto hľadiska. A tak je tu len podpora charitatívnych organizácií ako ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Pokúšame sa pre týchto našich bratov a sestry vytvoriť podmienky pre ich návrat a naďalej podporujeme tých najchudobnejších kresťanov, ktorí ani vôbec nemali možnosť, bez ohľadu na bombardovania a vojnu, aby opustili krajinu.
Pokračujeme v ich podporovaní v ich dramatickej chudobe cez humanitárne akcie, liekmi, ošetrovaním, jedlom a samozrejme elektrickou energiou, čo je niečo, čo v Sýrii nie je zabezpečené pre celé obyvateľstvo. Medzitým budeme rozdávať tieto ružence, pretože tu ide o tieto výnimočné cirkvi Sýrie, tak katolícke ako pravoslávne, a vieme, ako táto komunita potrebuje byť sýtená nielen na úrovni humanitárnej a materiálnej, ale aj v rovine viery. My sme Pomoc trpiacej Cirkvi. Toto robíme a robíme to s radosťou.“( TK KBS, RV jb; ml ) 20190817005   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 176 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019