[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz Svätého Otca do Rimini: Sme originál, ak odzrkadľujeme Krista
P:3, 17. 08. 2019 16:05, ZAH

Vatikán 17. augusta (RV) Odzrkadľovať Krista ľuďom - tí urgentne potrebujú vidieť jeho tvár, aby mohli znovuobjaviť seba samých. To je výzva pápeža Františka účastníkom tradičného „Mítingu“ hnutia Comunione e Liberazione v Rimini, ktorú v jeho mene tlmočí formou listu kardinál Parolin. V poradí 40. ročník podujatia otvoria v talianskom letovisku v nedeľu 18. augusta.

Tohtoročnou témou „Mítingu za priateľstvo medzi národmi“ je úryvok z básne o sv. Veronike z pera sv. Jána Pavla II: „Zrodilo sa tvoje meno - z toho, na čo si upínala zrak“. Pred začiatkom týždňového podujatia zaslal v mene Svätého Otca do Rimini list sekretár kardinál Pietro Parolin:

„Koľko zabudnutých ľudí urgentne potrebuje vidieť Pánovu tvár, aby mohli znovuobjaviť seba samých. Dnešný človek častokrát žije v neistote, kráča tápajúc dookola, cudzí sebe samému; zdá sa, že viac nemá konzistenciu, a je pravdou, že sa nechá ľahko ulapiť strachom“ – píše kardinál Pietro Parolin v liste adresovanom biskupovi Rimini Mons. Francescovi Lambiasimu.

Hľadiac na Ježiša znovuobjaviť seba samého

„Ako môže človek znovuobjaviť seba samého i nádej?“ – kladie si ďalej otázku vatikánsky štátny sekretár. Tajomstvom života je podľa neho „upriamiť pohľad na Ježišovu tvár a nadobudnúť tak dôvernosť s ním“:

„Hľadieť na Ježiša očisťuje zrak a pripravuje nás, aby sme na všetko hľadeli novými očami. Stretávajúc Ježiša, hľadiac na Syna človeka, chudobní a jednoduchí ľudia znovuobjavovali seba samých a cítili sa byť do hĺbky milovaní bezhraničnou Láskou“.

Kardinál Parolin uvádza i príklad z Manzoniho románu Snúbenci a zdôrazňuje: „Aj na nás spočinul pohľad, boli sme vybratí, objatí. (...) Aj my sme boli „cudzincami“, no Pán prišiel a dal nám totožnosť a meno.“

Existujeme natoľko, nakoľko sme vo vzťahu

„V epoche, v ktorej sú osoby častokrát bez tváre, anonymnými figúrami, pretože nemajú nikoho, na kom by spočinul ich zrak, báseň sv. Jána Pavla II. nám pripomína, že existujeme natoľko, nakoľko sme vo vzťahu. Pápež František to veľmi rád zdôrazňuje, odvolávajúc sa na Evanjelium o povolaní Matúša:

«V obyčajný deň, keď sedel na mýtnici a vyberal dane, prešiel okolo Ježiš, zazrel ho, pristúpil k nemu a povedal: „Nasleduj ma!“ A on vstal a šiel za ním. Ježiš sa naňho zahľadel. Akú silu lásky mal Ježišov pohľad, že pohol Matúšom! Akú silu museli mať tie oči, že ho zdvihli! (...)

Ježiš sa však zastavil, neprešiel rýchlo pomimo, pozrel sa naňho bez náhlenia, pohliadol na neho s pokojom. Pozrel sa naňho očami milosrdenstva, tak, ako nikto predtým. A tento pohľad otvoril jeho srdce, oslobodil ho, uzdravil, dal mu nádej, nový život» (Homília pápeža Františka v Holguíne na Kube, 21. septembra 2015).“

Sme „originálmi“, ak odzrkadľujeme tvár zmŕtvychvstalého Krista

Ako pripomína kardinál Parolin, kresťan je ten, kto „do sveta nesie novinu, že je medzi nami Ten, ktorý je nádejou života“. „Budeme „originálmi“, ak naša tvár bude zrkadlom tváre zmŕtvychvstalého Krista“.

„Toto je pôvod hlbokej radosti, ktorú nám nič a nik nemôže zobrať: naše meno je zapísané v nebi, a to nie pre naše zásluhy, ale kvôli daru, ktorý každý z nás dostal pri krste. Je to dar, o ktorý sme povolaní deliť sa s ostatnými, nikoho nevylučujúc. Toto znamená byť misionárskymi učeníkmi.“

( TK KBS, RV zk; ml ) 20190817002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]