[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 10. 2020   Meniny má Kristián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Plávajúca "Nemocnica pápeža Františka" už brázdi vody Amazonky
P:3, 14. 08. 2019 11:05, ZAHBrazília 14. augusta (RV CZ) Chirurgická, interná, očná a zubná ambulancia, očkovacia miestnosť, radiológia, laboratórium, ošetrovňa a lôžková časť. Desať členov posádky vrátane jedného rehoľníka s pastoračným tímom a dvadsať dobrovoľných lekárov a zdravotníkov (medzi nimi nájdeme i medikov a univerzitných profesorov). To všetko na 32-metrovej lodi, ktorá bola zhruba pred mesiacom spustená na riečnu vodu Amazonky v meste Óbidos brazílskeho štátu Pará.

"Plávajúca nemocnica", snáď jediná svojho druhu na svete, prinesie základnú zdravotnú starostlivosť do zhruba tisícky lokalít na amazónskych brehoch. Tamojších 700 tisíc obyvateľov nemá prístup k lekárskemu ošetreniu z ekonomických dôvodov, ale preto, že najbližšie nemocnice v Santaren či Óbidos, vzdialené šesť až osem hodín plavby, bývajú často preplnené. O projekte "plávajúcej nemocnice" už informoval Vatikánsky rozhlas vlani na jeseň, keď sa s ním zoznámil pápež František. Teraz sa stal realitou, hovorí biskup diecézy Óbidos Johannes Bahlmann. Dodáva, že miestnym ľuďom neprinesie iba zdravie, ale aj duchovnú starostlivosť:

"Radujeme sa z toho, že loď máme. Je to veľké požehnanie pre celý región a miestnych ľudí, pretože to povedie k zlepšiu ich zdravotníckeho zabezpečenia. Keď sa pozerám spätne na celý proces od budovania až k odovzdaniu lode, môžeme ho skutočne označiť za zázrak. Všetko sa to začalo na Svetových dňoch mládeže v Riu, keď pápež stretol františkána Francisca Belottiho, ktorého kongregácia v Brazílii spravuje už 70 nemocníc. Keď si ale pápež vypočul, že v Amazónii doteraz žiadnu neprevádzkujú, vyzval ho, aby sa tam vydal. Bez toho, aby to vedel, približne o rok neskôr som požiadal františkánov, aby prevzali nemocnicu v mojej diecéze Óbidos, a tí to považovali za znamenie. Nariadenie pápeža Františka sa tak pre mňa konkretizovalo. Raz sme s bratom Franciscom sedeli na terase ich rehoľného domu v Óbidos, odkiaľ je krásny výhľad na najužšiu časť Amazonky. A potom nám zišlo na um: Čo ke by sme spustili loď, ktorá by obchádzala rôzne dediny na amazonských brehoch? Chceli sme tak ľuďom pomôcť a zaistiť im základnú lekársku starostlivosť. Keď ľudia nemôžu prísť za ošetrením, tak my prídeme za nimi. A tak vznikol nápad "plávajúcej nemocnice", vysvetľuje biskup Bahlmann.

O projekt sa začal zaujímať jede sudca z mesta Campinas, ktorý mal vyniesť rozsudok v prípade ekologického nešťastia, ktoré v deväťdesiatych rokoch spôsobili firmy Shell a Basf. Okrem značných škôd na životnom prostredí vtedy zomrelo 60 ľudí. Odškodné za kolektívnu morálnu ujmu brazílsky štát určil na program zachraňujúci ľudské životy. Projekt "plávajúcej nemocnice", nesúcej meno pápeža, tak získal necelých šesť miliónov eur. Loď bola postavená počas jedného roka v brazílskom prístave Fortaleza a v polovici júla ju spustili do amazonských vôd. Kotví v prístave Óbidos, odkiaľ podniká desaťdňová výpravy do dvanástich obcí (rozptýlených, ako už bolo povedané, v tisíckach lokalít) pozdĺž amazonského toku.

"Loď je signálom pre našu amazonskú synodu. Jedným z jej hľadísk je koniec koncov aj zdravotná starostlivosť. Je možné povedať, že sa venujeme ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, čo je práve to, čo nám neustále opakuje pápež František. Sme cirkvou, ktorá vychádza a ide za ľuďmi. Pre nás je veľmi dôležité, že tak môžeme plniť prianie pápeža Františka," uzatvára biskup brazílského Óbidos. Posádka "plávajúcej nemocnice" je medzinárodná a prítomní rehoľníci pochádzajú z rôznych kongregácií. Napríklad tu nájdeme nemeckú lekárku, františkánku Ruth Rottbeckovú, či päticu lekárov z talianskej neziskovej organizácie (Mattoni di gioia ONLUS). Jej predsedníčka, zubárka Patrizia Cusano, pre taliansku agentúru SIR uviedla: "Potrebovali by sme kolegov s ďalšími špecializáciami, predovšetkým chirurga. Z pralesa totiž prichádzajú ľudia s vážnymi neliečenými patológiami, napríklad zlomeninami, ktoré utrpeli už pred niekoľkými mesiacmi (Zdroj: RV CZ).( TK KBS, rv cz, jag; ml ) 20190814032   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]