[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 07. 07. 2025   Meniny má Oliver      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Svätyňa ugandských mučeníkov v Munyonyo bola povýšená na baziliku
P:3, 14. 08. 2019 10:35, ZAH

Uganda 14. augusta (RV CZ) Kostol svätých ugandských mučeníkov v Munyonyo, postavený pred dvomi rokmi, dostal titul Baziliky minor (menšej). So schválením pápeža Františka sa tak stalo dekrétom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí z 19. júla. O titul pre túto národnú svätyňu požiadal arcibiskup z Kampaly Mons. Cyprián Kizito Lwanga a dekrét slávnostne odovzdal prefekt spomínanej Kongregácie, kardinál Robert Sarah, pri svätej omši počas návštevy Kampale koncom minulého mesiaca pri príležitosti plenárneho zasadnutia Ugandskej biskupskej konferencie. Vatikánsky kardinál pritom vyzdvihol význam tohto pútnického chrámu ako privilegovaného miesta pre stretnutie veriacich s Bohom, najmä prostredníctvom sviatosti zmierenia.

Bazilika je zasvätená 22 ugandským mučeníkom, pážatám a dvoranom kráľa Mwangu z 19. storočia, umučených preto, že sa odmietli stáť milencami homosexuálneho kráľa. V roku 1964 ich svätorečil Pavol VI., ktorý o päť rokov neskôr (31. 7. - 2. 8. 1968) ako prvý pápež Ugandu aj navštívil. Okrem 22 katolíkov, z ktorých najznámejší je svätý katechét Karel Lwanga, v tejto ťažkej dobe podstúpilo mučeníctvo (1885 - 1887) aj 23 anglikánov. Všetci títo svedkovia viery sú uctievaní v oboch kresťanských komunitách tejto krajiny. Túto ekumenickú dimenziu ugandských mučeníkov pripomenul pred štyrmi rokmi počas svojej pastoračnej návštevy pápež František, ktorý tiež požehnal základný kameň súčasnej baziliky.

Čestný titul baziliky prisudzuje Petrov nástupca a spája sa s určitými privilégiami, ako napríklad udeľovanie plnomocných odpustkov, vlastný erb a pápežské indície (kľúče) na úradnej pečati. Chrám však musí spĺňať aj niektoré podmienky, najmä vynikať starostlivosťou o sláveni liturgie a intenzívnou pastoračnou službou, s ktorou súvisí nevyhnutnosť vyššieho počtu kňazov, ktorí tam pôsobia. Titul "baziliky minor" má vo svete vyše 1700 kostolov (Zdroj: RV CZ).

( TK KBS, rv cz, mig; ml ) 20190814031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]