TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 09. 2020   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ctitelia svätej Filomény sa po siedmykrát stretli v Spišskom Podhradí
P:3, 12. 08. 2019 15:02, DOMSpišské Podhradie 12. augusta (TK KBS/Katolícke noviny) Púť k mučenici sv. Filoméne láka čoraz viac Slovákov. Do Kostola Narodenia Panny Márie v Spišskom Podhradí k nej 10. a 11. augusta putovali už siedmykrát. 

Program sa začal sobotnou večernou svätou omšou, ktorú celebroval Ľuboslav Hromják, reprezentant Arcibratstva sv. Filomény pre Slovensko. Po nej si mohli pútnici uctiť relikvie a byť pomazaní olejom svätice. Nasledovala sviečková procesia, počas ktorej sa veriaci modlili radostný ruženec.  Nedeľné ráno sa začalo chválami, ktoré viedol duchovný otec Ľuboslav Hromják spolu s chrámovým zborom zo Spišskej Novej Vsi. Po nich sa pútnici na prednáške dozvedeli o živote svätej a tradícii púte.

Hlavnou udalosťou bola slávnostná svätá omša. V homílii sa ľuďom prihovoril Ľudovít Luigi Gabriš, farár v Červenom Kameni. Zdôraznil, že do neba sa dá dostať skrze lásku, alebo cez chorobu, utrpenie, či mučeníctvo. Aj sv. Filoména sa zasvätila Ježišovi a vybrala si utrpenie a smrť, hoci ako grécka princezná mohla viesť bezstarostný život.

Po homílii nasledovalo obnovenie krstných sľubov a akt prijímania nových členov do Arcibratstva sv. Filomény. Po svätej omši sa pútnici pomodlili posvätný ruženec, uctili si relikvie svätej a dostali pomazanie olejom. Neskôr si vypočuli svedectvá ľudí, ktorým svätica vstúpila do života. Nechýbala procesia s relikviami i obrazom svätej či modlitba korunky Božieho milosrdenstva, ktorú viedol rektor Svätyne Božieho milosrdenstva Peter Klubert.

Duchovnú slávnosť zakončil hlavný celebrant Ľuboslav Hromják slovami: „Som presvedčený o tom, že nikto neodíde z tejto slávnosti prázdny, ale naplnený milosťami.“ Prítomným pútnikom na záver udelil požehnanie s relikviami sv. Filomény (Zdroj: Katolícke noviny / Jozef Sendrei).


( TK KBS, kn, jse; ml ) 20190812028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020