TK KBS

Dnes je piatok 17. 01. 2020   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Za odoberaním detí je protirodinná ideológia, tvrdí taliansky biskup
P:3, 08. 08. 2019 10:58, ZAHTaliansko 8. augusta (RV) Talianskou verejnosťou a politickým spektrom už niekoľko mesiacov otriasa takzvaný prípad Bibbiano, nazvaný podľa desaťtisícovej obce v stredotalianskom kraji Emilia Romagna, ktorý sa týka násilného odoberania detí z z talianskych rodín a ich nelegálneho zverovania do pestúnskej starostlivosti.

Od konca júna vyšetruje talianska polícia osemnásť osôb, z ktorých niektoré zostávajú doteraz v domácom väzení, vrátane starostu obce a ďalších politikov (v stredu počet vyšetrovaných stúpol na 29). Obvinení miestni sociálni asistenti a psychoterapeuti z turínskej neziskovej organizácie mali na deťoch násilnymi metódami vynucovať falošné priznania o zneužívaní v pôvodných rodinách a manipulovať ich výpoveďami (napríklad dokresľovaním erotických detailov na detské obrázky). Sedemdesiat odobratých detí potom vyšetrovali a za úplatok rozmiestňovali v rodinách svojich známych a priateľov.

Turínska nezisková organizácia s menom "Hensel e Gretel" (Janko a Marienka) si naviac od talianskeho štátu naúčtovala zhruba 200 tisíc eur za psychoterapeutické služby. Totot súkromné centrum, ktoré okrem iného ponúka kurzy "necenzurovaného sexu" na stredných školách, vedie údajný psychoterapeut Claudio Foti, ktorý však tento odbor nevyštudoval a jeho členstvo v príslušnom profesnom združení bolo uznané iba na základe dodatočného uzákonenia. V súčasnosti je vyšetrovaný aj z týrania vlastnej manželky a detí. Tento "psychoterapeutický guru" v posledných dvadsiatich rokoch figuroval v podobných kauzách v celom Taliansku, avšak súdy ho nikdy neobvinili.

Súčasná operácia štátneho zastupiteľstva v Reggio Emilia, nazývaná Anjeli a demóni, sa podobá zhodnej kauze v rovnakom kraji. Na konci deväťdesiatych rokov (1997 - 1998) tu za menšieho politického a mediálneho záujmu bolo odobratých šestnásť detí rodičom, obvineným zo satanistických rituálov. A to tiež na základe psychologických posudkov spomínanej neziskovej organizácie. Hoci vina rodičov sa nepreukázala, deti sa už do svojich rodín nevrátili, pretože v priebehu vyšetrovania sa naučili nenávidieť. Šesť rodičov zomrelo, či už dostalo infarkt, alebo spáchalo samovraždu, vysvetľuje obhájkyňa rodičov Patricia Micai (Avvenire, 4. 8. 2019).

Táto talianska právnička zdôrazňuje, že podobným prípadom nahrávajú medzery v talianskom právnom systéme, ktoré sociálne služby vybavil neobmedzenou mocou, čo sa týka autonómneho rozhodovania o oddialení dieťaťa z rodiny (podľa čl. 403 Občianskeho zákonníka z roku 1941). Toto opatrenie síce musí podpísať sudca z Tribunálu pre neplnoletých, ale opätovne na základe psychologického posudku tej istej sociálnej služby. "Je veľmi nepravdepodobné, že by sudca zvrátil rozhodnutie sociálnych služieb," uviedol pre denník Libero (22. 1. 2019) niekdajší sudca a dnes advokát Francesco Morcavallo.

"Dôvodom je miliardový biznis, ktorý sa točí okolo rodinných komunít pre mládež, od štátu inkasujú 100 až 400 eur denne za každé dieťa v závislosti od poskytovanej terapii či pestúnskej starostlivosti." Bývalý sudca boloňského Tribunálu pre neplnoletých hovorí o neuveriteľných 500 tisíc odobratých detí v Taliansku od zavedenia pestúnskej starostlivosti (1983). "Je to šialené. Skutočný únos zo strany štátu," podotýka Morcavallo, ktorý sám o sebe hovorí, že prešiel na stranu tých, na ktorých sa pácha nespravodlivosť. K otvorenému stretu s jeho zamestnávateľom viedol prípad dvojčiat, z ktorých jedno zomrelo udusením. Sociálne služby okamžite usilovali o zverenie druhého dvojčaťa do pestúnskej starostlivosti s poukazom na neschopnosť rodičov. Keď proti tomu sudca Morcavallo vystúpil, rozsudok bol z boloňského súdu oddialený.

Vatikánsky rozhlas požiadal o vyjadrenie biskupa diecéze Reggio Emilia Mons. Massima Camisascu:

"Keď ide o deti, je zrejmé, že ide o to najvýznamnejšie, najcennejšie a najdôležitejšie, odvážil by som sa povedať "božské" z našej sociálnej reliaty, čo mu je nutné venovať najvyššiu pozornosť. V týchto prípadoch z toho, čo môžem vyvodiť z tlače, táto najvyššia pozornosť tu nielen nebola, ale skôr dokonca prevládla ideológia. Deťom zneužili meno a v mene ideologického projektu. To všetko je však potrebné dokázať, a preto v tejto chvíli oceňujem prácu vyšetrujúcich sudcov, ktorá bude pravdepodobne ešte dlhá. Všetko vedie k presvedčeniu, že sa tu stalo niečo vážne. Nemali by sme sa totiž deliť na rôzne politické frakcie, ale skôr spojiť sa v starostlivosti venovanej deťom," hovorí biskup v súvislosti s politickými konotáciami prípadu. Obžalovaný starosta obce Bibbiano a ďalší politici totiž zastupujú ľavicovú Demokratickú stranu. Ideologický tiež do prípadu vniesla obžalovaná riaditeľka sociálnych služieb Federica Anghinolfi, aktivistka hnutia LGBT, ktorá vedie roky zápas za adopcie zo strany homosexuálnych dvojíc.

Kauza vyvolala veľmi silné ľudové rozhorčenie. je to podľa vašej mienky pochopiteľné?

"Áno, úplne pochopiteľné, pretože keď sa niekto dotkne detí, dotýka sa toho najcennejšieho, čo máme. Ľudia sú znepokojení, pretože nevedia, kam sa obrátiť a odkiaľ čerpať informácie, aby pochopili, čo sa stalo a čo za tým stojí. Samozrejme nie je možné s ľuďmi manipulovať a využívať ich strach k politickej revolte. Myslím si skôr, že je našou povinnosťou zaoberať sa touto vážnou situáciou, ktorú vyvolala protirodinná ideológia. Vieme, že rodinná realita je veľmi krehká a je tu evidentná snaha ju naďalej oslabiť, vytvárať rodiny vedľa pôvodných rodín a upierať rodinám podporu v ich ľudkosti, ktorá sa vyznačuje pokleskami a chybami. Existujú choré rodiny, ale existuje tiež nespočetné množstvo cenných rodín, v ktorých sa rodia deti, i keď majú Downow syndróm alebo iné ťažkosti, a tieto deti potom rodina vychováva a vníma ako požehnanie. Rast detí v rodinách je poznamenaný problémami, ťažkosťami a dezilúziami, ale vždy je to rast. Keď sa toto všetko spochybní, podrýva to vzťah medzi rodičmi a deťmi," uviedol biskup Massimo Camisasca.( TK KBS, rv cz, ml; rp ) 20190808022   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 339 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020