[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 07. 2021   Meniny má Anna, Hana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Macau otvoria seminár Redemptoris Mater pre evanjelizáciu v Ázii
P:3, 01. 08. 2019 10:25, ZAH

Vatikán/Macao 1. augusta (RV CZ) V bývalej portugalskej kolónii Macao v septembri otvoria nový kňazský seminár Redemptoris Mater, ktorý založila Kongregácia pre evanjelizáciu národov. Správu a formáciu budúcich ázijských misionárov zverila do rúk Neokatechumenátneho hnutia. Ako pre agentúru Fides povedal prefekt kongregácie, kardinál Fernardo Filoni (na snímke), zakladajúci dekrét nového seminára podpísal 29. júna po pápežskej audiencii.

"Svätý Otec František projekt schválil a podporil," uviedol kardinál Filoni. Vôbec po prvýkrát v cirkevných dejinách tak nebude seminár podriadený miestnej diecéze či biskupskej konferencii hostiteľskej krajiny, ale priamo vatikánskej kongregácii. Jej prefekt túto novinku označil za "plod apoštolskej kreativity" a "pokus o decentralizáciu vatikánskeho úradu".

Prvá skupina zahraničných študentov, ktorá v septembri príde do Macaa, sa bude osobne a priamo zúčastňovať na živote Neokatechumenátneho hnutia, vysvetľuje kardinál Filoni. Budú sa pripravovať na misiu ad gentes v rôznych ázijských krajinách, za pomoci rodín z tohto cirkevného hnutia. Podľa prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov nie je vylúčené, že v budúcnosti vzniknú podobné kňazské semináre na iných kontinentoch a že nová inštitúcia v Macau vytvorí pobočky v iných ázijských krajinách.

Skutočnosť, že voľba padla na Macao, zvláštnu administratívnu oblasť Čínskej ľudovej republiky, zdôvodňuje kardinál Filoni význačnou misijnou minulosti tejto niekdajšej portugalskej kolónie. "Macaom si prešli mimoriadni misionári ako Matteo Ricci, Alessandro Valignano či František Xaverský. Historicky bol teda bránou či mostom pre hlásanie Evanjelia na Ďalekom východe." Založenie neokatechumenátneho seminára schválil biskup Macaa Mons. Stephen Lee Bun Sang (z Opus Dei).

Dôvodom umiestnenia novej kňazskej inštitúcie práve na čínskom poloostrove môže byť aj reakcia japonských biskupov, ktorí zamietli podobný projekt vo svojich diecézach. Dlhodobý spor japonských bisupov s Neokatechumenátnym hnutím sa týka spôsobu evanjelizácie, ktorý často, podľa mienky miestnych pastierov, prispieva k rozštiepeniu v malých farských spoločenstvách na území Japonska, povedal tamojší arcibiskup Isao Kikuchi.( TK KBS, rv cz; ml ) 20190801028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]