TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ženy s Downovým syndrómom majú svoju rehoľu, je vo Francúzsku
P:3, 30. 07. 2019 09:01, ZAHFrancúzsko 30. júla (TK KBS) V strednom Francúzsku žije nezvyčajná kontemplatívna komunita. Malé sestry Baránkove učeníčky sú prvým rehoľným spoločenstvom, ktoré prijíma ženy s Downovým syndrómom ako plnoprávne členky komunity. „Ich duša nie je postihnutá, sú blízko Bohu a vstupujú s ním do kontaktu ľahšie ako my“ - hovorí jej predstavená matka Line.

Ľudia s Downovým syndrómom sú ešte stále neobjaveným svetom. Prinášajú do nášho života veľa radosti a predovšetkým dávajú lásku, ktorú svet tak potrebuje.

Na začiatku tohto jedinečného diela stálo priateľstvo medzi dvoma mladými ženami: Line, ktorá objavovala svoje povolanie k zasvätenému životu a službe najposlednejším, a Véronique, dievčaťom s Downovým syndrómom, presvedčenom o svojom povolaní ku kontemplatívnemu životu. Kánonické právo však zakazuje prijímanie ľudí s mentálnym postihnutím do reholí a Véronique sa teda nestretávala s pochopením. Obe ženy sa tak rozhodli začať mníšsky život súkromne. Trvalo 14 rokov, než ich nezvyklé spoločenstvo získalo cirkevné schválenie. Prvým kláštorom sa im stal malý sídliskový byt. Neskôr sa k nim pripojilo ďalšie dievča s Downovým syndrómom. V roku 1990 požiadali arcibiskupa Tours a budúceho kardinála Jeana Honorého (1920 - 2013) o priznanie štatútu verejného združenia laických veriacich. Vďaka jeho podpore získala malá komunita svoje prvé uznanie.

O päť rokov neskôr sa rozrastajúce spoločenstvo presťahovalo do mestečka Le Blanc v Diecéze Bourges a vďaka veľkému pochopeniu miestneho arcibiskupa Pierra Plateaua (1924 - 2018), ktorý podnikol ďalšie rozhodujúce kroky vo Vatikáne, získali sestry v roku 1999 štatút kontemplatívneho rehoľného inštitútu. V duchovnej rovine spájajú benediktínsku spiritualitu s malou cestou sv. Terézie z Lisieux. Ako zdôrazňuje matka Line, hoci ľudia s Downovým syndrómom potrebujú pomoc zo strany iných sestier, rytmus monastického života je pre nich ako stvorený. „Sú autonómne. Kontemplatívny život im dovoľuje žiť vo veľmi pravidelnom, usporiadanom rytme.

Pre človeka s Downovým syndrómom sú ťažké zmeny, keď ale má všetko svoje pravidlá, vnímajú v nich oporu. A ukazuje sa, že v sebe majú udivujúcu silu ducha. Poznajú naspamäť Sväté písmo a životopisy svätcov. Ich pamäť je neuveriteľná. Sú to duše hlboko ponorené do modlitby, veľmi duchovné, žijúce v tesnej blízkosti s Ježišom. Ľudia si to neuvedomujú. Vynikajú v schopnosti odpúšťať a utešovať iných v ich utrpení. Dokážu napríklad pohotovo nájsť príhodné slovo zo Svätého písma. Ich duša nie je postihnutá. Skôr naopak, sú blízko Bohu, vstupujú s ním do kontaktu ľahšie ako my. Často sa nás pýtajú, ako v našej komunite rozpoznávame povolania,“ konštatuje matka Line a odpovedá: „Rovnako ako v prípade iných povolaní. Ak človek pociťuje, že ho tento spôsob života napĺňa, znamená to, že ho Boh k nemu povoláva. Ľudia s Downovým syndrómom to dokážu rozpoznať a vyjadriť,“ uisťuje predstavená Malých sestier Baránkových učeníčok.

Zdroje: Katolícke noviny / RV CZ( TK KBS, rv cz, kn; ml ) 20190730013   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020