TK KBS

Dnes je pondelok 01. 06. 2020   Meniny má MDD, Žaneta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred rokom sa konalo Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove
P:3, 27. 07. 2019 08:05, DOMBratislava/Prešov 27. júla (TK KBS) Mesto Prešov privítalo pred rokom Národné stretnutie mládeže P18. Do metropoly Šariša prišlo vyše 4 500 ľudí. Národné stretnutie mládeže sa v podobných rozmeroch konalo po tretíkrát. Historicky prvé sa konalo v Ružomberku (2013) a druhé v Poprade (2015). Inšpiráciou pre stretnutie boli Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II. V Prešove pred rokom mladí symbolicky odštartovali prípravy na tohtoročné SDM v Paname.

"Hoci už prešla nejaká doba, podnety z P18 ešte stále doznievajú. Doteraz stretávam mnohých s tričkom P18 a to nielen na východe a hneď mi napadne: "Je možné, že my sme sa už pred rokom videli." Viem, že katechézy ktoré vznikli v prípravnom roku používajú mnohí aj počas leta na táboroch. Skúsenosť mladej a živej cirkvi, ktorú sme zažili v Prešove sa nedá zhrnúť do čísel. Vnímam, že mnohých mladých ľudí to naštartovalo v službe, nielen preto, že bol predstavený DOCAT, ale tiež preto, že spoznali iných akčných mladých ľudí a inšpirovali sa, vznikli nové priateľstvá a spolupráca. Vedia že musia byť odvážni a angažovať sa v prostredí v ktorom sú: v školách, mestách, farnostiach, v kultúrnej i v sociálnej oblasti. Je to pre nás výzva, aby ich nadšenie zachytili a ďalej ich inšpirovali," hovorí tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Matúš Reiner, ktorý vo funkcii nahradil kňaza Ondreja Chrvalu. Ten viedol organizačné tímy všetkých troch posledných národných stretnutí mládeže.

Generálnym partnerom podujatia bolo mesto Prešov, partnerom Prešovský samosprávny kraj. "Mesto Prešov, označované aj ako Atény nad Torysou, bolo vždy mestom mladých, študentským mestom, a preto mám radosť, že sa Národné stretnutie mládeže P18 uskutočnilo práve u nás. Vytvorili sme totiž ďalší významný medzník v modernej histórii nášho mesta. Mladí ľudia z celého Slovenska, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty v živote, sa zjednotili, stretli, dokonca vzniklo aj veľa nových priateľstiev. Bolo krásne sledovať tú úžasnú atmosféru práve doma v Prešove a som vďačná, že som mohla byť súčasťou tohto spoločenstva," hovorí po roku primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

"Ešte aj teraz vo mne doznievajú príjemné pocity z minuloročného Národného stretnutia mládeže P18. Rád si spomínam na toto stretnutie s mladými ľuďmi, ktorí priniesli do Prešova svieži vánok. Teší ma, že Prešovský samosprávny kraj mohol byť nápomocný pri organizácii tohto podujatia. Pevne verím, že nádej, ktorú sme vtedy zasiali do mladých ľudí, prinesie ovocie celému kraju. Často sa stretávam s mladými ľuďmi, ktorí sa neboja púšťať do nových a náročných projektov. Som presvedčený, že odvahu a rozvážnosť nabrali aj vďaka účasti na Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. Som rád, že som bol pri tom," pridáva sa predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove zorganizoval tím z Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a Kanet, n. o. Cieľom všetkých Národných stretnutí mládeže je osobné stretnutie s Kristom. Zároveň je túžbou organizátorov spojiť sa v modlitbe s biskupmi, kňazmi a zasvätenými a roznietiť v mladých túžbu po novej evanjelizácii a dobrovoľníctve. Na podujatí vyvrcholila niekoľkomesačná duchovná príprava s názvom Odvážny rok. Zameraná bola na odvahu. Štvordňový program sa niesol v znamení motta SDM pre tento rok „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha,“ s podtitulom: Odvaha žiť v prítomnosti. Motto vybral pápež František. V programe vystúpili stovky profesionálnych a amatérskych hostí. Na príprave sa podieľalo vyše 500 dobrovoľníkov bez nároku na odmenu. 

Účastníci P18 aktívne pomohli aj rodinám v núdzi. Na podujatí vyzbierali tisícky kusov školských pomôcok. Zapojili sa aj do špeciálneho popoludnia angažovanosti. Vďaka nemu mladí v meste a v lese vyčistili desiatky kilometrov chodníkov od buriny a odpadkov, vyzbierali desiatky vriec odpadu,namaľovali stovky metrov zábradlia a preliezok, pokosili hektár trávy či zrevitalizovali šesť kilometrov stromčekov a kríkov. Vďaka dobrovoľníckej pomoci pomohli aj desiatkam rozličných inštitúcii v meste a okolí. Mladí zaplnili viackrát aj prešovskú Hlavnú ulicu. Ožilo napríklad špeciálnym EXPO povolaní, kde svoju charizmu predstavilo vyše štyri stovky rehoľníkov. Špeciálnou prekvapením bol open air koncert spievajúcich zasvätených osôb, divadelné predstavenia a sprievodné aktivity. 

Fotografie a videá z P18 sú k dispozícii na stránke narodnestretnutiemladeze.sk( TK KBS, nsm; ml ) 20190727008   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020