[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Reuters: Vo veku 82 rokov zomrel havanský arcibiskup, kardinál Ortega
P:3, 26. 07. 2019 21:30, ZAH

Havana 26. júla (TK KBS) Vo veku 82 rokov zomrel v piatok 26. júla kubánsky kardinál Jaime Lucas Ortega. Významný duchovný pastier sprevádzal sv. Jána Pavla II. na jeho historickej návšteve Kuby a neskôr bol i pri návštevách pápeža Benedikta XVI. a pápeža Františka. Kondolenčný telegram v mene Svätého Otca zaslal súčasnému havanskému arcibiskpovi Mons. Juanovi García Rodríguezovi vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Kardinál Jaime Lucas Ortega y Alamino, v poslednom období už emeritný havanský arcibiskup, sa narodil 18. októbra 1936 v kubánskej diecéze Matanzas. Svoju prípravu na kňazstvo začal v Seminári sv. Alberta Veľkého vedenom kňazským združením zahraničných misií z Quebecu. Po štyroch rokoch humanistických a filozofických štúdií ho miestny biskup poslal na teologické štúdiá do Kanady. Po návrate na Kubu bol 2. augusta 1964 vysvätený za kňaza v katedrále v Matanzas.

Jeho kňazské pôsobenie bolo v roku 1966 prerušené na 8 mesiacov internácie v pracovných táboroch. Po návrate na slobodu v roku 1967 bol menovaný za farára vo svojej rodnej dedine a o dva roky neskôr v katedrále v Matanzas. Sv. Ján Pavol II. v roku 1978 vymenoval Mons. Jaimeho Ortegu za biskupa diecézy Pinar del Río a v roku 1981 za havanského arcibiskupa. Arcidiecézu San Cristóbal v Havane viedol viac ako 34 rokov.

Kardinálsky titul mu udelil Ján Pavol II. v roku 1994. Kardinál Jaime Ortega sa v apríli 2005 zúčastnil na konkláve, ktoré zvolilo pápeža Benedikta XVI. a neskôr i na konkláve v marci 2013, ktoré zvolilo pápeža Františka. V roku 2016 Svätý Otec prijal jeho rezignáciu z úradu havanského arcibiskupa. Dlhému boju s rakovinou podľahol kardinál Jaime Lucas Ortega v piatok 26. júla 2019 v ranných hodinách vo veku 82 rokov.

Kardinál Ortega zanechal za sebou rozsiahle pastoračné dielo, a to aj v neľahkom období pre Cirkev i pre občiansku spoločnosť na Kube, keď podmienky diktoval komunistický totalitný režim. Napriek tomu ako havanský arcibiskup vykonával intenzívnu pastoračnú prácu, vytváral nové farnosti, zriadil diecéznu pastoračnú radu, zrekonštruoval vyše 40 kostolov a farských domov. V roku 1991 založil v Havane charitu, čím dal vznik kubánskym charitám.

I keď Cirkev v krajine dlhý čas nemala prístup k médiám a komunikačným prostriedkom, podarilo sa mu dostať sa k ľuďom prostredníctvom homílií, obežníkov, vyhlásení a posolstiev. Štyrikrát bol zvolený za predsedu Konferencie biskupov Kuby a zároveň zastával post podpredsedu Latinskoamerickej biskupskej rady CELAM a poradcu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.

V januári 1998 privítal kardinál Jaime Ortega na kubánskej pôde pápeža Jána Pavla II. na jeho historickej ceste na karibský ostrov. V marci 2012 hostil jeho nástupcu Benedikta XVI. Bol to zase on, kto privítal pápeža Františka na návšteve Kuby v septembri 2015 a potom opäť 12. februára 2016 v Havane na historickom stretnutí pápeža s moskovským patriarchom Kirillom.  

Súčasný arcibiskup Havany Mons. Juan de la Caridad García Rodríguez v komuniké v súvislosti s úmrtím emeritného arcibiskupa kardinála Ortegu spomína spolu s kubánskymi biskupmi na jeho osobné kvality a pastoračnú horlivosť slovami:

„Keď dnes myslíme na kardinála Jaimeho s láskou a vďačnosťou, povzbudzuje nás vedomie, že zostane medzi nami, sprevádzajúc nás spomienkou na jeho láskavý úsmev, na jeho prezieravú inteligenciu a na svedectvo kňazstva, ktoré mu bolo darom, pri niektorých príležitostiach aj spojeným s utrpením“.

Smrťou kardinála Jaimeho Lucasa Ortegu sa zloženie Kolégia kardinálov zúžilo na 217 členov, z ktorých 120 je voličov a 97 nevoličov.

-

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák kondoloval kubánskej katolíckej cirkvi v súvislosti s úmrtím kardinála Ortegu. "Oddychujte v pokoji kardinál Jaime Ortega Alamino. Vyjadrujem úprimnú sústrasť kubánskej katolíckej cirkvi a kubánskemu ľudu kdekoľvek na svete," napísal na sociálnej sieti Twitter šéf slovenského rezortu diplomacie. Lajčák sa s kardinálom osobne stretol v októbri 2015, preberali aktuálny vývoj na Kube a v Latinskej Amerike. Podľa jeho slov bol Ortega "vnímavý človek s pohnutým životným príbehom". Slovensko navštívil už v roku 2004. "Bolo mi cťou poznať vysokého predstaviteľa kubánskej katolíckej cirkvi, ktorý sa zaslúžil o presadzovanie ľudskoprávnych hodnôt nielen na Kube," dodal Lajčák.

Zdroje: Reuters / TASR / Vatikánsky rozhlas SK

Aktualizované( TK KBS, RV mh, reut, tasr; ml ) 20190726030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]