TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Chaldejský patriarchát je proti existencii „kresťanských milícií“ v Iraku
P:3, 26. 07. 2019 17:10, ZAHIrak 26. júla (RV) Chaldejská katolícka cirkev v Iraku opätovne oficiálne potvrdila svoj nesúhlas s myšlienkou vytvárať v rámci Iraku ozbrojené skupiny, ktoré by sa pred verejnosťou prezentovali ako „kresťanské milície“.

Ako informovala Agentúra Fides, Chaldejský patriarchát vo svojom oficiálnom vyhlásení zdôrazňuje, že samotná myšlienka formovania „kresťanských“ ozbrojených milícií je „v rozpore s kresťanskou spiritualitou“, zameranou na šírenie lásky, tolerancie, odpustenia a pokoja. Mladým kresťanom, ktorí chcú prispieť k bezpečnosti a obrane štátu pripomína, že majú možnosť začleniť sa do radov oficiálnej irackej armády alebo federálnej polície. Pokiaľ ide o obyvateľov autonómnej provincie Kurdistan, tí môžu legitímne vstúpiť aj do radov kurdských ozbrojených síl Pešmerga.

Vyhlásenie Chaldejskej katolíckej cirkvi ide v línii dekrétu irackého premiéra Adila Abdula-Mahdiho z 1. júla 2019, ktorý požaduje od nezávislých polovojenských milícií, aby zatvorili svoje strediská v jednotlivých mestách a jasne si vybrali z dvoch možností: buď pokračovať v činnosti ozbrojených zložiek ako miestne bezpečnostné skupiny, alebo sa stať politickými silami. Chaldejský patriarchát vyhlásením vyjadruje podporu dekrétu premiéra a nazýva ho „dôležitým krokom“ idúcim „správnym smerom“, ktorého cieľom je zaručiť štátu výlučné používanie zbraní a posilniť národné a regionálne inštitúcie.

Ako vysvetľuje vatikánska misijná agentúra Fides, cieľom dekrétu je kontrolovať a obmedziť rastúci vplyv šítskych milícií s prepojením na Irán, ktoré zároveň vyvíjajú ekonomickú aktivitu. Chaldejský patriarchát, na ktorého čele je patriarcha Babylonie kardinál Luis Raphael Sako sa spomenutým vyhlásením dištancoval od podpory „Babylonských brigád“ vedených Ryanom al Kildanim (v preklade „Chaldejec“). Tieto vojenské jednotky boli pôvodne založené na boj proti Dáešu, čiže tzv. Islamskému štátu, keď sa v roku 2014 zmocnil Ninivskej pláne. Od roku 2018 si však „Babylonské brigády“ vytvorili aj politickú stranu s názvom „Hnutie Babylonia“ a vo voľbách získali dve kreslá v zastupiteľstve.

Ako dodáva agentúra Fides, podľa niektorých satelitných televízií je Ryan al Kildani vinený zo strany USA z korupcie v súvise s neoprávneným zmocnením sa poľnohospodárskej pôdy na Ninivskej pláni a prítomnosť milícií, ktoré riadi, údajne sťažuje návrat irackých utečencov do ich domovov.( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20190726028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020