[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili vatikánske posolstvo k Svetovému dňu cestovného ruchu
P:3, 25. 07. 2019 10:22, ZAH

Vatikán 25. júla (RV) „Cestovný ruch a práca: lepšia budúcnosť pre všetkých“ to je témou Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý sa bude sláviť 27. septembra. Vatikánske Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj k tomuto dňu vydalo posolstvo, ktoré v duchu myšlienok pápeža Františka zdôrazňuje dôstojnosť práce.

Svetový deň cestovného ruchu je propagovaný Svetovou organizáciou cestovného ruchu (UNWTO) a jeho tohtoročná téma korešponduje aj s iniciatívu Medzinárodnej organizácie  práce (ILO), ktorá tento rok oslavuje sté výročie založenia.

„Pracovať je bytostne vlastné ľudskej osobe. Vyjadruje to jej dôstojnosť, že bola stvorená na Boží obraz“, cituje pápeža Františka posolstvo vatikánskeho Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Poukazuje aj na problémy práce v cestovnom ruchu (ako napríklad agresívna konkurencia, vykorisťovanie, či zločiny voči kultúrnej identite pôvodných obyvateľov), ale uvádza i výhody, ktorými sú príležitosti stretnúť sa s ľuďmi z rôznych krajín, zmeniť ich predsudky a pomôcť chudobným krajinám. 

Tohtoročné posolstvo k Svetovému dňu cestovného ruchu, podpísané prefektom dikastéria kardinálom Petrom K. A. Turksonom pripomína aj slová sv. Jána Pavla II. o cestovnom ruchu pri podobnej príležitosti v roku 2003:

„Turistické aktivity môžu zohrávať dôležitú úlohu v boji proti chudobe z hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho hľadiska. Cestovaním sa poznávajú rôzne miesta a situácie a uvedomujeme si, aká veľká je priepasť medzi bohatými a chudobnými krajinami. Okrem toho je možné lepšie zhodnotiť zdroje a miestne aktivity, uprednostňujúc zapojenie najchudobnejších skupín obyvateľstva.“

Vatikánske Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj na záver oslovuje i zodpovedných za ekonomickú politiku s výzvou uprednostniť vytváranie podmienok dôstojnej práce a uisťuje o svojej blízkosti a podpore tých, ktorí v sektore cestovného ruchu pracujú.

( TK KBS, RV mh; ml ) 20190725028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]