TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vzácny barokový organ z osemnásteho storočia sa dočkal svojej obnovy
P:3, 25. 07. 2019 10:08, DOMŠpania Dolina 25. júla (TK KBS/Rádio LUMEN) Vzácny barokový organ z polovice osemnásteho storočia sa dočkal svojej obnovy. Po roku reštaurovania v sobotu opäť zaznie v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline. V tento deň sa začína siedmy ročník medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Obnova jedinečného organa si vyžiadala vyše štyridsaťosemtisíc eur. 


Väčšinu peňazí na reštaurovanie hudobného nástroja získali z nadácií, obce Špania Dolina a firiem. Na záchrane vzácnej pamiatky sa však podľa koordinátora projektu obnovy a organistu Matúša Kutzbela významne podieľali aj dobrodinci so svojimi darmi. „Organ v Španej Doline je barokový unikát nielen slovenského formátu, ale aj celoeurópskeho formátu. Pretože sa jedná o jeden z posledných zvukovo autentických organov, ktoré na Slovensku máme. Zvukovo autentický je práve preto, že až deväťdesiat percent jeho píšťalového fondu, teda toho, čo je v organe najdôležitejšie, to, čo vytvára jeho zvuk a jeho kolorit, je pôvodných, teda pochádza z roku 1751," spomína Kutzbel.


Slávnostná inaugurácia organa sa začne v sobotu o 15:00, kedy ho odovzdajú do užívania pri svätej omši. Po nej návštevníkov čakajú prvé koncerty v rámci medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. „Na Slovensku organ takéhoto rozsahu, ide o dvanásťregistrový nástroj aj s pedálom, ktorý bol kompletne zachovaný, už nemáme," povedal organista Matúš Kutzbel.


V prestávkach medzi koncertmi bude pre návštevníkov sprístupnený chór s možnosťou prehliadky vynoveného špaňodolinského organa aj s odborným výkladom. Počas inaugurácie sa uskutoční finančná zbierka určená na dofinancovanie obnovy organa. Celková suma na reštaurovanie oproti pôvodnému plánu obnovy je vyššia, keďže objavili historické mechy majstra Martina Podkonického. Pôvodne mali vyrobiť repliky barokových mechov. Počas sobotnej inaugurácie záujemcovia uvidia aj výstavu fotografií z reštaurátorských prác.

Zdroj: Rádio LUMEN / Jana Ondrejková( TK KBS, rl, jan; ml ) 20190725027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020