TK KBS

Dnes je streda 22. 01. 2020   Meniny má Zora       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko sa po prvýkrát začlení do európskej Svätojakubskej cesty
P:3, 25. 07. 2019 08:49, DOMBratislava/Santiago de Compostela 25. júla (TK KBS) Slovensko sa dnes, vo štvrtok 25. júla, prvýkrát začlení do európskej Svätojakubskej cesty. Stane sa tak na sviatok svätého Jakuba, ktorý pripadá práve na 25. júla. Sviatok svätého Jakuba je španielskym, ale aj európskym a svetovým sviatkom. V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude o 17:00 bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko celebrovať svätú omšu pri príležitosti dokončenia Svätojakubskej cesty na Slovensku. Zavŕšením etapy Nitra - Bratislava je dokončená slovenská Svätojakubská cesta z Košíc do Bratislavy.

Začlenenie Slovenska do európskej Svätojakubskej cesty má pre španielske veľvyslanectvo na Slovensku trojnásobný význam, konštatoval mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Španielska na Slovensku Luis Belzuz de los Ríos. Po prvé ide o rozvoj cestovného ruchu, a to nielen smerom k Španielsku, ale aj pre turistov z Maďarska, Českej republiky, Rakúska a ďalších krajín, ktorí navštívia slovenskú časť Svätojakubskej cesty. Po druhé je tam ekonomický rozmer, vďaka Svätojakubskej ceste sa budú môcť ekonomicky rozvinúť regióny ako Špania dolina alebo Banská Štiavnica, ktoré boli kedysi významnými regiónmi a v súčasnosti sú hospodársky pozadu - Svätojakubská cesta tak pre ne môže byť ekonomicky zaujímavá. Na treťom mieste stojí európsky význam - Slovensko sa stane súčasťou pútnickej cesty, ktorá má európsky rozmer.

Ako ďalej podčiarkol, cestu treba zažiť na vlastnej koži. Členovia OZ s Kocanovou a Castorom Enriquem Sánchezom Rodríguezom túto cestu absolvujú práve v týchto dňoch, v týchto horúčavách. "A 25. júla prídu do Bratislavy. Rovnako ako v Santiagu de Compostela, keď pútnik dorazí do mesta a ide na omšu do Katedrály svätého Jakuba, aj pútnici slovenského úseku to urobia rovnako. Požehnaním biskupa Haľka pútnikom bude oficiálne inaugurovaná existujúca slovenská časť Svätojakubskej cesty," priblížil. Diplomat si položil otázku, aký to má význam. "Až doteraz bola najvzdialenejšou časťou Svätojakubskej cesty Viedeň. Od štvrtka to bude cesta Košice - Santiago de Compostela," odpovedal si.

Svätý Jakub, ktorého cirkevný sviatok pripadá práve na 25. júla, apoštol, nazývaný aj Starší, je patrónom Španielska, Galície, bojovníkov, robotníkov, vrátnikov, námorníkov, lekárov a lekárnikov i pútnikov. Jakub Starší bol bratom svätého Jána apoštola. Ich otec sa volal Zebedej a matka Mária Salome. Pochádzali z Betsaidy. Jakub sa narodil približne v tom čase ako apoštoli Peter a Ondrej. Doma dostali dobrú výchovu – čítanie, písanie, základy židovskej viery. Takisto navštevovali synagógu, kde čítali Písmo. Podľa dobrých židovských zvyklostí sa vyučili aj remeslu. Na Ježišovu výzvu, aby šli za ním, zanechali všetko a po zvyšok svojho života sa venovali už len "lovu ľudí". Jakub patril medzi Ježišových dôverníkov. Bol pravdepodobne popravený mečom v Jeruzaleme. Podľa španielskej tradície, keď Jeruzalem dobyli Arabi, jeho telo bolo prevezené do Santiaga de Compostela.

V roku 1987 Rada Európy uznala pútnickú cestu do Santiaga de Compostela ako prvú európsku kultúrnu trasu a povzbudila regionálne orgány, aby obnovili pútnické trasy. V roku 1993 bola pútnická cesta do Santiaga de Compostela v Španielsku a v roku 1998 na území Francúzska zapísaná ako svetové kultúrne a prírodného dedičstvo UNESCO.

Zdroje: www.tasr.sk, www.spainisculture.com, www.spain.info, www.zivotopisysvatych.sk, www.caminodesantiago.sk, www.coe.int/en/web/cultural-routes/the-santiago-de-compostela-pilgrim -routes, https://whc.unesco.org/en/list/669( TK KBS, ml, rp ) 20190725023   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 175 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020