[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 05. 2022   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitrania pod vedením svojho biskupa putovali na Zobor
P:3, 18. 07. 2019 09:32, DOM

Bratislava 18. júla (TK KBS) Nitriansky biskup Viliam Judák obnovil tradíciu púte Nitranov k sv. Andrejovi Svoradovi na Zobor. Pri príležitosti spomienky na sv. Andreja Svorada a Benedikta – pustovníkov 17. júla 2019 v Nitre bola ďakovná púť obyvateľov mesta ku cti sv. Andreja Svorada, patróna mesta Nitra. Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý sa rozhodol dodržaťstarobylý sľubu obyvateľov mesta zo začiatku 18. storočia, keď mesto nivočil mor, a viac ako tretina obyvateľov zahynula. Obyvatelia Nitry sa v tom čase utiekali ku sv. Andrejovi Svoradovi a prosili ho, aby orodoval u Všemohúceho Boha o milosrdenstvo. V predvečer slávnosti prisľúbili pôst a v samotný deň slávnosti aj púť na Zobor, kde sa mali konať bohoslužby na jeho počesť. Za takmer tristo rokov sa na tento prísľub pozabudlo a púte na Zobor ustali. Aj keď sa v posledných rokoch bohoslužby na Zobore pri príležitosti tohto sviatku tešili hojnejšej prítomnosti pútnikov, nitriansky diecézny biskup sa rozhodol oživiť starobylú tradíciu a obnovil púť k sv. Andrejovi Svoradovi na Zobor spojenú aj s duchovnou prípravou.

Biskup Judák vyzval obyvateľov mesta, aby tak ako v dávnej minulosti, deň pred púťou prežili ako čas pôstu a pokánia, a obetovali ho za nové kňazské povolania pre Nitriansku diecézu. A tak sa 17. júla 2019 uskutočnila najskôr procesia z mesta k Zoborskému kláštoru. Zapojilo sa do nej niekoľko stoviek veriacich zo všetkých nitrianskych farností a blízkeho okolia pod vedením svojich farárov, a spolu s nitrianskym biskupom Mons. Judákom putovali ulicami mesta v sprievode modlitieb a duchovných piesní do areálu  Špecializovanej nemocnice sv. Svorada na Zobore. Tam pri ruinách Zoborského kláštora a Kostola sv. Jozefa celebroval Mons. Judák slávnostnú sv. omšu spolu so zoborským opátom Mons. Ladislavom Belásom, skalským opátom Mons. Jozefom Kráľom, zoborským farárom Dr. Milanom Polákom a nitrianskymi farármi ku cti sv. Andreja Svorada.

V homílii Mons. Judák prítomným priblížil históriu Zoborského kláštora a pôsobenie benediktínskych a kamaldulských mníchov v tejto lokalite, a vyzval ich, aby vo svojom živote nasledovali ich príklad v tom, aby aj pre nich bola vždy na prvom mieste úcta k Bohu a jeho dielu, a aby všetko ich ďalšie konanie sa od toho odvíjalo. Povzbudil prítomných, aby aj napriek súčasnému štýlu života spoločnosti zachovali vernosť pravde, hodnotám, či k prírode a životnému prostrediu v záujme oslavy Boha, aby ich práca bola pokračovaním liturgie a oslavou Boha.

Po skončení sv. omše si prítomní pútnici mali možnosť uctiť ostatky sv. Andreja Svorada a bolo pre nich pripravené agapé, ktoré zabezpečila zoborská farnosť sv. Urbana a Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre. Hojná účasť veriacich z mesta Nitra svedčila o tom, že uposlúchli výzvu svojho biskupa a nestratili zmysel pre starobylý sľub svojich predkov, ktorého ovocie je aktuálne aj v dnešných časoch a svedčí o ešte stále hlbokej viere Nitranov v Boha a posvätné veci s tým spojené a chápaní potreby ho aj dodržiavať.

Na slávnosti sa zúčastnil aj správca farnosti a pútnického miesta Skalka pri Trenčíne vdp. Peter Beňo, ktorého prítomnosť v Nitre bola symbolicky prepojená s otvorením hlavnej púte k diecéznym patrónom a našim prvým národným svätým – sv. Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi, ktorá bude 20. a 21. júla 2019 v Skalke pri Trenčíne, počas ktorej 21. júla 2019 pri slávnostnej sv. omši nitriansky biskup Mons. Viliam Judák požehná nový pútnický dom, ktorý sa podarilo vybudovať v uplynulom roku, aby v ňom pútnici našli dôstojné podmienky na prijatie.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký, hovorca Nitrianskeho biskupstva.

( TK KBS, rp; rp ) 20190718014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním