[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 12. 2022   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spevácky zbor bl. Pavla Petra Gojdiča reprezentoval na festivale v Grécku
P:3, 15. 07. 2019 13:41, ZAH

Grécko 15. júla (TK KBS) Gréckokatolícky chrámový zbor bl. Pavla Petra Gojdiča z Vranova nad Topľou, Čemerného sa v dňoch od 3. júla 2019 do 10. júla 2019 predstavil v Grécku. Medzi 22 hudobnými telesami z Poľska, Bosny a Hercegoviny, Nemecka, Ruska, Izraela, Indonézie, USA, Slovinska, Bulharska a domáceho Grécka reprezentoval Slovensko na 37. ročníku medzinárodného zborového festivalu pod názvom „International Choral Festival“ v gréckej Preveze.

Daný festival patrí do prestížnej Choral Festival Network – CFN, ktorá predstavuje kvalifikovanú medzinárodnú sieť pre zborové súťaže a festivaly. Účasť na festivale je podmienená odborným výberom všetkých účastníkov.

Festival otvorili 4. júla 2019 vo večerných hodinách. Ulicami mesta prechádzali všetky zbory vo farebnom sprievode, spievajúc ľudové piesne pre potešenie okolostojacich ľudí. Slávnostný otvárací ceremoniál bol v „otvorenom záhradnom divadle“, kde organizátori predstavili všetky zbory a dirigentov.

Pre zbor bl. Pavla Petra Gojdiča to malo priam spomienkový nádych, pretože otvorené divadlo pripomínalo vranovský amfiteáter, kde mal zbor v rovnakom „Cyrilometodskom“ čase skoro pred tridsiatimi rokmi svoje prvé vystúpenie. Festivalové koncerty sa konali na rôznych miestach – v úzkych uličkách mesta, pri mori, hradných ruinách i v kostoloch.

Slovenský chrámový zbor vystúpil s koncertným pásmom v kostole „St. Konstantinos & St. Eleni“ a na nádvorí kostola „Holy Mother“. Jeho členovia sa mohli stretnúť na jednom pódiu s akademickými zbormi z Bosny a Hercegoviny, Poľska či Nemecka.

Búrlivý potlesk, slová uznania zo strany gréckych divákov, ako aj dirigentov iných zborov boli milým povzbudením zboristov do ďalšej umeleckej činnosti. Počas pobytu v Grécku zboristi navštívili aj prímorské mestečko Parga na pobreží trblietajúceho Iónskeho mora. 

Podmorským tunelom sa boli pozrieť na ostrove Lefkada, ktorý je známy nielen priezračnou tyrkysovou vodou, krásnymi plážami, ale aj bohatou históriou. Sprievodkyne zbor zaviedli do múzea, kde sa nachádza množstvo etnických a kultúrnych artefaktov, ktoré reprezentujú národy a štáty v podobe krojov, keramiky, hudobných nástrojov, kníh a darov od návštevníkov ostrova.

Chrámový zbor bl. Pavla Petra Gojdiča na tomto mieste nechal knihu o Vranove nad Topľou, typickú keramiku a ďalšie malé suveníry. Najzaujímavejším miestom bol kláštor „Faneromeni“, ktorý je považovaný za ochrancu ostrova a najdôležitejšie náboženské centrum. I tam zboristi potešili turistov skladbami z repertoára.

Účasť vranovského zboru na festivale podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, a celý tento projekt získal podporu aj z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja. Vďaka nej mohli zboristi reprezentovať Vranov nad Topľou na významnom medzinárodnom festivale.

Text a foto: Ing. Dana Kohanová, Mgr. Mária Šandorová

( TK KBS, dk; pz, mk ) 20190715011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23