TK KBS

Dnes je streda 01. 04. 2020   Meniny má Hugo       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Pakistane je obvinenie z rúhania nástroj na vyrovnávanie si účtov
P:3, 13. 07. 2019 21:06, ZAHPakistan 13. júla (RV) Mladý študent a hráč kriketu, Sunny Waquas, bol v Pakistane zatknutý za to, že v jeho taške sa našli urážlivé komentáre proti prorokovi Mohamedovi. 19-ročný Sunny bol obvinený z rúhania, ktoré sa tu trestá smrťou. Podľa svedectiev však materiály v taške pochádzali od jeho moslimského suseda, ktorý bol nahnevaný na prehru v kriketovom zápase.

Ako informovala agentúra AsiaNews, k zatknutiu a obvineniu došlo 29. júna 2019 v Bahawalnagare, v regióne Pandžáb. Podľa polície vlastnil mladý Sunny Waquas tašku s letákmi a iným rúhavým materiálom proti Mohamedovi. Otec i matka mladého študenta dosvedčujú, že Sunny je vynikajúci študent, ktorý miluje kriket, poslušný a citlivý na otázky týkajúce sa viery a náboženstva, a dokonca má veľa moslimských priateľov. Podľa informácií rúhavé komentáre nepatrili jemu, ale susedovi, moslimovi, ktorý bol znechutený kriketovým zápasom.

Zákon o rúhaní ako nástroj na vyrovnávanie si osobných účtov
Podľa Yousafa Gilla, riaditeľa humanitárnej organizácie zaoberajúcej sa rozvojom a podporou ľudských práv Umeed Partnership Pakistan, je to „ďalší príklad nesprávneho používania zákonov o rúhaní na vyrovnávanie si osobných účtov proti kresťanom“.

V Pakistane nejde o nič ojedinelé. Nedávno bol z rovnakého dôvodu zatknutý 17-ročný Noman Asghar. Pred piatimi rokmi rokmi bol obvinený a zatknutý z rúhania kresťan Nazir Masih. So svojím známym sa podelil o biblický príbeh, čo on neskôr oznámil polícii s obvinením z urážky Koránu. Po piatich rokoch vo väzení v Lahore bol Nazir Masih v týchto dňoch prepustený.

Paul Bhatti: Takmer všetky obvinenia z rúhania sú účelové
K poslednej udalosti sa pre Vatican News vyjadril i Paul Bhatti, bývalý federálny minister pre národný súlad a menšiny v Pakistane, brat Shahbaza Bhattiho, ktorý bol tiež ministrom pre menšiny a v roku 2011 bol zavraždený islamským extrémistom. Paul Bhatti, ktorý v súčasnosti žije v talianskom Trevise a pracuje ako chirurg, okrem iného uviedol:

„V Pakistane o tom hovoria fakty: takmer všetky obvinenia z rúhania sledujú osobné ciele. Stáva sa to veľmi často a aj v tomto prípade sa domnievam, že je to zinscenované. Je to smutná vec.

Čo však dodáva trochu nádeje je skutočnosť, že v poslednom rozhodnutí v prípade Asie Bibiovej, po verdikte sudcov a po jej prepustení, bolo navrhnuté, aby ten, kto by falošne obvinil niekoho z rúhania, bol obžalovaný, a v každom prípade musia byť predložené skutočné dôkazy. Takže ten, kto žaluje alebo azda svedčí falošne, môže byť potrestaný dosť silným trestom.

Justícia v Pakistane je dnes dosť slobodná, sú tu mnohí moslimovia, ktorí sa stavajú proti falošným obvineniam. A verím, že tento prípad nebude mať ďalší priebeh taký ako v prípade Asie Bibiovej.“

Generácia vyrastajúca v ideologickej nenávisti
Podľa Paul Bhattiho je v Pakistane stále generácia vyrastajúca v tejto nenávisti, ideológii proti kresťanom, ktorých je dnes v krajine 5-6%. No netýka sa to len kresťanov, ale všetkých ľudí, ktorí nemajú základné práva a slobody. Bhatti však vyjadruje nádej do budúcnosti:

„Myslím si, že v blízkej budúcnosti, nie tak ďalekej, sa dosiahne to, čo konal Shahbaz, teda dialóg medzi náboženstvami pre mierové spolužitie, ktorý privedie Pakistan späť k myšlienke jeho zakladateľa Mohammada Aliho Jinnaha, ktorý povedal, že náboženstvo by nemalo mať nič spoločné s politikou.“( TK KBS, RV mh; pz ) 20190713004   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 329 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020