TK KBS

Dnes je piatok 20. 09. 2019   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Top témy
Všetky
Pápež František v Afrike

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Ševčuk: Ukrajinskí gréckokatolíci cítia, že pápež im načúva
P:3, 09. 07. 2019 10:20, ZAHVatikán 9. júla (RV) Svätý Otec sa stotožnil s utrpením ľudu Ukrajiny, bolo to stretnutie načúvania a reflexie a zároveň milostivý moment povzbudenia od pápeža Františka pre Ukrajinskú gréckokatolícku cirkev i ďalšie východné katolícke cirkvi, aby sa rozvíjali a prekvitali. Takto charakterizoval kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk práve skončené dvojdňové stretnutie najvyšších predstaviteľov Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi so Svätým Otcom Františkom vo Vatikáne.

Na vrcholnom stretnutí zvolanom na podnet pápeža sa v dňoch 5. a 6. júla zúčastnilo okrem hlavy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi vladyku Ševčuka aj osem metropolitov, štyria z Ukrajiny a štyria z diaspóry (Poľsko, Kanada, USA, Brazília) a členovia Stálej synody tejto východnej katolíckej cirkvi sui iuris.

Prítomní boli aj vedúci kompetentných dikastérií Rímskej kúrie, medzi nimi štátny sekretár kard. Pietro Parolin a sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Gallagher, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kard. Leonardo Sandri spolu so sekretárom kongregácie arcib. Cyrilom Vasiľom, prefekt Kongregácie pre náuku viery kard. Luis Ladaria a predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov kard. Kurt Koch.

Svätý Otec sa pôvodne mal zúčastniť iba na časti programu počas prvého dňa, no napokon strávil s ukrajinskými gréckokatolíckymi biskupmi oba dni, piatok aj sobotu. „Možnosť byť vypočutí nás veľmi povzbudila,“ uviedol po skončení stretnutia vyšší arcibiskup Ševčuk pri tlačovej konferencii na pôde Vatikánskeho rozhlasu. Podľa jeho slov sa „dala do pohybu nová metodológia spoločenstva medzi Petrovým nástupcom a východnými cirkvami.“ Vyjadril tiež nádej, že sa to stane „stabilnou praxou“.

V 40-miliónovej Ukrajine sa ku gréckokatolíckej cirkvi hlási 14% obyvateľstva, 71% je pravoslávnych. Početné komunity ukrajinských gréckokatolíkov žijú vo forme diaspóry v iných krajinách.

Ako prezradil vladyka Ševčuk, už v prvý deň stretnutia ukrajinskí hierarchovia pozvali Svätého Otca na návštevu ich vlasti. „Budem nad tým premýšľať,“ odpovedal im Svätý Otec. Takáto návšteva by mohla byť „veľavravným symbolom“ pre ukončenie konfliktu na Donbase, uviedol Mons. Ševčuk.

Ako je známe, už pred troma rokmi, v júni 2016 navštívil Ukrajinu vatikánsky štátny sekretár kard. Pietro Parolin, a to v súvislosti s európskou humanitárnou zbierkou vyhlásenou z iniciatívy pápeža Františka. Humanitárna pomoc obyvateľstvu trpiacemu vojnovým konfliktom na východe Ukrajiny a mierové úsilie boli silnou témou aj na terajšom vrcholnom stretnutí vo Vatikáne.

Kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup pri stretnutí s novinármi pripomenul desivé rozmery vojny. Za päť rokov skosila 13 tisíc životov a zanechala 30 tisíc zranených, ale „tieto oficiálne čísla by bolo treba zdvojnásobiť, aby sme sa dostali k reálnym počtom“, poznamenal Mons. Ševčuk. Takmer štyrom miliónom ľudí podľa jeho slov hrozí nedostatok pitnej vody v dôsledku kontaminácie. V posledných týždňoch sa navyše stali obeťami násilia zvlášť lekári a zdravotnícke konvoje.

Aj po víťazstve prezidenta Volodimira Zelenského a pred blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami 21. júla Ukrajinská gréckokatolícka cirkev vyzýva politikov k zásadám ako ľudská dôstojnosť, spoločné dobro, solidarita a subsidiarita, vysvetlil arcibiskup. V tejto situácii sa cirkev angažuje osobitne v prospech chudobných a bezbranných.

Vo vojnovej oblasti naďalej slúžia gréckokatolícki kňazi v 11 farnostiach. „Nemôžu vykonať veľa, ale svojou prítomnosťou dávajú ľuďom pocítiť, že Boh ich neopustil“, zdôraznil Svjatoslav Ševčuk. Dodal, že Svätý Otec pri stretnutí prejavil osobitnú starosť o deti zmrzačené v dôsledku znečistenia prostredia výbušninami. Okrem toho, že tieto deti v súčasnosti chodia na liečbu a rehabilitáciu do cudziny, Cirkev pokračuje v psychologickej, zdravotnej a sociálnej pomoci aj priamo v teréne za pomoci spomenutej zbierky „Pápež pre Ukrajinu“

Na práve skončenom stretnutí sa podľa kyjevského arcibiskupa hovorilo aj o budúcom rehabilitačnom centre v spolupráci s vatikánskou detskou nemocnicou Bambino Gesù. Podobným spôsobom práve v uplynulom týždni vatikánska nemocnica podpísala dohodu aj s detskými nemocnicami v Rusku.

Na stretnutí sa hovorilo aj o mnohých ďalších témach ako ekumenizmus, rola gréckokatolíkov či masová emigrácia Ukrajincov.

Vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk pri tlačovej konferencii odpovedal aj na otázku o možnosti udelenia stupňa patriarchátu pre Ukrajinskú gréckokatolícku cirkev, o čom sa už roky diskutuje. Vysvetlil, že ich cirkev „je akoby patriarchát“, no nič viac neuviedol v tejto súvislosti vo vzťahu ku Svätej stolici.

V tom, že tesne pred stretnutím pápeža s ukrajinskými gréckokatolíckymi predstaviteľmi navštívil Vatikán ruský prezident Vladimír Putin, nevidí Mons. Ševčuk žiadnu súvislosť a neovplyvnilo to podľa jeho slov atmosféru stretnutia.( TK KBS, RV jb; pz ) 20190709029   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 342 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019