TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 04. 2020   Meniny má Miroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V poľskom Tešíne bola konferencia Kultúrne dedičstvo apoštolov Slovanov
P:3, 06. 07. 2019 11:40, ZAHTešín 6. júla (TK KBS) „Kultúrne dedičstvo apoštolov Slovanov na Sliezsku“ – je názov medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v piatok 5. júla 2019 v Kláštore Milosrdných bratov (Bonifratrov) v Tešíne na poľsko-českom pohraničí. Konferencia sa konala pri príležitosti 1150. výročia smrti sv. Konštantína – Cyrila a 400. výročia mučeníckej smrti sv. Melichara Grodzieckého (jedného z troch košických mučeníkov), ktorého snem Sliezskeho kraja vyhlásil za patróna roku 2019. Po privítaní a úvodných pozdravoch odzneli podnetné referáty prednášajúcich z troch navzájom susediacich krajín (Poľsko, Česká republika a Slovensko) a zároveň z troch kresťanských vierovyznaní (Katolícka cirkev, Evanjelická cirkev a.v. a Pravoslávna cirkev). Slovensko a konkrétne Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) na konferencii zastupoval doc. Ondrej Štefaňak z Filozofickej fakulty, ktorý rozprával na tému kultu košických mučeníkov na Slovensku.

Podujatie sa konalo pod patronátom Komisie pre poľsko-české a poľsko-slovenské vzťahy pri Poľskej akadémii vied (PAN), Sliezskeho kraja, Tešínskeho okresu, ako aj samotného mesta Tešín, v ktorom sa sv. Melichar Grodziecki narodil. Akousi pomyselnou bázou prednesených príspevkov a následných diskusií bolo vovádzajúce vystúpenie Mons. prof. Romana Pindela, biskupa Bielsko-Żywieckej diecézy, ktorý je zároveň profesorom Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove, a vovádzajúca prednáška Mons. prof. Jána Kopieca, biskupa Gliwickej diecézy, ktorý hovoril o dôsledkoch pôsobenia sv. Cyrila a Metoda na Sliezsku.

Po uvedených vystúpeniach nasledovali dva ucelené bloky prednášok. Prvý bol venovaný duchovnému dedičstvu sv. Konštantína – Cyrila a druhý dedičstvu sv. Melichara Grodzieckého. Vedeckú časť konferencie zakončila prehliadka kláštornej knižnice a archívu. Napokon v popoludňajších hodinách sa účastníci konferencie zišli na spoločnej modlitbe za pokoj v starobylej Rotunde sv. Mikuláša a Václava za účasti biskupov troch kresťanských tradícií: katolíckej (biskup Roman Pindel), evanjelickej (biskup Adrián Korczago) a pravoslávnej (biskup Atanáz).

TK KBS informoval Ondrej Štefaňak( TK KBS, os; pz ) 20190706002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 398 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020