TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre si na celonárodnej púti uctili pamiatku sv. Cyrila a Metoda
P:3, 06. 07. 2019 11:24, DOMNitra 6. júla (TK KBS) Za účasti niekoľko tisíc pútnikov a návštevníkov z domova i zo zahraničia sa 5. júla 2019 pri príležitosti sviatku sv. Cyrila Metoda uskutočnila tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Jej hlavným bodom programu bola pontifikálna svätá omša zo slávnosti sv. Cyrila Metoda, slovanských vierozvestov na Svätoplukovom námestí, ktorej hlavným celebrantom bol ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek s biskupmi zo Slovenska i zo zahraničia.

Prítomní boli aj predstavitelia Národnej rady SR, vlády SR, ústredných orgánov štátnej správy, verejného, politického, akademického, hospodárskeho, spoločenského a kultúrneho života, ako aj predstavitelia Nitrianskeho samosprávneho kraja a mesta Nitra ako hlavní organizátori Cyrilo-metodských slávností a slávností „Nitra, milá Nitra“.

V tomto roku bola slávnosť venovaná aj pripomienke 1150. výročia od smrti sv. Konštantína–Cyrila a 150. výročia od smrti banskobystrického biskupa Štefana Moyzesa, ktorý zomrel 5. júla roku 1869 a zaslúžil sa okrem iného aj o to, že tento sviatok slávime práve v dnešný deň.

Hlavný celebrant vo svojej homílii priblížil históriu misie sv. Cyrila Metoda na Veľkej Morave a objasnil jej význam a dopady na minulosť, ale aj súčasnosť nášho národa. Pripomenul obdobia nacizmu, komunizmu, ktoré ako morálno-duchovné epidémie napáchali obrovské škody na životoch ľudí a upozornil aj na novodobé epidémie, ktoré hrozia; neúcta k životu, ak ľudia nebudú mať zdravé základy vo viere v Boha. Ako povedal: „Duchovné cyrilo-metodské dedičstvo je chrbtovou kosťou nášho národa a našej vlasti, pomocou ktorej dokážeme čeliť všetkému, s čím sa v živote stretneme. Je srdcom, ktoré rozohrieva náš rozum a vôľu, aby sme konali dobro, aby sme prekonávali egoizmus a nízke vášne, čelili výzvam, ktoré sú pred nami, aj keď sú ťažké. Sv. Cyril a Metod sú zdravými koreňmi nášho národa a našej vlasti“.

V závere liturgickej slávnosti odovzdal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák hlavnému celebrantovi svätej omše Mons. Františkovi Rábekovi pri príležitosti jeho tohtoročného životného jubilea pamätnú medailu k 1150 výročiu smrti sv. Konštantína Cyrila a výtlačok z limitovanej edície Proglasu v slovenčine, staroslovienčine a v angličtine, ktoré v tejto súvislosti aj k 15. výročiu vstupu Slovenska do Európskej únie pripravila Nadácia Konštantína filozofa s cieľom šíriť ho do škôl a vzdelávacích inštitúcií na Slovensku v záujme prehlbovania duchovného a kultúrneho odkazu oboch vierozvestov medzi mladou generáciou.

Účasť tisícov veriacich na púti v Nitre bola prejavom ich živej viery a dôkazom toho, že cyrilo-metodská tradícia a úcta k obom apoštolom Slovanov na Slovensku je stále živá a je nádejou pre to, aby bola aj naďalej stimulom pre zachovanie kultúrnej a národnej identity kresťanov žijúcich v srdci Európy.

Program celonárodnej púte pokračoval Hradným dňom otvorených dverí, voľným vstupom do biskupského paláca, Katedrály – Baziliky sv. Emeráma, expozícii Diecézneho múzea, celého hradného areálu, aj s bohatým sprievodným kultúrnym programom, ktorý takisto navštívilo množstvo pútnikov.

Jednou z jeho súčastí bola aj vernisáž výstavy obrazov a ikon na tému sv. Cyrila a Metoda a ich učeníkov výtvarníčky Beáty Krasňanskej inštalovanej v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma pod názvom ,,Slávni otcovia“.

K správe bolo vydané FOTO.
TK KBS informoval Tibor Ujlacký, hovorca Nitrianskeho biskupstva( TK KBS, tu; pz ) 20190706001   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020