TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 04. 2020   Meniny má Miroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vo videu na tému migrantov: Autentický rozvoj je o začleňovaní
P:3, 02. 07. 2019 18:05, ZAHVatikán 2. júla (RV) Pápež František podporil kampaň Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj v rámci príprav na Svetový deň migrantov a utečencov, ktorý sa bude sláviť v nedeľu 29. septembra. Vo svojom videoposolstve rozvíja tohtoročnú tému spomínaného dňa: „Nejde tu iba o migrantov“ i jej podtitul, ktorý Sekcia pre migrantov a utečencov dikastéria vybrala k reflexii na mesiac júl: „Ide tu o to, aby sme nikoho nevylučovali“.

Pápež vo videu v španielčine pripomína slová z Evanjelia podľa Matúša (18,10): «Dajte si pozor, aby ste neopovrhli ani jedným z týchto maličkých. Lebo vám hovorím, že ich anjeli v nebi ustavične hľadia na tvár môjho Otca, ktorý je na nebesiach». Okrem iného pápež uvádza:

„Súčasný svet je každým dňom elitárskejším a každým dňom je krutejším voči vylúčeným osobám. Rozvojové krajiny aj naďalej vyčerpávajú svoje najlepšie prírodné a ľudské zdroje v prospech niekoľkých privilegovaných trhov. Vojny postihujú len niektoré regióny sveta; napriek tomu sa výroba a predaj zbraní odohráva v iných regiónoch, ktoré sa potom nechcú postarať o utečencov, nechcú, neprijímajú týchto utečencov, ktorých plodia konflikty. Mnohokrát sa hovorí o pokoji, no predávajú sa zbrane. Môžeme teda hovoriť o pokrytectve v reči? Následkami vždy trpia maličkí, chudobní, tí najzraniteľnejší ľudia, ktorým sa zakazuje prisadnúť si k stolu a ktorým sú ponechané len „odrobinky“ (porov. Lk 16, 19-21).

«„Vychádzajúca“  Cirkev [...] vie prevziať iniciatívu bez strachu ísť dopredu, hľadať tých, čo sa vzdialili, a dôjsť na každú križovatku ciest v snahe odovzdať pozvanie odlúčeným» (Apošt. exhort. Evangelii gaudium, 24), ktorých my sami ako spoločnosť vylučujeme. Rozvoj exkluzívne vyhradený len pre niektorých robí bohatých ešte bohatšími a chudobných ešte chudobnejšími. Autentický rozvoj je ten, ktorý sa zameriava na začleňovanie – je inkluzívny – má za cieľ zapojiť všetkých mužov a ženy sveta, podporujúc ich integrálny rast a majúc starosť o budúce generácie. Skutočný rozvoj je inkluzívny a plodný, orientovaný do budúcnosti.“( TK KBS, RV zk; ml ) 20190702026   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 224 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020