TK KBS

Dnes je streda 23. 10. 2019   Meniny má Alojzia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Oslávili 19. výročie založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku
P:3, 02. 07. 2019 09:30, DOMRužomberok 2. júla (TK KBS) V pondelok 1. júla 2019 Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku oslávila 19 rokov. Pri tejto príležitosti sa za účasti zamestnancov uskutočnilo krátke spomienkové stretnutie pri bustách Mons. Františka Tondru a Mons. Rudolfa Baláža pred budovou rektorátu KU. Počas stretnutia odznel príhovor rektora KU v Ružomberku. Prinášame ho v plnom znení.
 
Ruzomberok, spomienka, Katolicka univerzita

„Práve dnes je to 19 rokov, ako nadobudol účinnosť zákon číslo 167/2000 Z.z. o zriadení Katolíckej univerzity v Ružomberku. Takto, zákonom vznikla naša Katolícka univerzita v Ružomberku.
 
Dnes nechcem rozoberať celú genézu vzniku KU, ktorá siaha do obdobia spred 80 rokov a neskôr do deväťdesiatich rokov minulého storočia, ale chcem sa zamerať na súčasnosť, ktorá ale pramení hlboko v minulosti. No a práve tu v minulosti máme dva silné odkazy, ten prvý je testament sv. Cyrila, ktorý bol daný v Ríme dňa 14. februára 869, teda máme 1150 rokov od jeho dania ale tiež rovnako tohto roku sme si pripomenuli aj 1150 rokov od úmrtia sv. Cyrila.
 
Tento testament pápež sv. Pavol VI. nazval dedičným odkazom pre nás a vyzval nás, aby sme ho zachovávali. V tejto súvislosti svätý pápež Pavol VI adresoval apoštolský list z ktorého vyberám .“Hľadajte jednotu, dávajte prednosť jednote, milujte jednotu, deň čo deň sa snažte ju budovať, zakorenenú v neporušiteľnosť, pokoji čistého svedomia s Bohom, v pokoji, ktorý prevyšuje každú predstavu a každú radosť.
 
5. júla si pripomenieme sviatok sv. Cyrila a Metoda. Títo svätci nám priniesli vieru a písmo. Musíme si pravidelne pripomínať tento dedičný odkaz a je nutné začať sa modliť za tento odkaz sv. Cyrila, za svoj rod a národ, za svoju vlasť, za seba, za cirkev, ale aj za našu Katolícku univerzitu. Sv. Cyril a Metod vytvorili ten pravý základ pre kresťanstvo v našej krajine a rovnako tak vytvorili základ pre vznik kresťanského a katolíckeho školstva.
 
Museli sme však viac, ako celé tisícročie čakať pokým v našej krajine bude ustanovená katolícka univerzita aj keď isté podoby a snahy tu v minulosti boli. A práve tu pred takmer dvadsiatimi rokmi to opäť boli dvaja úžasní kňazi - biskupi, ktorí sa rozhodujúcim spôsobom zaslúžili o vznik Katolíckej univerzity v Ružomberku.
 
Všetci dobre vieme, že ide o zakladateľov KU a to monsignorov Františka   Tondru a Rudolfa Baláža. Či chceme, alebo prípadne aj nechceme, vidíme tu priamu paralelu medzi sv. Cyrilom a Metodom. Sv. Cyril a Metod nám priniesli vieru a písmo a otcovia biskupi nám na Slovensko do Ružomberka priniesli katolícku univerzitu a tu nachádzame druhý dediční odkaz pre nás. Ďalej je to odkaz, ktorí by sme mali napĺňať a to je formovanie mysle a srdca. Ďalej tiež to, aby KU v Ružomberku teraz , ale aj v budúcnosti zohrala civilizačný zápas a to zápas o udržanie európskej kresťanskej civilizácie.
 
Preto dnes pri devätnástom výročí založenia KU v Ružomberku ďakujme týmto biskupom, že pomohli vzniku KU a to v rozhodujúcej miere a rozhodujúcom čase. Úprimne si priznajme, že dnes by naša snaha bola s určitosťou márna. Preto vážme si tento dar, rozvíjame a budujme ho. Uzdravujme a opravujme KU v Ružomberku.
 
Vážení prítomní, na záver želám Katolíckej univerzite v Ružomberku, lepšie časy, želám jej, aby pretrvala veky, aby sa stala rozhodujúcou silou v zápase o človeka a v zápase o kresťanskú Európu a Slovensko.
 
Všetkým Vám želám požehnaný letný čas oddychu, ale aj práce.
 
Ďakujem všetkým, ktorí na dnešnú spomienkovú slávnosť prišli a ďakujem duchovnému otcovi Róbertovi za ďakovnú svätú omšu.“
 
Jaroslav Demko
Rektor KU v Ružomberku

Zdroj: Katolícka univerzita v Ružomberku( TK KBS, ku; ml ) 20190702018   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 207 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019