TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V trnavskej katedrále otvorili výstavu veľkoformátových fotografií
P:3, 01. 07. 2019 15:33, DOMTrnava 1. júla (TK KBS) V sobotu 29. júna, na slávnosť sv. Petra a Pavla, sa konala v Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávnostná vernisáž Výstavy veľkoformátových fotografií, ktorú v spolupráci s Trnavskou arcidiecézou a ďalšími partnermi pripravil spolok Človek a viera.

V úvode vernisáže zaznela organová skladba, ktorá navodila slávnostnú atmosféru prežívaného momentu v rozsvietenom katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa. Potom sa už k prítomným hosťom prihovoril trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý nad výstavou prevzal záštitu. Vo svojom príhovore zamyslel nad históriou fotografie. Spomenul tiež zážitky zo svojho života, kde sa stretol s ešte klasickými fotoaparátmi. Najdojímavejším momentom bola spomienka na existenciu 8 mm filmu, na ktorý istý rehoľník natočil jeho primičnú svätú omšu cez gombíkovú dierku vlastného kabáta, keďže v časoch tvrdej normalizácie platil zákaz vyhotovovania akýchkoľvek záznamov z cirkevných slávení. V závere príhovoru obdaroval zakladateľa spolku Človek a viera výstižným obrazom náhrobného kríža vrasteného do stromu, ktorý svojou myšlienkou pripomína fotografom povinnosť šíriť kresťanské a etické princípy do spoločnosti, ktorá je dnes demoralizovaná mnohými fotografiami iného charakteru.
 
Následne bolo odovzdané slovo Romanovi Albrechtovi, ktorý je zakladateľom spolku Človek a viera. Ten si pozval dopredu, pred oltár katedrály aj dvoch z prvých štyroch slovenských fotografov spolku na Slovensku. Zakladateľ Albrecht vysvetlil prítomným hosťom, že práve vďaka precíznemu prístupu k práci, znalosti liturgie a fotografickým výsledkom si dokázali vybudovať pevné miesto v cirkevných štruktúrach. Tešia sa podpore Českej biskupskej konferencie, sú fotografmi Katedrály sv. Víta v Prahe a ďalších popredných chrámoch v Čechách i na Morave. Avšak spolupracujú i s inými biskupmi v ich diecézach. Taktiež poukázal na potrebu evanjelizácie fotografiou práve dnes, keď sa fotografia zneužíva na demoralizáciu spoločnosti. Rozprával i o budúcnosti spolku na Slovensku a vyjadril nádej, že sa k prvým štyrom Slovákom čoskoro pridajú i ďalší, ktorí budú dokumentovať všetky dôležité udalosti v cirkevnom prostredí.
 
Po ďalšej krátkej organovej skladbe udelil trnavský arcibiskup Ján Orosch prítomným fotografom, ich rodinám a hosťom vernisáže požehnanie, aby boli vytrvalí a sprevádzaní Božou milosťou v ich fotografickej službe. Potom sa už prešiel okolo vystavených fotografií v katedrále a vypočul si sprievodné slovo ku každej z nich od zakladateľa spolku Človek a viera Romana Albrechta. Po vernisáži privítal fotografov s ich rodinami aj v priestoroch arcibiskupského úradu na malom priateľskom posedení.
 
Výstava veľkoformátových fotografií v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave potrvá do piatku 19. júla 2019. Širokej verejnosti je dostupná v čase: pondelok - piatok 10:00 - 12:30, 14:00 - 16:00; sobota 11:00 - 16:00 h. Vstup na výstavu je voľný.
 
Za Výstavou stojí fotografický spolok «Človek a viera», ktorý sa začal rodiť v roku 2011. Tento spolok má v Českej republike ku dnešnému dňu už 140 členov a ponúka 165-tisíc fotografií zadarmo, taktiež ponúka členom odborný a duchovný rast. U nás na Slovensku sme mali možnosť spoznať toto spoločenstvo prostredníctvom fotografov, ktorí fotografovali pri kňazských vysviackach či už v Bratislavskej katedrále, v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave alebo pri rôznych iných cirkevných podujatiach v posledných cca 3 rokoch. Dá sa povedať, že poslaním tohto spolo­čenstva je evanjelizácia obrazom.

Viac fotografií zo sobotnej vernisáže v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave si môžete pozrieť v tejto galérii na webových stránkach spolku Človek a viera.( TK KBS, dko, abutt; ml ) 20190701048   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020