TK KBS

Dnes je piatok 17. 01. 2020   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu Rozmer
P:3, 28. 06. 2019 14:25, DOMBratislava 28. júna (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s ňou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt. Prinášame anotáciu čísla 2/2019, ktorú spracoval Boris Rakovský.

Obsah čísla 2/2019

Falošní zvestovatelia apokalypsy – biblické slovo (autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)

Nenaplnené predpovede Strážnej veže – Jehovovi svedkovia sú hnutie s vyše storočnou históriu. Za tento čas si vytvorili povesť náboženstva, ktoré z domu do domu distribuuje svoju literatúru, stavia sa proti vojnám, zastáva politickú neutralitu, odmieta oslavovať sviatky ako narodeniny, Vianoce či Veľkú noc, odmieta transfúzie krvi a hlása blízky príchod konca sveta. A práve ich apokalyptické predpovede v minulosti už viackrát zlyhali. Štúdia objasňuje, aké miesto má a ako sa vyvíjalo učenie o „závere systému vecí“ v teológii Jehovových svedkov a tiež ako naň svedkovia nazerajú dnes. (brat Marián, bývalý Jehovov svedok)

Medzi garážou a chrámom Šalamúnovým – Brazílsky evanjelikalizmus je celosvetovo unikátny fenomén. Vnútorne je taký rozmanitý, že sa dá len ťažko vtesnať do jedného prehľadového článku, avšak to najdôležitejšie sa vojde do jednej vety: brazílski evanjelikáli zmenili Brazíliu a chystajú sa zmeniť svet. Avšak ich entuziazmus a prax naráža na viacero úskalí. (Mgr. Šárka Grauová, PhD.)

Kto sú novokalvinisti? – Kalvinizmus sa považuje za druhú najvýznamnejšiu protestantskú konfesiu. Vychádza z kánonov Dordrechtskej synody, ktoré vošli do povedomia ako tzv. päťbodový kalvinizmus, a nadväzuje na Kalvínovo učenie o predestinácii, totiž že Boh pred stvorením sveta vybral skupinu ľudí na spásu a druhú na záhubu. Kalvinizmus zastávali puritáni pri osídľovaní Spojených štátov, kým ho nevystriedal arminianizmus vychádzajúci z metodizmu. V súčasnosti sa však v USA zdvihla medzi mladými ľuďmi nová vlna kalvinizmu. Jej stúpenci sú často presvedčení, že tento smer je jediným relevantným vyjadrením evanjelia a medzi evanjelikálmi tak dochádza k rozdeleniam. (ThDr. Aleš Franc, ThD.)

Kam kráčaš, Európa? – Príspevok venujúci sa téme kresťanskej európskej identity a jej sociologických faktorov chce poukázať na šesť zásadných okruhov, ktoré sa nesporne dotýkajú každého z nás. Nielen preto, že sa tieto religiózne kresťanské otázky zaraďujú k najdiskutovanejším, ale i pre ich úzky vzťah k nášmu vnútornému životu. Ponúka možnosť objavenia určitého spôsobu uzdravenia našej nesmrteľnej duše, a teda aj eventuálne túžby duchovne obnoviť jednotlivé národy tvoriace jeden európsky celok, ktorý vypovedá o šťastnom návrate k dedičstvu našich otcov, ale tiež o budúcnosti našich synov. (doc. ThDr. Patrik Maturkanič, PhD.)

Spirituálny bypass a komunitný narcizmus – Psychologická štúdia sa zaoberá javmi, s ktorými sa môžu stretnúť ľudia pracujúci v pomáhajúcich profesiách, starajú sa o druhých ľudí, liečia ich, alebo ľudia, ktorí pracujú a fungujú v rámci spirituálnych a náboženských spoločenstiev. Ide o nezdravé spôsoby zaobchádzania s vlastnou duchovnou cestou, duchovným vývojom a taktiež o škodlivé spôsoby konania v oblasti pomoci ľuďom, v charitatívnej činnosti či sociálnej pomoci. Text bližšie vysvetľuje pojem spirituálneho bypassu ako obranného mechanizmu brániacemu duševnému vývoju, zmene a rastu, a ďalej sa zaoberá pojmom komunitného narcizmu ako nového fenoménu, ktorý v súčasnosti opisujú psychoterapeuti a psychológovia. (PhDr. Kristina Březinová)

Je pentekostálna religiozita spiritualitou? – Termín spiritualita má v kresťanskom, respektíve katolíckom prostredí veľmi jasné teologické vymedzenie. Otázka však znie, či je ho pod zorným uhlom tohto vymedzenia možné aplikovať taktiež na súbor spirituálnych praktík vlastných pentekostálnym spoločenstvám. (doc. ThDr. Ľubomír Hlad, PhD.)

Bludné náuky pokonštantínovského obdobia (7) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti sme predstavili tri staroveké kresťanské trinitárské herézy popierajúce rovnosť Ducha Svätého s Otcom a Synom: eunomiánov, tropikov a macedoniánov. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené recenziami českých prekladov dvoch amerických kníh kritických voči scientológii a spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2019 a 2018 je po 10,00 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnené ceny staršie ročníky 2008 až 2017 – každý iba za 4,00 €. Ak si však objednáte celý komplet ročníkov 2008 až 2019, do 30. septembra je možné si ho zakúpiť za akciovú, 50 % cenu 30 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KBS informoval Boris Rakovský( TK KBS, bra; ml ) 20190628024   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 218 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020