[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prenasledovanie pre vieru rastie, vláda by mu mala venovať pozornosť
P:3, 28. 06. 2019 13:42, DOM

Bratislava 28. júna (TK KBS/TASR) Prenasledovanie pre vieru je podľa predsedníčky parlamentného ľudskoprávneho výboru Anny Verešovej na vzostupe. "V 21. storočí je každý dvanásty človek vo svete prenasledovaný pre svoju vieru," povedala na piatkovej tlačovej konferencii. Vyzvala preto parlament, aby chránil náboženskú slobodu. Výbor predložil na júnovú schôdzu Národnej rady SR návrh uznesenia o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete. O uznesení má plénum hlasovať na septembrovej schôdzi.

Cieľom uznesenia je vyjadrenie solidarity všetkým prenasledovaným pre vieru kdekoľvek vo svete. "Zvlášť je dôležité hovoriť o prenasledovaní kresťanov, ktorí sú najprenasledovanejšou komunitou," uviedla Verešová s tým, že v uznesení sa nepíše len o kresťanoch, ale upozorňuje aj na všetky ostatné náboženské komunity, ktoré sú prenasledované pre svoju vieru. Uznesenie tiež podľa Verešovej obsahuje odporúčanie a výzvu vláde SR, aby po vzore OSN, Európskej únie (EÚ) a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie SR v tejto oblasti. Príkladom sú napríklad parlamentné či vládne platformy, v rámci ktorých by sa diskutovalo o ochrane prenasledovaných komunít.

Iracký kresťan Morees Gaggi na tlačovej konferencii povedal, že zlepšiť situáciu prenasledovaných kresťanov sa dá ich útekom do Európy alebo pomocou v krajinách, kde žijú. Sám preferuje pomoc v domovskej krajine, pretože podľa vlastných slov si ťažko zvykal na život na Slovensku. Gaggi ušiel na Slovensko v roku 2015 spolu so skupinou irackých kresťanov, ktorých prenasledoval Islamský štát. Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti náboženskej slobody je podľa predkladateľov prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

-

Osobitný vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete víta záujem NR SR diskutovať o stave náboženskej a podporiť väčšiu angažovanosť slovenskej vlády pri pomoci prenasledovaným kresťanským a iným komunitám vo svete. Návrh uznesenia predniesla na záver schôdze Anna Verešová v mene Vyboru NR SR pre ľudské práva. Ján Figeľ, ktorý ako Osobitný vyslanec EÚ vystúpil na rokovaní tohoto výboru v októbri, očakáva, že parlament širokou väčšinou poslancov schváli toto uznesenie v septembri. K tejto záležitosti sa Ján Figeľ stretne v júli aj s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom.

Aj návrh uznesenia NR SR potvrdzuje na jednej strane rastúce náboženské prenasledovanie vo svete. Podľa Jána Figeľa štyria z piatich ľudí žijú v krajinách, kde sú veľké alebo veľmi veľké prekážky pre náboženskú slobodu. Najčastejšie ide o sociálnu neznášanslivosť alebo diskrimináciu na báze presvedčenia alebo viery. Najtvrdšie prenasledovanie však dnes reprezentujú totalitné, autokratické alebo náboženské štáty a neštátne islamistické organizácie teroristov.

Na druhej strane, po vymenovaní Jána Figeľa v máji 2016 za prvého Osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu začali vznikať podobné posty v krajinách Únie. “Dnes mám kolegov nielen v USA, Nórsku a Fínsku, ale pribudli špecializovaní spolupracovníci na vládnej úrovni v Maďarsku, Veľkej Británii, Dánsku, Nemecku a v Litve. Očakáva sa čoskoro ohlásenie takéhoto rozhodnutia aj v Holandsku. Prenasledovaným vo svete cielene pomáha tiež Poľsko a Rakúsko. To je cesta pre účinnejšiu medzinárodnú spoluprácu a dáva to nádej na viac pomoci prenasledovaným vo svete.” Podľa Figeľa je veľmi potrebné, aby sa k tomuto úsiliu pridalo aj Slovensko, i následne napríklad aj Višegradská skupina.

“Mierové spolužitie vo svete a prekonávanie konfliktov je v našom vlastnom záujme. Základom pokoja je spravodlivosť. Jadrom spravodlivosti je dodržiavanie základných ľudských práv, pričom ich zásadným ukazovateľom je rešpektovanie slobody myslenia, svedomia a náboženstva. Každá totalita či autokratický režim siaha predovšetkým na túto slobodu. Príkladom toho bol aj komunistické režimy v Európe. Práve pamäť na obete zápasu o slobodu, naša identita a záujem o spravodlivejší svet by nás mali spájať v úsilí pomáhať prenasledovaným vo svete.”

Zdroje: TASR / Ján Figeľ

( TK KBS, tasr, jfi; ml ) 20190628022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]