[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charity upozorňujú, že služby sú v kríze, organizujú Svätojakubskú púť
P:3, 27. 06. 2019 14:05, DOM

Košice 27. júna (TK KBS) Slovenské katolícke charity upozorňujú, že sociálne služby sú v hlbokej kríze a nepripravujú sa do budúcnosti na ešte horší scenár. Pomoc starým, chorým ľuďom či bezdomovcom je podľa nich ohrozená. Zástupcovia katolíckych charít ako najväčší neverejní poskytovatelia služieb na Slovensku to vyhlásili vo štvrtok v Košiciach.

 

„Populácia prudko starne a problémom je zabezpečenie dostupnosti sociálnych služieb. Na Slovensku sa na to vôbec nepripravuje, chýba nám koncepcia a chýbajú nám na to financie,“ upozornil Pavol Vilček, riaditeľ Spišskej katolíckej charity. Dodal, že štát nerieši, ako pritiahnuť k ľuďom v núdzi nezamestnaných či tých, ktorí odišli pomáhať do zahraničia za vyššie mzdy. Uviedol tiež príklad, že primátor Viedne pred časom vyhlásil, že na sociálne služby dá jednu miliardu eur.

Podľa riaditeľa Arcidiecéznej charity v Košiciach Cyrila Korpesia sa charity na Slovensku dennodenne boria s problémami. Mnohé zo zariadení, ktoré pomáhali ľuďom, už boli zrušené či majú problémy. „Dennodenne máme telefonáty od ľudí, ktorí sa zo dňa na deň dostanú do nepríjemných situácií.“

Charity ďalej upozorňujú, že mestá a obce nevedia zabezpečiť opatrovateľskú službu a zariadenia sociálnych služieb. „Demografický vývoj nepustí – bude viac ľudí, o ktorých sa bude treba starať a bude menej ľudí, ktorí na tú starostlivosť budú prispievať a aj sa starať o týchto ľudí,“ zdôraznil Korpesio.

O bezdomovcov sa podľa charít v súčasnosti starajú jednotlivci či inštitúcie, ktoré sú založené na kresťanskom základe. „Štát si týchto ľudí všíma veľmi málo, my si to berieme na vlastné plecia,“ povedal Korpesio.

Slovenské katolícke charity sa rozhodli v tomto roku upozorniť na tento problém symbolicky, zorganizovaním Svätojakubskej púte na Slovensku. Ide o prvý ročník, na ktorom sa podieľa aj občianske združenie (OZ) Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku. Začať sa má 2. júla v Košiciach. Za 14 dní môžu prejsť pútnici 287 kilometrov z Košíc do obce Staré Hory.

Pútnici budú vyrážať v utorok 2. júla 2019 po svätej omši v Dóme svätej Alžbety (svätú omšu bude celebrovať košický arcibiskup Mons. Bernard Bober), hrať a spievať počas omše, ale aj počas púte, bude skupina Kalich. Pútnici vyrážajú z Hlavnej ulice v Košiciach, v rytme krásnych melódií gospelovej skupiny Kalich. Od pondelka do nedele prejdú do Levoče, kde sa zúčastnia Mariánskej púte.

V nedeľu 7. júla 2019, slávnostne odomkne trasu Levoča – Staré Hory predseda Prešovského samosprávneho kraja. V priebehu ďalšieho týždňa sa cez Liptovský Mikuláš pútnici dostanú až na Donovaly, kde sa ich slovenská Svätojakubska púť pre tento rok končí. Počas púte budú dni spestrené rôznymi aktivitami. Púť je určená pre všetkých nadšených pútnikov rôznych vekových kategórií.

„Púť je určená pre všetkých nadšených pútnikov rôznych vekových kategórií. Chceme ľudí viesť k športu, vzdelávaniu, histórii, kultúre,“ povedala Eva Kocanová, predsedníčka OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku.

Svätojakubská cesta je súčasťou celoeurópskej siete svätojakubských ciest, ktoré smerujú do známeho pútnického miesta v Santiagu de Compostela (Španielsko). Slovenské OZ sa snaží obnoviť túto tradíciu aj na Slovensku, kde je táto cesta rozdelená do piatich etáp.

Doposiaľ bola táto púť známa len z oblasti Santiago de Compostela, kde sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať koncom 80. rokov  20. stor. V roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Odvtedy túto cestu ročne absolvujú desaťtisíce pútnikov.

KONTAKT PRE MÉDIÁ:

Monika Molnárová MSc., manažér pre komunikáciu a PR SKCH, 0904 040 561, molnarova@charita.sk

Petra De Campos, oddelenie PR a marketingu SpKCH, 0903 272 579, marketing@caritas.sk

Zdroje: TASR / Slovenská katolícka charita

( TK KBS, tasr, skch; ml ) 20190627044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]