TK KBS

Dnes je streda 19. 02. 2020   Meniny má Vlasta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Letné Slovo medzi nami je v znamení zmluvy, ktorou Boh dokazuje vernosť
P:3, 21. 06. 2019 11:54, DOMBratislava 21. júna (TK KBS) Letné číslo časopisu Slovo medzi nami sa nesie v znamení zmluvy, ktorou nám Boh už od stvorenia sveta dokazuje, že je verný.

Úvodník Jeffa Smitha, vydavateľa americkej verzie Word Among Us, je venovaný jednej z jeho obľúbených biblických tém – zmluve. Táto zmluva sa zakladá na Božej bezpodmienečnej láske k nám, nie na našich výkonoch. Boh nepovedal, že dodrží svoju zmluvu len s tými, ktorí budú dokonalí; jeho zmluva je vytvorená práve pre hriešnikov. Editorovi slovenského vydania Lukášovi Vaníkovi znelo slovo zmluva najskôr trochu chladne a právnicky. Keď sa však zamyslel nad zmluvou, ktorú dobre poznajú mnohí – nad zmluvou manželskou, uvedomil si, že v zmluve ide v prvom rade, ktorá je opakom chladu či právnickej sterility. Práve taká je Božia láska k nám: neodvolateľná. Boh je verný.

Prvý text čísla rozoberá zmluvu starozákonných čias. Bez ohľadu na to, koľkokrát boli Izraeliti neverní, Boh im zostával vždy verný, hoci už od začiatku vedel, že ju nikdy nedokážu naplniť vlastnými silami. Ukázal im, že prvá zmluva s Izraelom viedla k novej zmluve. Na obzore sa črtalo čosi nové a úžasné; to čosi sa naplnilo v Ježišovi. Ďalší článok sa venuje tomu, ako ďaleko táto zmluvná Božia láska zašla: keď Boh pre túto lásku poslal na svet svojho jediného Syna. A to je príbeh o milosrdenstve, veľkorysosti, uzdravení, spravodlivosti, no predovšetkým o vernej Božej láske.

V nasledujúcom texte autori používajú na prirovnanie nášho „statusu“ slová svätého Pavla. Ten veriacim v Korinte napísal, že sú „Kristov list..., napísaný nie atramentom, ale Duchom živého Boha, nie na kamenných tabuliach, ale na živých tabuliach srdca“ (2 Kor 3, 2 – 3). Podobne ako ožíva napísané dielo, keď je hrané na scéne, tak Korinťania priviedli k životu celé Pavlovo učenie. Teologické tézy a dogmy sa takpovediac stelesnili, keď ľudia spoločne uctievali Pána a stali pokornejšími, láskavejšími a štedrejšími voči svojim bratom a sestrám v Kristovi. Tým, že ich Pavol opísal ako „Kristov list“, chcel povedať, že nová zmluva v Kristovi premenila Korinťanov na živé svedectvo pre svet vôkol nich.

Diakon Dave Brencic opisuje svoju nehodu počas túry na Cathedral Rock Trail v Arizone, kde jeho život záchranil kaktus, ktorý zastavil jeho pád. No on v hĺbke srdca vedel, že veľkú úlohu pri jeho záchrane zohral jeho anjel strážca. Veril, že nešlo o obyčajnú náhodu či nejaký kaktus; zachránil ho Boh. Počas svojej rekonvalescencie začal sebe i Bohu klásť otázku: Ako by som sa mohol z tejto skúsenosti poučiť a odovzdať sa jeho milosti? Ako by som sa mohol nechať naplniť jeho Duchom a slúžiť druhým? A Boh mu počas pobytu na úrazovom a rehabilitačnom oddelení poslal do cesty mnohých ľudí, ktorým mohol porozprávať príbeh o tom, ako ho ochránil anjel strážca, a hovoriť s nimi aj o iných stránkach svojej viery.

Časopis Slovo medzi nami vychádza 10-krát ročne a okrem aktuálnych tém v oblasti kresťanskej viery a kresťanského života prináša meditácie k liturgickým textom na každý deň. Objednať si ho možno na emailovej adrese predplatne@smn.sk.

Vydavateľstvo Slovo medzi nami, ktoré založila Kongregácia najsvätejšieho Vykupiteľa v roku 1999, ponúka kvalitnú kresťanskú literatúru z pera významných súčasných autorov ako Scott Hahn, Karl Keating, John Eldredge, Robert Barron, Gregorz Ryś, Henri Nouwen, Neal Lozano, Carlo Maria Martini, Vitorio Messori, Jim MacMannus, Patrick Madrid, Katrina Zeno, Carl Anderson, Adam Szustak a ďalší. Vydavateľstvo hľadá tituly, ktoré sa dotýkajú právd viery a dôležitých otázok života novým pútavým a hlbokým spôsobom. Od roku 1999 vydáva slovenskú verziu amerického časopisu Slovo medzi nami (Word Among Us).( TK KBS, egu, ml; rp ) 20190621026   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 173 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020