TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Eritrejská vláda rozhodla o vyvlastnení všetkých katolíckych nemocníc
P:3, 19. 06. 2019 10:28, ZAHAsmara 19. júna (RV) Eritrejská vláda rozhodla o vyvlastnení všetkých zdravotníckych zariadení spravovaných katolíckou cirkvou. Ako uviedla vatikánska agentúra Fides (15. 6.), vládni činitelia prišli do katolíckych nemocníc a požiadali ich vedenie o podpis dokumentu, ktorý potvrdzuje prevod vlastníctva. Po odmietavej reakcii vláda dala všetky nemocnice vyprázdniť, prepustila celý personál a de facto tak ukončila možnosť liečby a ošetrenia pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

"Pravdepodobne ide o potrestanie katolíckej cirkvi za to, že sa dožadovala demokratizácie," komentuje dianie v Eritrei taliansky novinár Enrico Casale z dennníka Africa, ktorý vydáva Spoločnosť afrických misionárov (tzv. Bielych otcov).

"Katolícka cirkev v Eritrei bola vždy rešpektovaná, pretože patrí k štyrom vyznaniam, povoleným tamojším režimom, a môže slobodne vyznávať svoju vieru. Doteraz mohla cirkev vyvíjať rad činností sociálneho rázu v chudobných oblastiach, ktoré štát zanedbával, napríklad v Danakilskom údolí, kde žije kočovné etnikum Afarov. V tomto púštnom kraji je jediné zdravotnícke zariadenie, ktoré prevádzkuje niekoľko sestier voršilek, a je tu mimoriadne dôležité. Teraz sa stav drasticky zmenil.

Katolícke nemocnice boli oporným pilierom štátneho zdravotníckeho systému. Hovoríme o zhruba sedemdesiatich zariadenich od nemocníc cez polikliniky po zdravotné strediská, ktoré poskytovali prevažne bezplatnú starostlivosť bez ohľadu na vyznanie. Vlada teraz využila zákon schválený v roku 1995, podľa ktorého preberá všetky sociálne služby na svojom území.

Tento zákon doteraz nebol aplikovaný, či iba vo vzácnych prípadoch - napríklad v rokoch 2017 - 2018 bolo na jeho zákklade zatvorených osem katolíckych kliník. Isté je, že katolícka cirkev okrem náboženskej a sociálnej role boli kvôli svojej verejnej pozícii akýmsi tŕňom v ou eritrejského režiu. Katolícki biskupi trvale vyzývajú k demokratizácii štátu, čo u asmarskej vlády samozrejme nevyvolalo príliš vľúdne reakcie.

Podľa niektorých názorov môže byť náhle uplatnenie spomínaného zákona z roku 1995 určitým druhom odvetného opatrenia proti katolíckej cirkvi," hovorí Enrico Casale.

Eritrejskí biskupi v aprílovom pastierskom liste vyzývali "k procesu národného zmierenia, ktorý by zaistil sociálnu spravodlivosť pre všetkých obyvateľov". Po mierovej zmluve s Etiópiou biskupi upozornili na humanitárnu situáciu eritrejského obyvateľstva a dožadovali sa zásadných reforiem. "Tón listu," píše agentúra Fides", "však nebol kritický, ale skôr konštruktívny. Biskupi neskrývali problémy krajiny, avšak naliehali na zmierenie a národný dialóg."

"Nešlo o útok na eritrejskú vládu, hoci si ho zrejme takto vyložila," uviedla agentúra Fides. Aj cirkev dnes pracuje na tom, aby zabránila ďalšiemu vyhroteniu celej situácie, uzatvára spravodajská agentúra.( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20190619018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020