TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny približujú novú exhortáciu "Christus vivit"
P:3, 19. 06. 2019 09:00, DOMBratislava 19. júna (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny približujú novú exhortáciu pápeža Františka s názvom Christus vivit – Kristus žije, ktorá v týchto dňoch vychádza v slovenskom preklade v Spolku svätého Vojtecha. Svoj pohľad na ňu ponúka hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Vysvetľujú, prečo Eucharistia úzko súvisí s kultom a so spiritualitou človeka. Posúva ho od sebectva k láske, aby tak ako Kristus - chlieb, sa každý stal chlebom pre druhého. V Eucharistii totiž Boh slúži nám.

Rozprávajú sa s mladou Dolnokubínčankou Zuzanou Kováčikovou, ktorá maľuje ornáty. Kňazi slávia v týchto ornátoch sväté omše nielen na Slovensku, ale aj v Česku - a jedno z diel Zuzany Kováčikovej sa ocitlo aj v Južnom Sudáne.

V reportáži pozývajú na návštevu Múzea Milana Rastislava Štefánika v Košariskách aj rozprávkového domu v Švančarovej doline. Na Myjave a jej kopaniciach intenzívne precítite národnú hrdosť. Je to čarovný región s úchvatnými panorámami prírody a životnými príbehmi.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, ako je to s dokonalou ľútosťou pri sviatosti zmierenia, keďže sa stáva, že človek aj chce ľutovať, ale nedokáže si ju úprimne vzbudiť; a ak to urobí, cíti, že je to formálne. Je potom svätá spoveď platná?

Prinášajú príbeh poľského rehoľníka Michala Łosa, ktorý prijal kňazskú vysviacku na netradičnom mieste – v nemocničnej izbe. Členovi rehoľnej spoločnosti s názvom Synovia Božej prozreteľnosti totiž pred dvoma mesiacmi diagnostikovali rakovinu v terminálnom štádiu. Počas vysviacky na konci mája bol jeho zdravotný stav už vážny a otec Michal ostal pripútaný na lôžko. V svojom rozhodnutí stať sa kňazom však vytrval.

Ponúkajú rozhovor s Jaroslavom Stupákom z Popradu, ktorý je čerstvým absolventom Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach. Pred písomnými maturitnými skúškami dostal originálny nápad – 115 kilometrov z Popradu do Košíc zvládol na bicykli v saku a s prilbou na hlave. Celú cestu si natočil a zverejnil na svojom YouTube kanáli. Chcel všetkým maturantom ukázať, že z tejto skúšky netreba mať strach, ak sa na ňu poctivo pripravujú.

Približujú misionárske pôsobenie pallotínov v Kolumbii. Kolumbijské farnosti fungujú inak ako v Európe. Pre nedostatočné množstvo kňazov zohrávajú dôležitú úlohu laici. „Vo farnosti Bello, kde som pracoval,“ spomína páter Adam Karaszewski, ktorý v krajine pôsobí od roku 2004, „je už 42 laických lídrov. Vo farnosti existuje približne dvadsať skupín, z toho päť mládežníckych a detských.“

V novom seriáli Putujeme za Máriou si môžete prečítať úryvok z knihy Vincenta Malého Matka Cirkvi. Blahoslavená Panna Mária.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, zu, ml; pz ) 20190619013   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020