TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Medzinárodnom fóre mladých vo Vatikáne budú aj traja Slováci
P:3, 18. 06. 2019 20:45, ZAHVatikán 18. júna (RV) Vatikán v týchto dňoch opäť hostí angažovaných mladých veriacich. Zišli sa z celého sveta, aby ako protagonisti pokračovali v prehlbovaní výsledkov minuloročnej Synody o mladých. Na tzv. Medzinárodné fórum mladých, ktoré organizuje Dikastérium pre laikov, rodinu a život v dňoch 18. – 22. júna, sa vo Večnom meste zhromaždilo spolu 246 mladých delegátov zo 109 krajín sveta, medzi ktorými nechýba ani Slovensko.

Téma posynodálneho stretnutia znie: „Mladí v akcii v synodálnej Cirkvi“. V sobotu účastníkov Fóra prijme pápež František. Slovensko má na Fóre troch zástupcov. Sú nimi Elena Karasová, Ivan Petro a Viktória Žolnová, ktorá sa ako audítorka zúčastnila na minuloročnej biskupskej synode o mladých.

Zámer a program iniciatívy, ktorá nadväzuje na synodu, dnes v Tlačovom stredisku Svätej stolice predstavili sekretár Dikastéria pre laikov, rodinu a život P. Alexandre Awi Mello ISch spolu s P. Joãom Chagasom zo spomenutého dikastéria a troma zástupcami mladých, ktorí sa zúčastnili či už predsynodálneho stretnutia v marci 2018 v Ríme alebo ako audítori na samotnej synode.

Kamerunčanka Desfortunées Kuissuk Feupeussiová je zodpovedná za mladých v rámci Komunity Emmanuel vo svojej krajine, Isabella McCaffertyová je členkou Rady pre mladých Konferencie biskupov Nového Zélandu a Talian Michele Borghi je delegátom hnutia Communione e Liberazione z Talianska.

Ako vysvetlil P. Mello, Synoda o mladých sa neskončila, ale pokračuje jej tzv. aplikačná fáza, ako to stanovuje apoštolská exhortácia pápeža Františka Episcopalis communio. Cieľom Fóra mladých je teda zaistiť prijatie a realizáciu výsledkov Synody biskupov o mladých v miestnych komunitách Cirkvi.

Protagonistami Fóra budú mladí. Pozvaní boli delegáti biskupských konferencií a hlavných cirkevných hnutí a komunít široko rozšírených vo svete. Medzi 246 mladými vo veku 18-29 rokov zo 109 krajín a 37 cirkevných komunít či hnutí je 18 mladých, ktorí sa zúčastnili na Synode ako audítori a 15 osôb zodpovedných za pastoráciu mladých z rozličných krajín sveta.

Fórum môžu mladí z celého sveta sledovať prostredníctvom sociálnych sietí  (Dikastérium pre to vytvorilo špeciálny hashtag #youthforum19), prípadne na internetovej stránke dikastéria: www.laityfamilylife.va.  

Mladí budú počas stretnutia diskutovať o Záverečnom dokumente Synody a apoštolskej exhortácii pápeža Františka Christus vivit. Každý deň bude mať osobitný charakter:

V stredu 19. júna bude hlavnou témou dňa: „Synodálna cesta a jej dopad na miestne cirkvi“. Prítomní budú i prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, kardinál Kevin Farrell i generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri a so svojimi svedectvami vystúpia viacerí mladí.

Druhý deň stretnutí vo štvrtok 20. júna bude zameraný na apoštolskú exhortáciu pápeža Františka Christus vivit, názov témy znie: „Christus vivit – zrelé ovocie Synody o mladých“. Súčasťou programu dňa sú panelové diskusie či práce v skupinách.
V tretí deň, v piatok 21. júna sa pozornosť účastníkov sústredí na konkrétny prínos, ktorý môžu dať mladí, aby cirkevné komunity mohli napredovať na synodálnej ceste.

V záverečný deň, v sobotu 22. júna účastníkov Fóra mladých prijme pápež František.( TK KBS, RV mh; ml ) 20190618032   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020