[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 12. 07. 2025   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Augustiniána Michala Giedraitisa blahorečili osobitnou formou v Krakove
P:3, 08. 06. 2019 21:05, ZAH

Krakov 8. júna (RV) Titul blahoslaveného Cirkev oficiálne priznala litovskému augustiniánskemu rehoľnému bratovi Michalovi Giedraitisovi. Slávnostnému obradu v sobotu 8. júna v Krakove za účasti poľského i litovského biskupského zboru predsedal kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

Bl. Michal (Mykolas) Giedraitis sa narodil okolo roku 1420 na Litve v šľachtickej rodine. Žil v dobe poľsko-litovského štátneho zväzku a jeho osobný príbeh sa spája s Krakovom. Historicky bol súčasníkom sv. Kazimíra. Pri sobotňajšej beatifikačnej slávnosti ho kardinál Becciu dal do súvisu aj s veľkou sväticou spájajúcou Litovcov a Poliakov, sv. Hedvigou (Jadwiga, 1374-1399).

Patrón kostolníkov

V Poľsku známy pod menom Michał Giedrojć, žil ako pustovník pri augustiniánskom kostole sv. Marka v Krakove, kde sa ako rehoľný brat staral o sakristiu. V tomto kostole je aj pochovaný. Vyznačoval sa hlbokou duchovnosťou, poníženosťou a láskou k chudobným. Zomrel v r. 1485 a je považovaný za patróna sakristiánov.

V prípade blahoslaveného Michala Giedraitisa išlo o osobitnú tzv. ekvipolentnú formu blahorečenia na základe starobylosti kultu, ktorá si nevyžaduje osobitné deklarovanie zázraku ako pri novodobých kandidátoch blahorečenia. Dekrét o hrdinských cnostiach a kulte trvajúcom „od nepamäti“ schválil pápež František 7. novembra 2018.

Blahorečenie mimoriadnou ekvipolentnou formou

Na otázku v čom spočíva špeciálna forma ekvipolentnej beatifikácie, odpovedá kardinál Angelo Becciu v rozhovore pre Vatican News:

„Spočíva v tom, že Cirkev uzná kult, ktorý ľud rozličnými formami prejavoval voči danému blahoslavenému už od dávnych dôb. Podľa noriem však tento kult musí byť spred roku 1534, čiže z obdobia pred zavedením nových predpisov o vyhlasovaní blahoslavených.“

Požadovaná starobylosť kultu, stabilné a všeobecné dosvedčenie cností alebo mučeníctva dôveryhodnými historikmi a do tretice neprerušená povesť milostivých dobrodení, je v prípade Michala Giedraitisa naplo prítomná, vysvetľuje prefekt Kongregácie pre kauzy svätých:

„Kult «ab immemorabili» (od nepamäti) existuje od začiatku 16. storočia. K jeho hrobu po stáročia nepretržite prichádzajú pútnici, ľudia, ktorí si ho ctia a uznávajú ho za blahoslaveného. Navyše skutočnosť, že na mieste, kde je pochovaný bol postavený priamo oltár, rukolapne poukazuje na nábožnú úctu, ktorá sa okolo neho drží. Ľud ho uznal za blahoslaveného a pápež túto skutočnosť potvrdil.“

Hrdinské cnosti a príťažlivá svätosť

Medzi charakteristickými cnosťami blahoslaveného Michala Giedraitisa kardinál Becciu menuje na prvom mieste dobročinnú lásku:

„Bol známy tým, že s tým málom peňazí, ktoré mal, sa delil s chudobnými. Bol človekom, ktorý šíril okolo seba pokoj a pohodu, bol mužom nádeje, povzbudzoval mnohých, aby vo svojom živote vkladali dôveru v Boha. A preukázal lásku k Bohu a blížnym veľkou nábožnosťou k Ukrižovanému, ktorého kontemploval v spojení s Máriou pod krížom. Toto sú základné piliere jeho života, ktorý zachytil a nadchol ľudí natoľko, že jeho povesť svätosti sa šírila počas stáročí.“

( TK KBS, RV jb; ml ) 20190608004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]