TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 08. 2019   Meniny má Tichomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tri pápežove očakávania od Charisu – katolíckej obnovy v Duchu Svätom
P:3, 08. 06. 2019 20:03, ZAHVatikán 8. júna (RV) Svätý Otec dnes prijal lídrov katolíckych charizmatických združení z celého sveta na záver ich trojdňovej medzinárodnej konferencie vo Večnom meste. Tá nesie meno „Charis“ – čo je aj názov nového orgánu v službe jednoty, ktorý zriadilo Dikastérium pre laikov, rodinu a život na žiadosť pápeža Františka a ktorý začne pôsobiť od zajtrajšej Slávnosti zoslania Ducha Svätého.

V úvode tejto novej etapy Svätý Otec charizmatikov povzbudil k dosvedčovaniu vzájomnej lásky i k trom osobitným úlohám: k šíreniu krstu v Duchu Svätom v Cirkvi, k šíreniu jednoty a k službe chudobným.

„Touto Slávnosťou Zoslania Ducha Svätého sa začína nová etapa na ceste, ktorú pred 52 rokmi začala Katolícka charizmatická obnova“, zdôraznil pápež, ktorý medzi 6-tisíc účastníkov v Aule Pavla VI. prišiel na poludnie. V mene celej Cirkvi sa poďakoval za tridsaťročnú misiu dvom združeniam: Medzinárodnej katolíckej službe charizmatickej obnovy (International Catholic Charismatic Renewal Service) a Katolíckemu bratstvu charizmatických komunít a združení (Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships), ktoré od zajtra prestanú existovať.

Charis je nová a jednotná služba v prospech jednoty

Pápež František poukázal na to, že Charis je nová a jednotná služba v prospech jednoty, pričom vysvetlil každý z aspektov tejto charakteristiky:

Charis je nový: To, čo je nové, zvyčajne u človeka vyvoláva strach a môže ho vyviesť z rovnováhy. Avšak kresťan nemá strach z novosti – Pán v Apokalypse hovorí: «Hľa, všetko robím nové» (Zjv 21,5). „Náš Boh je Bohom novosti“, povedal pápež.

Charis je jediný, pretože „je to jedna služba pre všetky charizmatické skutočnosti, ktoré Duch Svätý vzbudil vo svete“.

Charis je službou, nie vládou, povedal Svätý Otec a dodal: 

„Niekedy sa stane, že  v ľudských združeniach – laických či náboženských – je pokušenie hľadať osobný profit. Je tu ambícia nechať sa vidieť, viesť, získavať peniaze... Takto sem vstupuje korupcia. Toto nie. Ale služba, vždy služba. (...) Služba znamená darovať sa.“

Charis je v prospech jednoty, pretože zjednocuje „všetkých členov tej istej rodiny“. Má vydávať svedectvo o jednote v rozličnosti chariziem, ktoré Duch Svätý vzbudil za posledných 52 rokov.

Svätý Otec ocenil skutočnosť, že medzi 18 členmi Medzinárodnej služby jednoty Charisu, ktorých vymenovalo dikastérium, je aj zástupkyňa mladých a že Charis má práva zverejniť tzv. Dokumenty z Malines od kardinála Léon-Josepha Suenensa, niekdajšieho arcibiskupa Malines-Bruxelles, ktorý na želanie sv. Pavla VI. a sv. Jána Pavla II. dlhé roky stál po boku Katolíckej charizmatickej obnovy.

Krst v Duchu Svätom, jednota Kristovho tela a služba chudobným

Čo očakáva pápež a Cirkev od tejto novej služby s názvom Charis i od celej Charizmatickej obnovy? Pápež to vysvetlil nasledovne:

„Aby sa delila o krst v Duchu Svätom so všetkými v Cirkvi. Je to milosť, ktorú ste prijali. Deľte sa o ňu! Nenechávajte si ju len pre seba!

Aby slúžila jednote Kristovho tela, ktorým je Cirkev, spoločenstvo veriacich v Ježišovi Kristovi, Pánovi. Toto je veľmi dôležité, pretože Duch Svätý je ten, kto vytvára jednotu v Cirkvi, no je tiež aj tým, kto vytvára rôznorodosť. (...) Ako hovorí sv. Bazil? «Duch Svätý je harmónia». (...)

Aby slúžila chudobným, tým najnúdznejším vo všetkých potrebách, telesných i duchovných. (...)

Pozrite, ako sa milujú

Tieto tri veci: krst v Duchu Svätom, jednota Kristovho tela a služba chudobným, sú svedectvom nevyhnutným k evanjelizácii sveta, ku ktorej sme povolaní všetci vďaka krstu. Evanjelizácia, ktorá nie je prozelytizmom, ale v princípe svedectvom. Svedectvom lásky: „Pozrite, ako sa milujú“ – toto priťahovalo pozornosť tých, ktorí stretávali prvých kresťanov. „Pozrite, ako sa milujú“.

Niekedy sa o mnohých komunitách dá povedať: „Pozrite, ako sa ohovárajú!“ – a toto nie je Duch Svätý. Ale: Pozrite, ako sa milujú“. Evanjelizácia znamená milovať. Deliť sa o lásku Boha ku každému človeku. Môžeme vytvárať orgány pre evanjelizáciu, môžeme robiť dôsledne premyslené a študované programy. Ak tu však nie je láska, ak tu nie je spoločenstvo, neslúži to nanič! „Pozrite, ako sa milujú“.

Modlitba za pokoj pre Palestínu a Izrael

Na záver Svätý Otec vyzval tisícky prítomných ku chvíli ticha na spoločný modlitbový úmysel iniciatívy „Minúta za pokoj“ pre Palestínu a Izrael pri dnešnom 5. výročí historického stretnutia prezidentov oboch krajín na pôde Vatikánu. Pri poďakovaní za toto gesto pápež so žartom poznamenal ako znak ocenenia, že pre komunitu charizmatickej obnovy je takéto ticho gestom takmer heroickým, za čo zožal potlesk.

Charis bol zriadený 8. decembra 2018 Dikastériom pre laikov, rodinu a život, na ktorého čele je ako prefekt kardinál Kevin Joseph Farrell. Moderátorom Charisu je Belgičan Jean-Luc Moens z komunity Emanuel, ženatý laik a otec rodiny, profesiou matematik.

Prvým cirkevným asistentom Charisu je z vôle Svätého Otca P. Raniero Cantalamessa OFM Cap. Známy kazateľ Pápežského domu sa v Aule Pavla VI. prihovoril dnes dopoludnia, ešte pred príchodom pápeža Františka. Vo svojom príhovore s názvom: „Katolícka charizmatická obnova, prúd milosti pre celú Cirkev“, sa zameral na objasnenie podstaty kľúčových slov „obnova“ a  prívlastku „charizmatická“.( TK KBS, RV zk; ml ) 20190608003   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 306 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019