[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň transplantácií: S darovaným orgánom u nás žije 4000 ľudí
P:3, 06. 06. 2019 12:00, DOM

Bratislava 6. júna (TK KBS) Viac ako štyritisíc zachránených ľudských životov na Slovensku – to je bilancia darcovského a transplantačného programu od roku 1990, ktorý sa realizuje na štyroch špecializovaných pracoviskách v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Len v minulom roku bolo na Slovensku realizovaných 201 transplantácií, z toho až 146 transplantácií obličiek. Na problematiku darcovského a transplantačného programu upozorňuje už štyri roky aj Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov, ktorá sa realizuje pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR.

Ministerstvo zdravotníctva SR pod vedením Andrey Kalavskej uviedlo do života nový transplantačný zákon, ktorý je účinný od roku 2017. Rovnako rezort zdravotníctva nastavil aj systém identifikácie potenciálnych darcov pre zdravotnícke zariadenia a vytvoril Akčný plán Národného transplantačného programu na roky 2019 – 2020 s vyhliadkou do roku 2022. „Všetky tieto kroky majú viesť k tomu, aby sme mali na Slovensku ešte efektívnejší transplantačný program, s cieľom zachrániť viac ľudských životov, pre ktorých je transplantácia jedinou možnosťou liečby,“ hovorí ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, kde každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa nedožijú transplantácie. Na Slovensku už štyri roky prebieha kampaň Sedem životov, v rámci ktorej sa Slovenská transplantologická spoločnosť snaží vzdelávať verejnosť o téme darcovstva a transplantácií orgánov.

Na Slovensku máme plne funkčný transplantačný program pre obličky, srdce a pečeň a od januára tohto roka sa v banskobystrickom transplantačnom centre otvoril priestor pre realizáciu transplantácií pankreasu. „Transplantačný program na Slovensku prebieha v súlade s platnou legislatívou. Na Slovensku odoberáme orgány od mŕtvych darcov, u ktorých bola potvrdená smrť mozgu. Napriek princípu predpokladaného súhlasu, podľa ktorého sú darcami všetci, ktorí nie sú v registri nedarcov, lekári vždy komunikujú s pozostalou rodinou a informujú ju o zámere odberu,“ hovorí Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie. „Upriamili sme pozornosť aj na transplantácie obličiek od živých darcov, ktorých na Slovensku vykonávame len približne 10% z celkového počtu transplantácií obličiek. Našim cieľom je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa priblížime k aktivitám vyspelých európskych krajín a najmä zvýšime dostupnosť tejto liečby vyššiemu počtu pacientov“, hovorí Ľuboslav Beňa, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti SLS.

V roku 2018 bolo na Slovensku realizovaných 201 transplantácií. Prehľad jednotlivých typov transplantácií uvádza tabuľka:

Počet: 2018/ 2017 / 2016

Mrtví darcovia: 78 / 86 / 72

Živí darcovia: 11 / 11 / 19

Transplantácia obličky: 146 / 153 / 143

Transplantácia pečene: 37 / 32 / 37

Transplantácia srdca: 18 / 18 / 20

Transplantácie spolu: 201 / 203 / 200

Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Najviac, až 272 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 34 pacientov na srdce, 21 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca. „Transplantácie pľúc podstupujú slovenskí pacienti vo fakultnej nemocnici v Motole v Českej republike, našim cieľom je zvýšiť odberovú aktivitu pľúc tak, aby sme ostali s Českou republikou vo vyrovnanej bilancii“, hovorí Martin Chrastina, hlavný transplantačný koordinátor.

O kampani Sedem životov

Jeden darca môže darovaním orgánov ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále viac ako tristo pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov. Kampaň Sedem životov, ktorú realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť od apríla 2015 má vzdelávať verejnosť o tejto téme, zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabrániť tak predčasným úmrtiam. V súčasnosti je na Slovensku šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a jedno v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Transplantácie pľúc sa u indikovaných pacientov zo Slovenska vykonávajú v AKH vo Viedni. Viac informácií ako aj všetky aktuálne štatistiky týkajúce sa odberového a transplantačného programu na Slovensku sú k dispozícií na webovej stránke www.sedemzivotov.sk.

O Slovenskej transplantologickej spoločnosti

Slovenská transplantologická spoločnosť (STS) je dobrovoľná, odborná vedecká spoločnosť. Je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorej súčasťou je Sekcia transplantačných koordinátorov. Poslaním STS je prenášať vedecké poznatky a skúsenosti do vedomia širokých lekárskych vrstiev. Podieľa sa tiež na rozvoji transplantačnej medicíny a udržuje kontakty s ďalšími odbornými spoločnosťami na Slovensku i v krajinách Európy.

Slovenská transplantologická spoločnosť sa venuje rôznym medicínskym témam a otázkam súvisiacim s odbornosťou a vedeckosťou transplantácií orgánov a tkanív, možnosti uplatnenia špičkových diagnostických a liečebných postupov v medicínskej praxi, etiky lekárov a zdravotníckych pracovníkov (ako občanov i ako realizátorov diagnostických a terapeutických postupov), existujúcich a pripravovaných legislatívnych noriem v zdravotníctve, špecializácii náplne v systéme ďalšieho vzdelávania a návrhov odborníkov do rôznych komisií. Viac informácií nájdete na stránke www.transplant.sk

( TK KBS, ttu; ml ) 20190606017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]