TK KBS

Dnes je streda 15. 07. 2020   Meniny má Henrich       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Stanislav Stolárik požehnal v Starej Haliči Dom svätého Juraja
P:3, 06. 06. 2019 10:53, DOMStará Halič 6. júna (TK KBS) Rožňavský biskup Stanislav Stolárik požehnal 1. júna v Starej Haliči Dom svätého Juraja. Ide o zariadenie pre seniorov, ktoré však okrem zdravotnej starostlivosti ponúka aj duchovný domov. Na slávnosti bol prítomný aj Paul Mária Sigl, zakladateľ Rodiny Panny Márie. „Starí a chorí ľudia v ňom nájdu predovšetkým útechu v utrpení skrze láskavú starostlivosť a obetované utrpenie z lásky k Bohu, ktorého môžu každý deň prijímať v Oltárnej sviatosti,“ uviedla riaditeľka zariadenia Lucia Paľagová. Dom svätého Juraja – zariadenie pre seniorov vznikol reagujúc na vysoký dopyt farníkov po opatere.

„Za posledné 4 roky sa ukázalo, že mnoho našich farníkov je odkázaných na starostlivosť inej fyzickej osoby, avšak mnohí z nich žijú osamelí, bezdetní, alebo rodina žije v zahraničí, respektíve pre pracovné povinnosti nie je možné, aby sa o svojich príbuzných fyzicky dokázala postarať. Výhodou je, že ľudia ostávajú vo svojej dedine alebo blízkej dedine, a preto sa stále cítia ako doma,“ priblížila riaditeľka Domu svätého Juraja. Ten je určený predovšetkým ľuďom v dôchodkovom veku, ktorých stupeň odkázanosti je štyri až šesť. Prioritne pokrýva potreby farníkov, do zariadenia je však možné umiestniť i seniorov z blízkeho či ďalekého okolia.

O ľudí v zariadení sa stará personál zložený z riaditeľky, zo zdravotných sestier, z opatrovateľov a pomocných opatrovateľov. „Zamestnanci sú veriaci ľudia, ktorí sa snažia žiť svoju vieru autenticky. Berú svoje povolanie ako poslanie a zároveň dar, pretože naši starí a chorí sú pre nich samotných vzorom vo vďačnosti a v prijímaní utrpenia. Zariadenie chce priniesť kvalitnú úroveň starostlivosti aj tým, že vytvára rodinnú atmosféru poskytnutím lásky, pozornosti, duchovnej starostlivosti a v neposlednom rade poskytnutím kvalitnej opatrovateľskej i zdravotnej služby,“ poznamenala Lucia Paľagová. Súčasťou programu v zariadení je i každodenná modlitba ruženca, možnosť svätej omše či poklony v Kaplnke sv. Jozefa, ktorá sa nachádza priamo v areáli. „Pre starých a chorých v zariadení pripravujeme i voľnočasové aktivity zamerané na posilnenie kognitívnych i telesných funkcií, kultúrne programy za účasti detí, mladých, aktivity v spolupráci s apoštolskými sestrami z Rodiny Panny Márie,“ dodala riaditeľka Domu sv. Juraja (Zdroj: Katolícke noviny).

( TK KBS, kn, ml; pz ) 20190606013   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020